Kacper Ratajewski w półfinale Mistrzostw Europy

8 września, 2020

W dzisiejszym wydaniu Gazety Słupeckiej znajdziecie artykuł o Kacprze Ratajewskim z Ostrowitego, który znalazł się składzie reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy U18, które rozgrywają się we Włoszech. Przypomnijmy, w pierwszym meczu grupowym nasza reprezentacja pokonała Czechów 3:0 w setach. Wczoraj nasi kadrowicze mierzyli się z Niemcami, których również pokonali 3:0 w setach. Kacper Ratajewski, który na co dzień gra w UKS SMS Joker Piła, zdobył w tym meczu 15 pkt. Dzięki temu spotkaniu Polacy zapewnili sobie awans do półfinału.

Polacy bardzo dobrze zaczęli spotkanie z naszymi zachodnimi sąsiadami i od początku przejęli inicjatywę w grze. Pierwsze akcje należały niewątpliwie do naszej kadry, która pewnie punktowała rywali, gromadząc na swoim koncie kolejne „oczka”. Przewaga 16:10 wydawała się w żaden sposób nie zagrażać wynikowi, jednak Niemcy zaczęli grać znacznie ofiarniej w obronie, przez co osłabiali statystyki w ataku polskiego zespołu. Dystans punktowy malał coraz bardziej, co zapowiadało emocjonującą końcówkę seta. Niemieccy zawodnicy przegrywając 21:23, zaprezentowali znakomitą grę na siatce, dzięki czemu to oni mieli w górze piłkę setową. Finalnie jednak Biało-czerwoni zachowali zimną krew, obronili set-balla i zapisali tę część meczu na swoim koncie.

Druga partia w całości przebiegała pod dyktando naszych reprezentantów, którzy wystrzegli się własnych błędów, oddając rywalom w tym secie zaledwie trzy punkty. Cieszyć mogła także poprawa jakości w ataku, co zrobiło sporą różnicę. Słabiej grającego w tym spotkaniu Kamila Szymanderę, Michał Bąkiewicz zdecydował się zastąpić Piotrem Śliwką, który wsparł w ofensywie swoich kolegów. Mimo, że Niemcy cały czas dobrze radzili sobie w bloku, Polacy grali umiejętnie i konsekwentnie dzięki czemu pewnie wygrali tę odsłonę i znacznie przybliżyli się do drugiego zwycięstwa w turnieju.

Trzeci set okazał się tylko formalnością. Choć niemieccy gracze próbowali dotrzymywać kroku naszym reprezentantom, to bardzo pewna gra prezentowana przez Biało-czerwonych skutecznie im to uniemożliwiała. Dodatkowo, w decydującym punkcie seta, kiedy to Niemcy mogli zmniejszyć punktowy dystans i nawiązać walkę, pojawił się w ich grze spory chaos, który jeszcze bardziej skomplikował sytuację naszych rywali. Przejście linii 9-metra przy zagrywce i wiele niedokładności w obronie szybko zamieniały się na punkty reprezentacji Polski, przybliżając tym samym mecz do rozstrzygnięcia. Ostatecznie nasza kadra triumfowała w tym secie 25:19, zamykając spotkanie w trzech partiach. Po 15 punktów w tym starciu na swoich kontach zapisali Kacper Ratajewski (50-procent w ataku) i Jakub Olszewski (62-procent w ataku).

Wtorek jest dniem wolnym od zmagań, a zespoły ponownie zameldują się na boisku dopiero w środę. Wtedy też nasi kadrowicze zetrą się z Białorusinami – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej.