Kupno samochodu bez OC – co zrobić dalej?

9 czerwca, 2021

Wiele osób decyduje się na zakup używanego auta – takie rozwiązanie jest zwykle dużo tańsze. Warto jednak pamiętać o dopełnieniu wielu formalności, w tym sprawdzenia ważności obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dowiedz się, co należy zrobić, gdy pojazd nie będzie miał ważnego OC.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC. To polisa, w ramach której ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność finansową za szkodę wyrządzoną przez kierowcę auta.

Konsekwencje braku ważnego OC

Jazda bez ważnego ubezpieczenia OC niesie za sobą poważne konsekwencje – głównie finansowe. Choćby jednodniowa przerwa w ciągłości ochrony oznacza karę nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kary dla samochodów osobowych przedstawiają się następująco:

  • przerwa do 3 dni – 1120 zł
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Warto przy tym podkreślić, że dodatkową konsekwencją może być wystąpienie UFG z regresem wówczas, gdy w okresie braku ochrony kierowca spowoduje zdarzenie drogowe. Wtedy zostanie on pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za wyrządzoną szkodę.

To jednak nie wszystko – w razie kontroli drogowej policja ma prawo zabrać dowód rejestracyjny i nałożyć mandat. W efekcie kierowca będzie zmuszony do zorganizowania holowania, co będzie wiązało się z dodatkowym kosztem.

Jak sprawdzić, czy samochód ma ważne OC?

Teoretycznie samochód używany wystawiany na sprzedaż powinien mieć ważne ubezpieczenie OC. W praktyce bywa z tym różnie – nie wszyscy właściciele stosują się do obowiązujących przepisów.

Aby uniknąć poważnych kar finansowych, przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić status polisy. Możesz to zrobić na kilka sposobów – będziesz jedynie potrzebować informacji o numerze rejestracyjnym, numerze VIN i ewentualnie dacie pierwszej rejestracji.

Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Należy wejść na stronę internetową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a następnie wybrać odpowiednią zakładkę („”Baza OC i AC”) i kliknąć w pole „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Potem trzeba podać dane: numer rejestracyjny, numer VIN, a następnie wybrać kraj rejestracji. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz informację o ubezpieczeniu samochodu.

Rządowa strona internetowa (historia pojazdu)

Należy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl, a następnie podać dane: numer rejestracyjny, numer VIN, datę pierwszej rejestracji samochodu. Dzięki temu otrzymasz informację zwrotną – nie tylko o ubezpieczeniu OC, ale również o ważnym badaniu technicznym czy przebiegu.

Czytaj więcej: https://rankomat.pl/samochod/kupno-samochodu-bez-oc

Gdy samochód nie ma ważnego OC…

Jeżeli samodzielna weryfikacja wskaże na brak ważnego OC, wcale nie musisz rezygnować z zakupu auta – szczególnie, jeśli cena jest atrakcyjna, a stan techniczny nie pozostawia nic do życzenia. Musisz jednak pamiętać o dopełnieniu kilku formalności.

Jeżeli zamierzasz wracać do domu nowo nabytym autem, musisz jak najszybciej wykupić ubezpieczenie OC. Zrobisz to wygodnie, korzystając z serwisu internetowego np. rankomat.pl. Wystarczy wypełnić formularz, a następnie oczekiwać na informację zwrotną. Pojawi się lista towarzystw ubezpieczeniowych wraz z konkretną ofertą. Potem wystarczy wybrać tę najbardziej interesującą i dopełnić formalności.

Pamiętaj, że wybór przypadkowej polisy nie jest dobrym rozwiązaniem – może cię to kosztować nawet kilkaset złotych. Dlatego należy dokładnie przeanalizować poszczególne oferty i wybrać najtańszą. Nie ma sensu przepłacać za OC, ponieważ zakres ochrony i sumy gwarancyjne reguluje stosowna ustawa – wysokość składki nie ma tutaj żadnego znaczenia.

Warto przy tym pamiętać, że za przerwę ochrony ubezpieczeniowej odpowiada poprzedni właściciel. Oznacza to, że nałożona ewentualnie kara finansowa przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie leżeć po stronie zbywcy. To on będzie zobowiązany do przedstawienia wyjaśnień w związku z brakiem ważnego ubezpieczenia OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *