Ile zarabia ginekolog? Wynagrodzenia ginekologów w Polsce
Ginekologia to istotna i poważana dziedzina medycyny, ale także niezwykle wymagająca i odpowiedzialna. Osoby, które myślą o tej specjalności z pewnością zastanawiają się czy warto się jej podjąć i na jakie mogą liczyć wynagrodzenie. Poniżej przedstawiamy więc najnowsze dane w tym zakresie, które pomogą nieco w podjęciu decyzji.
Ginekologia – krótki opis specjalizacji
Ginekologia jest dziedziną medycyny zajmującą się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem kobiecych chorób układu płciowego. Do najczęstszych zaburzeń w tym zakresie należą zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne, ponadto problemy z płodnością, sposoby antykoncepcji oraz nowotwory narządów rodnych. Praca ginekologa ściśle powiązana jest także z położnictwem, bowiem lekarz ginekolog Warszawa świadczy także opiekę lekarską nad kobietą ciężarną w okresie ciąży, porodu oraz połogu, jak również może odbierać poród.
Zdobycie odpowiednich umiejętności i kwalifikacji do wykonywania tego zawodu wymaga wielu lat nauki. Ponadto ginekologia to bardzo szeroka dziedzina, zaś w celu lepszego diagnozowania oraz leczenia poszczególnych problemów, powstało kilka podspecjalizacji, takich jak chociażby ginekologia endokrynologiczna, ginekologia onkologiczna czy ginekologia estetyczna.
Badaniu ginekologicznemu może i regularnie – minimum raz do roku – powinna poddać się każda kobieta. W ramach badania specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad, wykonuje badanie piersi, gadanie ginekologiczne, zaś w ramach potrzeby dodatkowo wykonuje USG dopochwowe bądź brzuszne, a także zleca dodatkowe badania laboratoryjne.
Jak zostać lekarzem ginekologiem?
By zostać ginekologiem należy z wynikiem pozytywnym ukończyć studia medyczne w tym kierunku. Dzięki temu otrzymuje się upoważnienie do ubiegania się o ograniczone prawo do wykonywania zawodu lekarza. Następnie należy odbyć co najmniej 13-miesięczny staż w placówce służby zdrowia, zakończony państwowym egzaminem. Jego pozytywny wynik pozwala na wykonywanie zawodu lekarza. Kolejnym krokiem jest odbycie studiów specjalizacyjnych, przy czym możliwe jest to po przejściu postępowania kwalifikacyjnego. W przypadku ginekologii konieczne jest odbycie poszczególnych kursów specjalizacyjnych, w tym m.in. kursu wprowadzającego do specjalizacji, kursu promocji zdrowia w położnictwie i ginekologii, kursu patofizjologii ciąży i porodu, kursu endokrynologii ginekologiczne, kursu ultrasonografii i innych. Ponadto należy odbyć staże kierunkowe w łącznym wymiarze 67 miesięcy. W trakcie specjalizacji lekarz wykonuje zabiegi operacyjne oraz pełni co najmniej 3 dyżury w miesiącu. Studia specjalizacyjne kończą się specjalizacyjnym egzaminem państwowym w części teoretycznej oraz praktycznej.
Lekarz specjalista w dziedzinie ginekologii – ile wynoszą jego zarobki?
Podobnie jak w przypadku innych zawodów, jak również specjalności lekarskich, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zarobki ginekologów na zróżnicowane i zależy od kilku czynników, jak chociażby miejsca pracy, formy pracy, wykształcenia, specjalizacji, stażu pracy a nawet województwa. Nie wszyscy zatrudnieni na tym samym stanowisku zarobią więc tyle samo, natomiast dzięki regularnym raportom przygotowywanym w tym zakresie przez Główny Urząd Statystyczny można oszacować, ile wynosi średnie wynagrodzenie lekarza tej specjalności.
Zgodnie z informacjami zawartymi w licznych raportach oraz statystykach, średnie miesięczne wynagrodzenie na stanowisku lekarza ginekologa plasuje się na wysokości około siedmiu tysięcy złotych brutto. Początkujący lekarze, pracujący w publicznej służbie zdrowia muszą nastawić się na znacznie niższe zarobki, wynoszące około 4 tysięcy złotych brutto, natomiast wartość ta rośnie wraz z upływem lat i zdobywanym doświadczeniem. Ponadto należy mieć na uwadze fakt, iż niewielu lekarzy pracuje obecnie w jednym miejscu – zwykle w ramach umowy pracują w szpitalu, klinice ginekologicznej bądź placówce prywatnej, natomiast dodatkowo świadczą usługi w ramach własnej działalności gospodarczej. Najwyższe zarobki specjalisty ginekologii notuje się w wysokości dwunastu tysięcy brutto. Nawet pracując na umowie w jednym miejscu, można liczyć na dodatki specjalne oraz wynagrodzenie za dodatkowe dyżury.
Choć specjalizacja lekarza ginekologa wymaga sporego przygotowania i odpowiedniego wykształcenia, to jednak absolwenci tej dziedziny mogą liczyć na atrakcyjne dochody. Co więcej, jest to specjalizacja, na którą ciągle występuje zapotrzebowanie, stąd też nie należy się obawiać o brak miejsca pracy.