Ks. Jan Kwiatkowski Słupczaninem Roku 2010
XVI plebiscyt Czytelników „Gazety Słupeckiej” na Słupczanina Roku rozstrzygnięty
W gościnnych murach Cechu Rzemiosł Różnych, 18 grudnia, zebrała się Honorowa Kapituła Tytułu Słupczanina Roku. Od 1995 roku wśród laureatów znalazło się 36 osób. Do tegorocznego plebiscytu zgłoszono cztery kandydatury – osoby wyróżniające się w pracy społecznej i zawodowej. W XVI plebiscycie Czytelników „Gazety Słupeckiej” na Słupczanina Roku 2010 zwyciężył ks. Jan Kwiatkowski – wikariusz parafii św. Wawrzyńca w Słupcy.
Nasi Czytelnicy nadesłali swoje propozycje. Członkowie Honorowej Kapituły Tytułu Słupczanina Roku, którą tworzą dotychczasowi Laureaci, wybrali tegorocznego zwycięzcę. Zdecydowaną większością głosów uznanie Kapituły zdobył ks. Jan Kwiatkowski, który od samego początku swojego pobytu w Słupcy zaangażował się w działania promujące ważne wydarzenia religijno-historyczno-kulturalne w naszym mieście.
Oto najważniejsze z nich: Kwiecień. Wspominając V rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła, Słupczanie licznie przybyli i wspólnie z duchowieństwem, któremu przewodził bp Wojciech Polak, wyruszyli za Świadkiem Miłości. Inicjatorem I Misterium Krzyża Świętego był właśnie ks. Jan. Sierpień. Ks. Jan zainicjował przeżywanie Wigilii uroczystości św. Wawrzyńca, który w roku jubileuszu miasta stał się Patronem Słupcy. To właśnie dzięki inicjatywie ks. Jana Kwiatkowskiego władze miasta wystąpiły do Stolicy Apostolskiej i 17 lipca Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mocą uprawnień nadanych jej przez Benedykta XVI zatwierdziła św. Wawrzyńca patronem Słupcy. Październik. 7 października w kościele św. Wawrzyńca odbył się całodzienny Maraton Różańcowy. Wierni modlili się w intencji Ojczyzny oraz zbliżających się wyborów samorządowych. Całodzienna modlitwa różańcowa rozpoczęła się po porannej Mszy Świętej i trwała do wieczornej Eucharystii. Do odmawiania różańca wiernych zachęcił ks. Jan. 19 października przypadała 26.rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Właśnie w tym dniu społeczność Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupcy przygotowała historyczny happening poświęcony wydarzeniom Sierpnia 80’ oraz ks. Jerzemu Popiełuszce kapelanowi Solidarności. Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku na skwerze przed szkołą posadzono Dąb Wolności – Ksiądz Jerzy. Podczas tegorocznej uroczystości odsłonięto kamienną tablicę informującą o tym wydarzeniu. Inicjatorem tych wydarzeń jest także ks. Jan Kwiatkowski. 31 października. Noc Świętych. Ks. Jan zachęcił mieszkańców Słupcy do udziału w świętowaniu Wigilii uroczystości Wszystkich Świętych, jako alternatywę dla Halloween, obcego naszej kulturze. Noc Świętych była promocją zadumy, nadziei i światła. Listopad. W tygodniu zaduszkowym, pod koniec roku jubileuszowego, delegacja przedstawicieli naszego miasta udała się na grób ks. Franciszka Szczygłowskiego do Radomska, aby nie tylko spotkać się z krewnymi ks. Szczygłowskiego, ale przede wszystkim przy Jego grobie pomodlić się, zapalić znicz, położyć kwiaty.
Wyróżnienia w XVI plebiscycie Czytelników „Gazety Słupeckiej” na Słupczanina Roku zdobyli: Jan Gorzkowski i Irena Wojciechowska.
Jan Gorzkowski jest współorganizatorem Parafialnego Zespołu „Caritas” przy parafii Błogosławionego Michała Kozala Biskupa Męczennika w Słupcy, zastępcą przewodniczącego oraz jednym z głównych organizatorów wszystkich akcji i poczynań Zespołu. Przyczynił się do założenia Parafialnego Zespołu „Caritas” przy parafii św. Wawrzyńca w Słupcy i służył pomocą w organizowaniu Koła w parafii św. Mikołaja w Lądku. Współorganizator Szkolnego Koła „Caritas” w Słupcy w Gimnazjum. Oddany wolontariusz w wielu poczynaniach na rzecz parafii Błogosławionego Michała Kozala w Słupcy, od momentu powstania (1996 r.), do dnia dzisiejszego. Za wkład pracy i pomoc drugiemu człowiekowi uhonorowany został wraz z żoną Haliną statuetką przez członków Parafialnego Zespołu Caritas, a przez Arcybiskupa ks. Henryka Muszyńskiego wyróżnieniem „Pro bonitate fratribus Allana” (Dla czyniących dobro Braciom). Własnym transportem rozwoził nieodpłatnie żywność do podopiecznych i dzieci z rodzin biednych, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjść po odbiór żywności. Organizator zbiorki żywności, środków chemicznych, odzieży dla powodzian z gminy Wilków nad Wisłą. Transportem samochodowym zebrane dary zostały 2010 roku przewiezione do miejscowej parafii. Organizator zbiórki darów dla powodzian, które zostały przekazane do Diecezji Bielsko-Żywieckiej (łącznie 6 ton dla Wilkowa i diecezji). (…) Jan Gorzkowski to człowiek wielkiego serca, który swój czas przeznacza na rzecz innych, szczególnie pokrzywdzonych przez los – dzieci, biedne rodziny i niepełnosprawnych.
Irena Wojciechowska wieloletnia nauczycielka języka polskiego i wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Słupcy. W okresie czynnej pracy zawodowej, oprócz obowiązków wynikających z przydziału czynności zawodowych, prowadziła polonistyczne koło zainteresowań, była organizatorem i reżyserem wszystkich uroczystości artystycznych w szkole, takich jak, np. nadanie szkole imienia, sztandaru czy pięćdziesięciolecia szkoły. Czynnie włączała się w pracę ZNP; przez wiele lat była prezesem Zarządu Miejskiego TPD. Po przejściu na emeryturę była w dalszym ciągu czynna zawodowo, ucząc języka polskiego w Liceum Ekonomicznym w Słupcy oraz w Szkole Podstawowej nr 3 im. A. Mickiewicza w Słupcy. Trzy lata temu współorganizowała Słupecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, w którym pracuje z zaangażowaniem do dziś. Aktywnie działa od wielu lat w Słupeckim Towarzystwie Społeczno- Kulturalnym. Wychowała wiele pokoleń Słupczan.
•••
Do tytułu Słupczanina Roku 2010 zgłoszono także kandydaturę Ireneusza Bąkowskiego. Kreatywny działacz społeczny. Inicjator odbudowy, uwiecznionej na starym przedwojennym zdjęciu, kolumny ze św. Wawrzyńcem, powstałą w 1927 r., a zniszczoną w czasie wojny przez Niemców. Po kilku latach kolumna ze św. Wawrzyńcem stanęła na swoim dawnym miejscu w 720. rocznicę lokacji Słupcy. Ireneusz Bąkowski od wielu lat przewodniczy słupeckim Rodzinnym Ogrodom Działkowym „Róża”, które w tym roku zajęły I miejsce w Konkursie Okręgu Kaliskiego „Ogród Roku 2010”. Współorganizował w miesiącu sierpniu wypoczynku dla 40-osobowej grupy dzieci z terenów powodziowych.
•••
Honorowa Kapituła Tytułu Słupczanin Roku miała trudne zadanie. Kandydaci wywodzą się z różnych środowisk, ich kreatywnością i osiągnięciami można by obdarować bardzo wiele osób. Gratulujemy Zwycięzcy, Wyróżnionym i Nominowanemu. Uroczysta Gala, podczas której uhonorujemy Słupczanina Roku 2010 oraz Wyróżnionych odbędzie się w styczniu. O dokładnym terminie uroczystości poinformujemy.
SŁUPCZANIN ROKU – Plebiscyt Gazety Słupeckiej – zobacz »