Jak pielęgnować nasze piękne włosy
Trudno dbać o włosy zimą, kiedy najczęściej ukrywamy je pod czapką. Stają się one wtedy suche, oklapnięte i matowe. Dodatkowo o tej porze roku na skórę głowy i włosy oddziałuje mnóstwo szkodliwych czynników zewnątrzpochodnych: promieniowanie UV, mróz, wiatr, kurz, itp., co powoduje, że włosy są szczególnie narażone na wpływ wolnych rodników, które osłabiają włosy i powodują przedwczesne ich wypadanie i łysienie.
Pielęgnacja włosów jest nieodzowna, przede wszystkim ze względu na konieczność zmycia kurzu i brudu oraz stale wydzielanego łoju. Niestety włosy myte nieodpowiednimi szamponami stają się osłabione, łamliwe i pozbawione sprężystości. Jeżeli nieprawidłowa pielęgnacja włosów staje się codziennością włosy zostają poważniej uszkodzone i mogą szybciej wypadać.
Zbyt częste mycie głowy agresywnymi szamponami powoduje całkowite usunięcie łoju z ich powierzchni, co może powodować podrażnienie i reaktywny (nadmierny) łojotok. Włosy pozbawione naturalnej ochrony stają się także podatniejsze na szkodliwy wpływ wolnych rodników. Prawidłowe mycie włosów nie może szkodzić, może natomiast wychodzić nieco naprzeciw problemom: ułatwić eliminację wolnych rodników, uzupełnić deficyt składników odżywczych doprowadzanych do mieszka i odbudować strukturę samego włosa.
Bardzo ważne jest również stosowanie wysokiej jakości odżywek zawierających m.in.:wzmacniający włosy i hamujący ich wypadanie wyciąg ze skrzypu polnego, który jest prawdziwą skarbnicą łatwo przyswajalnej krzemionki, której duże ilości niezbędne są w prawidłowym funkcjonowaniu tkanek szybko rosnących (skóra, włosy, paznokcie); wyciągi z czarnej rzodkwi i tataraku bogate w witaminy, mikroelementy i związki siarki, które wzmacniają i stymulują włosy do wzrostu oraz zapobiegają ich łamaniu się; ekstrakt z pokrzywy doskonale oczyszcza włosy; ekstrakt z miodu odżywia, ma działanie przeciwzapalne i oczyszczające, łagodzi podrażnienia; biosiarka skutecznie reguluje aktywność gruczołów łojowych.
Na uwagę zasługuje również ekstrakt z Henny, który ułatwia aktywnym składnikom wnikanie do wnętrza włosa i jego cebulki, przez co zwiększa się siła działania danego preparatu. Oprócz dostępnych w aptekach: szamponów, odżywek, lotionów, ampułek i innych preparatów wzmacniających włosy, możemy również stosować domowe sposoby, które są niezwykle proste i skuteczne, np. masującymi ruchami wcierać w skórę głowy lekko podgrzaną oliwę z oliwek, olej rycynowy bądź łopianowy, które wspomagają wzrost włosów i dbają o skórę głowy.
Inny sposób na ciągle piękną fryzurę to wcierka z jednej szklanki soku z kapusty zmieszanej z sokiem ze szpinaku lub mieszaniny olejku migdałowego z sokiem z limonki, natomiast niewielka ilość musztardy (250 gramów) podgrzanej z henną (100 gram) daje niezwykły efekt preparatu wpływającego na zdrowy wzrost włosów, poprzez ich stymulację. Pamiętajmy jednak, że tego typu zabiegi powinny odbywać się co najmniej dwa razy w tygodniu.