Jakie akcesoria do biegania wybrać? 5 rad dla początkujących
Zaczynasz swoją przygodę z bieganiem? Doskonały wybór – bieganie to sport angażujący cały organizm, wzmacniający wszystkie partie ciała, od nóg aż po mięśnie grzbietu. Regularnie uprawiane pozwala niepostrzeżenie zrzucić dodatkowe kilogramy, obniża ciśnienie krwi i tętno, reguluje poziom cukru, dotlenia mózg i pozostałe narządy wewnętrzne, wzmacnia ściany komórkowe, zwiększa wydolność serca i płuc, usprawnia pracę gruczołów dokrewnych, podkręca wydzielanie endorfin. Przy tym wszystkim sprawia wiele radości i satysfakcji, a także pozwala oderwać się na chwilę od codzienności, odstresować, zdrowo się zmęczyć. Aby uczynić bieganie jeszcze przyjemniejszym, a przy tym nieco łatwiejszym i znacznie bezpieczniejszym, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych akcesoriów.
Rękawki i rękawiczki – ochrona ramion, przedramion i dłoni
Jeśli biegasz w chłodniejsze dni, możesz zauważyć, że pierwsze wychładzają się nie uszy czy odkryte łokcie lub kolana, ale dłonie. Po półgodzinnym joggingu w temperaturze nieco powyżej 10 stopni możesz tracić czucie w palcach, a skóra dłoni zacznie szybko się przesuszać i pękać. To dlatego do niezbędnego wyposażenia biegacza należą rękawiczki. Na wiosnę i jesień wystarczą cieniutkie, zapobiegające przed owiewaniem przez wiatr. Zimą trzeba dodatkowo dogrzewać dłonie – potrzebne są rękawiczki z lekkim ociepleniem.
Przydatnym dodatkiem są również rękawki biegowe. To rozwiązanie pośrednie między koszulką z krótkim rękawem a bluzą. Kiedy jest już za chłodno na koszulkę, ale jeszcze nieco za ciepło na bluzę, rękawki sprawdzą się perfekcyjnie, dogrzewając narażone na działanie wiatru ramiona i przedramiona.
Duży wybór rękawiczek i rękawków dla biegaczy znajdziesz na https://attiq.net/85-rekawki-biegowe-i-rekawiczki. Produktów tych możesz używać również w trakcie uprawiania innych sportów, takich jak nordic walking czy jazda na rolkach.
Pasy biegowe – wszystko pod ręką
Nieocenionym akcesorium dla biegacza jest pas biegowy (https://attiq.net/86-pasy-biegowe). Zakładając go na biodra, możesz mieć zawsze pod ręką kilka niezbędnych drobiazgów – telefon lub odtwarzacz, pojemnik na słuchawki bezprzewodowe, chusteczki, klucze czy kartę płatniczą.
Niektóre modele pasów biegowych, zwłaszcza te przeznaczone do pokonywania długich tras, umożliwiają również przytroczenie do nich bidonów z wodą lub napojem izotonicznym – pamiętaj, że regularne nawodnienie jest potrzebne dla zachowania równowagi elektrolitycznej organizmu a do odwodnienia na skutek pocenia się i parowania może dojść nawet na krótkiej trasie. Skutkiem będzie szybsze męczenie się, spłycony oddech i ból głowy, a to stan zdecydowanie niesprzyjający biegowi.
Czapki, opaski, kominy – zdrowe uszy i gardło biegacza
W chłodniejsze dni nie zapomnij o dostosowaniu ubioru do warunków pogodowych. Wybierz cieplejsze koszulki z długim rękawem (ciekawe modele znajdziesz tutaj: https://attiq.net/49-koszulki), nie zapominaj także o ochronie głowy, uszu i szyi.
Przy kilkunastu stopniach wystarczy opaskachroniąca kanał słuchowy przed przewianiem. Gdy temperatury spadają jeszcze bardziej, rozejrzyj się za oddychającą, nie za ciepłą czapką, która będzie dodatkową ochroną dla wrażliwej na wychłodzenie głowy (tak, naprawdę to właśnie tędy ucieka większość ciepła). Dopełnieniem jesienno-zimowego outfitu biegacza będzie komin, który zabezpieczy przed chrypką, przeziębieniem i zapaleniem gardła czy krtani.
Maski antysmogowe – dla amatorów tras miejskich i podmiejskich
Bieganie zimą to wyzwanie dla płuc nie tylko z uwagi na wzmożony wysiłek, ale także z powodu znacznego zanieczyszczenia powietrza, będącego konsekwencją między innymi palenia w domowych piecach nieodpowiednimi materiałami. Ale i latem możesz mieć problemy z oddychaniem, zwłaszcza jeśli część lub całość trasy przebiega w pobliżu ruchliwej ulicy lub jesteś alergikiem, a wokół wszystko pyli.
Dla własnego bezpieczeństwa zaopatrz się w maskę antysmogową. Uwaga – nie w maseczkę medyczną, ale w porządną maskę z filtrem. Smog to nie żarty – z jego powodu każdego roku umiera w Polsce nawet do 100 tys. osób. Nie narażaj się niepotrzebnie i nie oszczędzaj na swoim zdrowiu.
Światła i odblaski – bezpieczeństwo na drodze
Jeśli chociaż niewielki odcinek Twojej trasy biegnie poboczem drogi, którą poruszają się również samochody, bezwzględnie miej przy sobie elementy odblaskowe lub źródło światła. Nawet przy dobrej pogodzie nie zawsze jesteś idealnie widoczny, natomiast zimą czy nocą dostrzeżenie Cię bez odblasków jest niemal niemożliwe.
Nie licz na nadludzką spostrzegawczość kierowców. Wybierz koszulkę z wszytymi odblaskami lub pokrytą refleksyjną powłoką (sprawdź dostępność takich modeli na https://attiq.net/14-koszulki). Zawsze również warto mieć na czole, ramieniu czy na kostce opaskę LED emitującą rozbłyski świetlne.