Jak upiąć za długie zasłony?

17 marca, 2021

Kupujemy piękne zasłony, wieszamy i… okazuje się, że są za długie. Nie trzeba od razu zdejmować ich z karnisza. Wystarczy dekoracyjnie upiąć, by stały się trochę krótsze.

Dlaczego zasłony są za długie?

To pewnie pierwsze pytanie, jakie zadamy sobie w takiej sytuacji. Najpewniej powodem powieszenia za długich zasłon było nieprawidłowe wzięcie miary, np. bez uwzględnienia sposobu mocowania na karniszu. Zarówno zasłony, jak i firany na przelotkach będą dłuższe od tych upinanych na żabkach. Jeśli jednak weźmiemy miarę na przelotki, po czym zdecydujemy się na taśmę marszczącą i żabki, to na pewno otrzymamy dekorację kilka centymetrów za długą. Czasem błąd może polegać na złym zapisaniu wymiaru, np. zamiast 2,05 napiszemy 2,50 i już pojawi się problem. Czy można zasłony skrócić? Jeśli są za długie o pół metra, to nie powinno być problemu, ale skrócenie ich o 5 cm jest mało realne, trzeba sobie poradzić inaczej.

Jak upiąć za długie zasłony chwostami?

Chwost to efektowne wykończenie sznura, ale w przypadku zasłon lub firan tym mianem określa się także pleciony sznur wykorzystywany do upinania tkaniny po bokach okna. Upięcie chwostami odsłoniętej zasłony spowoduje, że lekko uniesie się ona do góry. Jeśli nadal zasłona będzie dotykała do podłogi, można ją delikatnie wyciągnąć nad chwost, tworząc coś w rodzaju bufy. Zamiast chwostu można użyć zwykłego sznura, taśmy, podwiązki, ozdobnych koralików – czegokolwiek, czym da się przewiązać zasłonę. W nowoczesnych i awangardowych wnętrzach może to być nawet długa sznurówka.

Do upinania chwostami nadają się zasłony, które są za długie tylko o kilka, maksymalnie kilkanaście centymetrów. Wykorzystanie chwostów uniesie je nad podłogę.

Przy dobieraniu chwosta warto zwrócić uwagę na jego kolor. Najlepiej, by powtórzył się na innych dekoracyjnych dodatkach.

Kiedy warto związać zasłony w węzeł?

Dekoracyjne węzły to propozycja upięcia zasłon za długich o kilkadziesiąt centymetrów. Nadmiar tkaniny zostanie ukryty w węźle, zasłona będzie sięgała do podłogi i aranżacja okna sprawi wrażenie zaplanowanej.

Do związywania w węzły najlepiej nadają się długie i wąskie zasłony z tkanin, które się nie gniotą. Świetnie sprawdzi się żakard. Można zawiązać węzeł na zasłonach z bawełny, welwetu lub weluru, ale trzeba pamiętać, że po rozwiązaniu zostanie wyraźny ślad. Węzły poleca się do tych pomieszczeń, w których zasłony nie będą na noc zasłaniane. To rozwiązanie sprawdzi się w salonie, ale już zasłony do sypialni, o ile nie są z żakardu, nie powinny być wiązane.

Aby węzeł wyglądał dekoracyjnie i estetycznie, nie powinien być zbyt ciasny.

Czy zawsze trzeba upinać za długie zasłony?

Przyjęło się, że zasłony do sypialni i salonu powinny sięgać do podłogi. W przypadku sypialni jest to obligatoryjne, odsłanianie i zasłanianie za długich zasłon powodowałoby ich brudzenie. Natomiast w salonie można rozważyć pozostawienie zasłon za długich i zrezygnowanie z ich zasłaniania. W tym wypadku dekoracyjne będą dwie opcje:

– zasłony lekko za długie, dosłownie centymetr lub dwa, opierające się o podłogę, „stojące” na niej;

– zasłony za długie o kilkadziesiąt centymetrów. Ich końcówki układa się w dekoracyjne kształty: fale, rozety, fałdy, skosy itp.

Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się układać końców zasłon na podłodze, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *