Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

24 lutego, 2021

Ogrzewanie podłogowe jest modelem coraz częściej wybieranym w nowoczesnych wnętrzach. Aby jednak mogło doskonale spełniać swoje zadanie, w domu musi zostać zainstalowana podłoga z odpowiedniego, przepuszczającego ciepło materiału. Oczywiście nie wszystkie materiały się do tego nadają i trzeba o tym pamiętać. W co zatem warto zainwestować, jeżeli poczyniło się już inwestycję w ogrzewanie podłogowe? Jaka posadzka będzie najlepszym możliwym wyborem, który można dokonać w tej sytuacji?

Najlepsze posadzki na podłogę z ogrzewaniem podłogowym.

Dwa rodzaje posadzki najlepiej sprawdzą się na ogrzewanie podłogowe – i są to ceramika oraz kamień. Sprawdzają się one tak dobrze, ponieważ mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Przewodzenie ceramiki o grubości 1 centymetra oscyluje na poziomie 105 W/(m2.K). Jest to ponad czterokrotnie więcej od tego, ile przewodzi posadzka drewniana. Ogromną zaletą jest także to, że kabelki przewodzące ciepło w przypadku zastosowania płytek ceramicznych, mogą być umieszczone w warstwie kleju, która znajduje się znacznie wyżej, niż jeżeli ogrzewanie zostanie zainstalowane w podkładzie. Warto jednak dowiedzieć się, czy dany klej, na który przyklejane są płytki podłogowe do kuchni, nadaje się do stosowania na ogrzewaniu podłogowym i czy producent dopuszcza taką możliwość. Przeważnie taka informacja znajduje się na opakowaniu. Ważne jest to, aby klej był elastyczny i naniesiony pod płytką równomiernie w taki sposób, aby nie było pod nią żadnych pustych przestrzeni, pogarszających przepływ ciepła.

Ceramika imitująca drewno

Naturalne panele drewniane niestety naprawdę słabo radzą sobie z przepuszczaniem ciepła – drewno dębowe o grubości niecałego centymetra przewodzi zaledwie 25 W/(m2.K). Co zatem mają zrobić osoby, którym marzyła się drewniana posadzka przy ogrzewaniu podłogowym? Najlepiej, aby nieco zmodyfikowały swoje plany i zamiast naturalnego drewna, zdecydowały się na ceramikę imitującą drewniane panele. Na pierwszy rzut oka wszystko będzie wyglądać, jak naturalne drewno i trzeba się przyjrzeć naprawdę z bliska, żeby zobaczyć fugi, lub przejść się po płytkach na bosaka, aby zorientować się, że ich struktura jest inna niż drewniana.

Jak położyć płytki na ogrzewaniu podłogowym?

Wszystko zaczyna się od przygotowania kleju. Całą zaprawę wrzuca się do odmierzonej ilości wody i miesza się tak długo, aż powstanie masa jednolita w konsystencji. Warto pamiętać, że przygotowany klej powinien zostać użyty w przeciągu dwóch godzin od jego wykonania. Trzeba więc szybko przygotować podłoże, oczyszczając je z kurzu oraz innych nieczystości. Po tej czynności można już przejść do przyklejania glazury – trzeba tylko pamiętać, by nie przyklejać od razu zbyt dużej ich ilości, gdyż może to nieco utrudnić poruszanie się po pomieszczeniu, ponieważ zaprawa po nałożeniu zachowuje właściwości klejące nawet do pół godziny.

Czy warto inwestować w posadzkę inną niż ceramiczna?

Jeżeli chodzi o podkłady na ogrzewanie podłogowe to nic nie radzi sobie tak dobrze jak ceramika, czy kamień. Można pokusić się także o parkiet laminowany, jednak tylko taki, który dobrze radzi sobie ze zmianami temperatury. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że jest to rozwiązanie gorszej jakości od płytek ceramicznych czy kamienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *