Interwencja strażaków i ratowników w Cieninie Perze

8 stycznia, 2021

Do prawdopodobnego zatrucia tlenkiem węgla doszło w miejscowości Cienin Perze (gm. Słupca).

-Dzisiaj (tj. 8. stycznia) około godz. 16 otrzymaliśmy zgłoszenie o prawdopodobnym zatruciu tlenkiem węgla w budynku mieszkalnym w miejscowości Cienin Perze.

Na miejscu było już pogotowie ratunkowe. Strażacy w aparatach ochronnych dróg oddechowych weszli do środka domu. Detektor nie wykazał jednak stężenia CO. Mogło to być spowodowane tym, że przed naszym przyjazdem mieszkanie było wentylowane.

Przypominamy, że tlenek węgla, który potocznie nazywany jest czadem, to silnie trujący związek chemiczny. Powstaje on w wyniku niepełnego spalani spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.

Objawami zatrucia są: silny ból głowy, zawroty głowy, osłabienie, wymioty, drgawki, zwolniony oddech i zaburzenia tętna. Zbyt długie przebywanie w zatrutym pomieszczeniu grozi śmiercią, dlatego tak ważna jest nasza szybka reakcja. Należy przede wszystkim wyjść na zewnątrz i przewietrzyć pomieszczenie. Wezwać służby ratunkowe (pogotowie – 999, straż pożarna – 998, Europejski Numer Ratunkowy – 112).

Co roku w okresie jesienno-zimowym straż pożarna odnotowuje smutne statystyki związane z zatruciem tlenkiem węgla. Najlepszym sposobem na uniknięcie tragedii jest zamontowanie czujnika czadu. Nie kosztuje on wiele, a może uratować czyjeś życie – informują druhowie z OSP Kamień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *