Kasia mogłaby żyć!

6 maja, 2010
Kasia i Filip na ostatnim wspólnym zdjęciu
Kasia i Filip na ostatnim wspólnym zdjęciu

Po rekonstrukcji wypadku
Tragedia, do której doszło we wrześniu ubiegłego roku w Spławiu odżywa z każdą nową informacją z prokuratury. Niedawno biegli zrekonstruowali przebieg wypadku na drodze krajowej nr.92. Kasia Zamiara z Witkowa mogła przeżyć wypadek, gdyby sprawca udzielił jej pierwszej pomocy.

Do tragedii na krajowej nr.92 doszło w nocy z 11 na 12 września ubiegłego roku. Pod osłoną nocy kierujący samochodem osobowym Piotr P., 24-letni mieszkaniec okolic Środy Wielkopolskiej, potrącił dwie młode osoby wracające z prywatnego przyjęcia w Spławiu. 20-letnia Kasia Zamiara z Witkowa, oraz jej przyjaciel 25-letni Filip W., policjant z Poznania oddelegowany na służbę w powiecie słupeckim, zginęli na miejscu wypadku.

Ciała odnalazła dopiero rano rodzina ze Spławia zmierzająca w stronę Słupcy. Para znajomych niestety już nie żyła. Policja i prokuratura wszczęły szeroko zakrojone poszukiwania. Na miejscu zdarzenia znaleziono fragmenty samochodu, na podstawie których po dwóch miesiącach śledztwa ustalono sprawcę tego drastycznego wypadku.

Okazał się nim mieszkaniec gminy Środa Wielkopolska, 24-letni Piotr P. Po zatrzymaniu przez policję młody kierowca samochodu ciężarowego przyznał, że feralnej nocy jechał przez Spławie i w coś uderzył, lecz nie wiedział w co. Odmówił jednak składania szczegółowych wyjaśnień. Prokuratura musiała podjąć stosowne działania, aby ustalić przebieg całego wypadku. Powołano biegłych od spraw wypadków, oraz medycyny, celem rekonstrukcji zdarzenia.

Tym samochodem jechał Piotr P., sprawca tragedii w Spławiu
Tym samochodem jechał Piotr P., sprawca tragedii w Spławiu

Jak mówił wówczas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie: „Działania będą ekspertyzą polegającą na rekonstrukcji całego wypadku. Zadane zostały pytania biegłym w jakim położeniu znajdowali się ludzie potrąceni, jaką częścią samochodu zostali uderzeniu, czy w zdarzeniu nie brał udział drugi samochód. Rozważamy również, czy ciała nie zostały przemieszczone po wypadku, oraz czy śmierć nastąpiła w chwili uderzenia, czy też po jakimś czasie. Wyniki tych badań to kwestia miesiąca, dwóch miesięcy”.

Po kilku miesiącach oczekiwań nadszedł czas wyników śledztwa prowadzonego w sprawie tragedii na drodze krajowej nr 92 w Spławiu. „20-lenia mieszkanka Witkowa potrącona przez samochód ciężarowy marki mercedes mogła przeżyć, gdyby zaraz po wypadku sprawca zatrzymał się i udzielił pierwszej pomocy poszkodowanym” – informuje Prokuratura Okręgowa w Koninie.

Jak wynika z ekspertyzy biegłych: samochód uderzył w bok pieszych prawym, przednim narożem. Prawdopodobnie Filip W. odbił się dodatkowo od tylnej części samochodu. Nie ustalono dokładnej prędkości auta w chwili wypadku, lecz siła uderzenia odrzuciła pieszych na odległość około 13 metrów. Prokuratura wykluczyła udział innych samochodów w tym wypadku.

Prokuratura Okręgowa w Koninie informuje, że w krótkim czasie skieruje do sądu akt oskarżenia przeciwko Piotrowi P. Mężczyźnie za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, ucieczkę z miejsca zdarzenia, oraz nie udzielenie pomocy poszkodowanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Kasia Zamiara osierociła roczną córeczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *