Handlował lewymi fajkami

28 stycznia, 2016

Słupeccy policjanci z Wydziału Kryminalnego i funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kaliszu zatrzymali mieszkańca powiatu słupeckiego, który przewoził w swoim samochodzie wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy. Mężczyzna odpowie za popełnienie przestępstwa karnoskarbowego. Kryminalni podczas prowadzenia działań na terenie gminy Zagórów mających na celu zwalczanie przestępczości gospodarczej skontrolowali wytypowany samochód. Znaleźli w nim kilka tysięcy paczek z papierosami różnych marek.

Jak się okazało kierowca w małym aucie osobowym przewoził ponad 111 tysięcy sztuk papierosów, które świetnie ukrył w skrytkach rozmieszczonych w całym samochodzie, tak by nie rzucały się w oczy podczas kontroli. Zakwestionowane rzeczy nie posiadały polskich znaków akcyzy.

Dodatkowe przeszukania w domu sprawcy pozwoliły zabezpieczyć susz tytoniowy oraz … samochód ukradziony latem ubiegłego roku w Niemczech. Funkcjonariusze zabezpieczyli towar wraz z autem, którego użyto do popełnienia przestępstwa oraz skradziony pojazd. Podejrzany o kontrabandę trafił do siedziby słupeckiej policji. Obliczono, że uszczuplenie na rzecz skarbu państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT, akcyzy i cła wyniosło ponad 125 tysięcy złotych.

Za posiadanie lub przewożenie towarów bez wymaganych znaków akcyzy mężczyźnie grozi wysoka grzywna, kara trzech lat pozbawienia wolności lub obie kary łącznie. Za posiadanie rzeczy, które pochodzą np. z kradzieży kodeks karny przewiduje nawet do 5 lat więzienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *