Konflikt w szpitalu. Lekarze odejdą?

24 kwietnia, 2012

Na początku ubiegłego tygodnia szpitalny sztab antykryzysowy obradował nad rozwiązaniami, zmierzającymi do polepszenia sytuacji finansowej zadłużonej placówki. Ponieważ prace zespołu antykryzysowego się przeciągały, a sytuacja w szpitalu się pogarszała, zarząd powiatu postanowił wypowiedzieć wszystkie kontrakty. Lekarze są oburzeni i zapowiadają walkę o swoje pieniądze.

WYPOWIEDZIANE KONTRAKTY
Podczas wspólnego posiedzenia zespołu antykryzysowego i władz powiatu sytuację przedstawił Zygmunt Zieliński, radny powiatowy a zarazem lekarz pracujący w szpitalu.

„Wspólnie postanowiliśmy ocenić problemy, które w sposób oczywisty wpływają na naszą krytyczną sytuację finansową. W gronie bardziej ścisłym analizowaliśmy co należy zrobić i doszliśmy do pewnych konkretnych wniosków, które ogólnie mówiąc dają nam pewne oszczędności. Rozmowy, które przeprowadziliśmy do tej pory mogły napawać ograniczonym optymizmem.” – mówił Zieliński.

Głównym argumentem sztabu antykryzysowego było to, że szpital znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Nikt nie zarzucał lekarzom źle wykonywanej pracy, ani tego, że za dużo zarabiają. Część załogi szpitalnej zgodziła się negocjować. Najważniejsza decyzja zespołu ratującego szpital zapadła wobec wszystkich kontraktowców. Decyzję ogłosił starosta słupecki Mariusz Roga.

„Zadaniem nadrzędnym było poszukanie takiej wartości pieniężnej w skali miesiąca, która pozwoliłaby wykorzystać tylko te pieniądze, które są w budżecie szpitala i zachować tak zwaną płynność finansową. Trzeba też przyznać się do tego, że zbiegły się dwa niekorzystne zjawiska. Kiedy to NFZ oddał całą pulę nadwykonań, a zbiegło się to w czasie kiedy poprzednia pani dyrektor zdążyła odejść ze Słupcy, a dyrektor Stasiak tutaj przyjść. Niczym nie uzasadniona pazerność na zagospodarowanie tych środków ze strony personelu, a z drugiej strony uległość i dobre serce pana dyrektora na starcie pracy w Słupcy zdecydowały, że te pieniądze w większości zostały zagospodarowane na pensje lekarzy. Te pieniądze wpłynęły raz i nigdy więcej się nie powtórzyły aż do dnia dzisiejszego. Wydałem dyspozycję dyrektorowi wypowiedzenia wszystkich kontraktów ze skutkiem natychmiastowym i rozpisania nowego postępowania konkursowego.” – powiedział starosta Mariusz Roga.

Nie chce on zaglądać nikomu do kieszeni. Nie chce określać kto ile zarabia. Według starosty wartości kontraktów są ponad możliwości słupeckiego szpitala i jest niedopuszczalne, żeby taki stan rzeczy trwał. Dyrektor Stasiak dodał, że decyzja ta ma doprowadzić do wartości kontraktów sprzed okresu jego postanowień o podwyżkach.

Więcej w „Gazecie Słupeckiej”

 1. ha,ha,ha lekarze odejdą chyba do Wojewódzkiego w Koninie ciepłego jeszcze trupa podtrzymywanego przy życiu kroplówkami,pieniądze zostały zagospodarowane na sute pensyjki i takie są efekty jak się nie potrafi myśleć o przyszłości Szpitala

 2. Ci co głosują, że za obecną sytuację szpitala odpowiedzialny jest dyrektor a następnie starosta to nie mają zielonego pojęcia o funkcjonowaniu placówek służby zdrowia. Jeśli głosujecie na ślepo to lepiej nie głosować wcale. Wygląda na to, że nie jesteście na bieżąco z wiadomościami i informacjami na temat sytuacji szpitali w całym kraju. Zagłosujcie też aby w całym kraju zmienić wszystkich dyrektorów i starostów. Bo według Was nie ma innego wyjścia. A nie wiecie, że złodziejami środków finansowych należnych szpitalom są Narodowe Fundusze Zdrowia? Koniecznie trzeba je zlikwidować i to jak najszybciej!

 3. Nawet w konińskim szpitalu lekarze zarabiają mniej niż w słupeckim… Nauczyli się żyć jak „Panowie”, to teraz będzie im ciężko zrezygnować. Jeszcze żeby wiedza i poświęcenie szło w parze z zarobkami… Jakby mi zabrali z wypłaty np. 3 tys. bym skamlał jak zbity pies…

 4. Jeśli padnie szpital to starosta powinien polecieć bo to były jego decyzje , które kolega dyrektor wykonywał a teraz są efekty przecież wcześniej miał wszystkie dane szpitala i dopiero teraz zareagował jak strażak może znać się na finansach

 5. W związku z tym że nie ma artykułu u was ani u konkurencji na temat majowego weekendu w Słupcy chciałbym w tym miejscu podziękować miastu Września za wspaniały weekend. Był Lady Pank Millord i Policja Federalna, Volver, Video i Blue Cafe. Wspaniałe koncerty, szczególnie ostatni. Widziałem dużo słupczan ale nikogo z Peeselu. Nikt też nie wchodził na scenę bezpośrednio przed koncertem aby mu dziękować że za państwowe pieniądze jego ludzie „załatwili” koncert. Atmosfera była wspaniała, nagłośnienie super no i było też piwo a nie widziałem kompletnie pijanych jak widzę na takich imprezach w Słupcy. Fajnie że to tylko 20 kilometrów i zawsze można być we Wrześni na tych koncertach. No cóż a co było w tym czasie w Słupcy ? Aha, uruchomiono fontannę / raczej pozostałość po poprzedniej / przed / jeszcze /Sądem Rejonowym i 1-go maja był małutki festyn dla dzieci nad jeziorem. Brawo, tak dalej trzymać, przecież i tak was wybiorą bo kogo innego ?

 6. Ciekawe co zrobicie bez szpitala w Slupcy?
  Przemawia przez was tylko zazdrosc i zawisc. Podobni jestescie w tym do starosty. Brawo! Znalazl poklask wsrod ludu prostego. Grunt, zeby bylo glosno i zeby odwrocic uwage od konkretow. Niedoinformowany zascianek!
  A tak gwoli prawdy to zarobki slupeckich lekarzy sa najnizsze w Wielkopolsce! Ale o tym to nikt nie mowi bo niewygodny temat.
  Sami na siebie bat krecicie. I starosta tez. Krotkowzrocznie! Gratuluje! Zdrowia!

  1. A jakie to są te konkrety o których piszesz a o których ten zaścianek nie wie ??? a skąd Starosta ma brać pieniądze by dać podwyżkę lekarzom bo ich zarobki najniższe w Wielkopolsce ???.Za ,,mądre” pouczenia dziękujemy proszę o odpowiedzi.

  2. Jak nie będzie w Słupcy szpitala, sądu, o mały krok ZUS-u to nie będzie najprawdopodobniej starostwa…a wtedy to się zacznie walka o swoje stołki.
   Warunkiem utrzymania powiatu jest posiadanie właśnie takich instytucji.
   Ale nie martwmy się, starosta do tego nie dopuści. Szpital będzie tylko prywatny….ten szum wokół szpitala został wywołany w tym celu. Bo tak naprawdę to słupecki szpital wcale nie stoi tak źle.I wcale nie trzeba go tak strasznie ratować. Ale cóż mogą wiedzieć radni? Większość z nich nie rozumie pojęć które słyszą. Ciągle nie dociera do nich co to jest dług a co to strata. a co to są zobowiązania wymagalne i niewymagalne to już kosmos.

 7. miś zamieszczaj swoje komentarze na stronach wrzesni a nie tu nam forum zasmiecasz o koncertach jak my tu o powaznych rzeczach piszemy.

 8. A Ty Mieciu to chyba jesteś jednym z tych radnych o których się pisze, że nic nie rozumieją…

 9. akurat, na pewno masz rację. Bo gdyby tak nie było, to być może zainteresowałby się…chociaż troszeczkę. A tu cisza… I to samo nazwisko…i bliska rodzina…i w rodzinnym mieście…Pożyjemy, zobaczymy.

 10. Mieciu, przepraszam że zaśmieciłem / twoim zdaniem / ale nie było żadnego artykułu o majowym weekendzie w Słupcy wiec pisałem gdzie mogłem. Jeśli spowodowało to jakiekolwiek komplikacje w przeglądaniu stron przez cie bie to bardzo przepraszam , nie było to zamierzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *