Ile prądu pobiera klimatyzator?

14 stycznia, 2022

Na pewno każda osoba przed kupnem klimatyzatora zastanawia się nad tym, ile prądu pobiera klimatyzator. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników. Na koszt pobieranego prądu przez klimatyzator wpływa moc urządzenia, pobór prądu oraz czas pracy urządzenia.

Ile prądu pobiera klimatyzator?

Aby klimatyzator nie zużywał dużo prądu, przed zakupem warto zwrócić uwagę na: odpowiednie parametry przeznaczone do wielkości pomieszczenia, klasę energetyczną, właściwy montaż klimatyzacji oraz sposób użytkowania. Przed wyborem klimatyzatora trzeba kierować się metrażem przestrzeni, którą będzie obejmować urządzenie. Producenci zawsze podają moc urządzenia, czyli zdolność chłodzenia określonych mas powietrza przechodzących przez jednostkę wewnętrzną. To jest najważniejszy parametr, na którym trzeba się skupić przed kupnem sprzętu.

Aby wybrać odpowiednią moc sprzętu, trzeba wziąć pod uwagę to, że na każde 10 m2 powierzchni kalkuluje się 1 kW mocy chłodniczej. Zużywany prąd jest dla np. klasy energetycznej typu A prawie trzykrotnie mniejszy niż mocy chłodniczej, dlatego montaż klimatyzacji nie powoduje dużej eksploatacji energii. Odpowiedni sprzęt potrafi oszczędnie ją wykorzystywać.

Chcąc dowiedzieć się, ile prądu pobiera klimatyzator, należy sięgnąć po dołączoną do klimatyzatora kartę katalogową. Tam podana jest konkretna wartość. Obliczając zużycie prądu w swoim przypadku, mnoży się podane przez producenta zużycie prądu przez liczbę godzin potencjalnej pracy. Dla klimatyzatora o mocy 3,5 kW jest to około 0,9-1,1 kW/h.

Klimatyzatory są energooszczędnymi urządzeniami, dzięki różnorodnym narzędziom, które wpływają na oszczędność energii. Warto jednak wiedzieć, że niezależnie od parametrów urządzenia istnieje kilka sposobów na ograniczenie zużycia prądu w trakcie korzystania z klimatyzatora. Oto zasady, o których warto pamiętać:

  1. Trzeba pamiętać, aby we wszystkich klimatyzowanych pomieszczeniach były zamknięte okna oraz drzwi.
  2. Ustawiona temperatura powinna być w miarę możliwości stała.
  3. Odpowiednia temperatura dla człowieka oscyluje pomiędzy 22-25 stopni Celsjusza. Taka będzie miała najlepszy wpływ na zdrowie
  4. Warto zwrócić uwagę na to, aby sprzęt był wyłączony w momencie gdy nie jest wykorzystany
  5. Wielu producentów wychodzi nam naprzeciw i oferuje klimatyzatory, w których istnieje funkcja ustawienia czasu pracy.
  6. Trzeba pamiętać o regularnym serwisie klimatyzatora, który ma wpływ na wydajność sprzętu
  7. Częsta wymiana filtrów czy pomoc specjalistów pomoże w utrzymaniu odpowiedniego stanu sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *