Historia narzędzi piśmienniczych. Kiedy powstało wieczne pióro?

10 maja, 2022

Już podczas początków istnienia naszej cywilizacji, ludzie pisali na wiele sposobów. Jedni ryli lub odciskali znaki, które tworzyły komunikaty dla czytających, inni zaś używali odpowiednich narzędzi, które nanosiły na powierzchnię kolor i dzięki temu tworzyli znaki. Istniała jeszcze trzecia metoda – dziś uznawana za najbardziej nam współczesną. Polegała ona na używaniu narzędzia, które zawierało w sobie zbiorniczek z koloryzującym materiałem – najczęściej był nim tusz. To właśnie trzeciego narzędzia używamy najczęściej – w znacznie ulepszonej wersji, która powstała w XIX wieku. Nazwano je wiecznym piórem. Wszystko dlatego, że zbiorniczek który posiada można nieustannie uzupełniać tuszem – przez co pisać można całą wieczność.

Misternie zaplanowane. Elementy, bez których pióro nie byłoby wieczne

Jednym z najważniejszych drobiazgów, które zdecydowanie wpływają na opisywany przedmiot, jest stalówka. Wymyślono ją z potrzeby eliminacji wad, jakie miały w sobie ptasie pióra – szybkie zużycie. Taki przedmiot okazał się strzałem w dziesiątkę; początkowo jednak wymagał on ulepszeń. Z racji tego, że złoto czy tańsza stal nie spełniały w stu procentach założeń odnośnie wytrzymałości i jakości, do produkcji stalówek zaczęto używać rutenu, później irydu. Dzięki temu znacznie poprawiono jakość stalówek. Współcześnie powróciło się do stali oraz złota, które dzięki znaczącym ulepszeniom są aktualnie najlepszymi materiałami do tworzenia stalówek o różnym kształcie. Prócz nich istnieją również te wykonane z palladu – odznaczające się równie wysoką jakością, zyskują coraz większe grono odbiorców. Kolejnym elementem jest zbiorniczek – wymyślony z potrzeby częstego maczania pióra w atramencie. Aby znacząco usprawnić pisanie i zyskać większą kontrolę nad atramentem, zaczęto wykorzystywać rozmaite sposoby, takie jak na przykład gąbki, szklane ampułki czy gumowe woreczki przymocowane do pióra. Nie były one jednak stuprocentowo sprawne – jednak dzięki odkryciu właściwości dopływu powietrza do zbiorniczka, zapobiegającemu powstawaniu próżni, zaczęto stosować kanaliki powietrzne w piórach. W konsekwencji czego człowiek miał pełną kontrolę nad tuszem. Właśnie po tym wynalazku rozpoczęto wzmożoną produkcję tego typu przedmiotów.

Wiele modeli – jeden wybór. Jakie pióro najlepsze na prezent?

Wieczne pióro jest doskonałym prezentem dla osób ceniących sobie elegancję. W dzisiejszych czasach wybór może stanowić jednak spory problem – istnieje w końcu tak wiele modeli i firm zaopatrujących sklepy w wieczne pióra, że rzeczywiście można dostać oczopląsu i jeszcze bardziej się zagubić. Podczas wyboru odpowiedniego podarunku tego typu, postaw na jakość i doświadczenie producenta. Firma Parker od wielu lat zaopatruje w pióra różnego rodzaju, gwarantując wytrzymałość swoich produktów i ich innowacyjność. Zestaw Parker jest więc idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą łączyć komfort z pożytecznością. Tego typu produkt oferuje firma Murrano; dodatkowo dając nam opcję wykonania graweru zarówno na piórze, jak i specjalnej tabliczce przymocowanej do pudełka prezentowego. Warto kupować artykuły piśmiennicze od sprawdzonych i zaufanych producentów, wiodących prym na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *