Łazienka w płytkach do połowy ściany – jak zaprojektować?
Sposobów na urządzenie łazienki jest naprawdę bardzo wiele. Niektórzy decydują się na wykafelkowanie całej przestrzeni w łazience, inni z kolei wolą mieć kafelki wyłącznie na podłodze, a jeszcze inni chcą mieć kafelki zarówno na podłodze, jak i na połowie ściany. Wielu osobom wydaje się, że wykafelkowanie wyłącznie połowy ściany utrudnia nadanie wnętrzom praktyczności, jednak nie jest to prawda. W obecnych czasach można z łatwością znaleźć inspiracje do wykonania nietuzinkowego wnętrza łazienki, w której ściany wykafelkowane są wyłącznie do połowy.
Kafelki do połowy ściany – zalety i wady
Jeżeli chodzi o zalety wykafelkowania ścian do połowy, to zdecydowanie na pierwsze miejsce zasługuje możliwość zastosowania wielu różnorodnych technik ozdabiania ścian. Powyżej kafelków można zastosować farby, można zawiesić tam potrzebne meble do łazienki bądź lustro, a także można ozdobić tę część ściany najróżniejszymi dodatkami. Możliwości jest multum. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość uzyskania efektu wielowymiarowości w łazience, który może pozytywnie odbić się na postrzeganie przestrzeni, szczególnie gdy ta nie jest zbyt obszerna.
Z kolei, jeżeli chodzi o wady, to na samym początku warto wspomnieć o hydroizolacji ścian. Dobrze dobrane i zafugowane kafelki znacznie lepiej chronią głębsze warstwy ścian przed zawilgoceniem, a co za tym idzie także przed powstawaniem pleśni. Każda osoba, która decyduje się na kafelki wyłącznie do połowy ściany, powinna pamiętać o tym, aby zaizolować wszystkie ściany tak, aby panująca w łazience wilgoć nie była w stanie wyrządzić większych szkód.
Jak zaprojektować łazienkę z kafelkami do połowy ściany?
Wbrew pozorom możliwości zaaranżowania łazienki, w której płytki łazienkowe są zainstalowane wyłącznie do połowy ściany, jest naprawdę całkiem sporo. Wystarczy wykazać się pewną dozą wyobraźni oraz mieć dobre inspiracje, które znaleźć można chociażby w katalogach łazienkowych. Przede wszystkim posiadanie kafelków wyłącznie do połowy ściany, daje możliwość wykonania ściany dwukolorowej. W takim przypadku świetnie sprawdzą się zarówno kolory całkowicie ze sobą kontrastujące, takie jak biel i granat, jak też kolory niewiele się od siebie różniące takie jak beż i biel. Oprócz tego na ścianie powyżej kafelków można także zainstalować lustra, dzięki którym można wprowadzić wrażenie przestrzeni do pomieszczenia. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy łazienka nie ma zbyt wielkiego metrażu. Warto podkreślić, że tego rodzaju projekty łazienek sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach dużych, jak i tych mniejszych.
Jakie produkty wybierać do łazienki?
Urządzając łazienkę, należy mieć świadomość tego, jak szczególnym jest ona pomieszczeniem. Ze względu na dużą ilość wody i wilgoci, warto jest wybierać na podłogę kafelki antypoślizgowe, które zminimalizują ryzyko poślizgnięcia się i niebezpiecznego upadku. Oprócz tego wszystkie elementy wyposażenia wnętrza powinny być odporne na działanie wody i wilgoci do tego stopnia, aby trwale służyły przez długi czas i by nie stwarzały powodów do częstych remontów i zmian w wyposażeniu. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych wydatków w późniejszym czasie, co pozwoli na posiadanie oszczędności.