Materiały pościelowe – najważniejsze informacje

17 marca, 2021

Materiały mają ogromny wpływ na jakość pościeli. Jak wiadomo – jest ona ważna. Tkaniny te towarzyszą człowiekowi średnio przez 1/3 każdego dnia – powinny być przyjemne dla skóry, delikatne, a przy tym łatwe w utrzymaniu czystości. Idealnie, jeśli są jeszcze trwałe – regularne pranie i prasowanie może znacznie obniżyć ich wytrzymałość, a w przypadku niskiej jakości produktów wpłynąć na pojawienie się uszkodzeń. Pościel powinna być również estetyczna – często stanowi ważny element dekoracyjny sypialni. Jakie materiały pościelowe możemy wyróżnić?

Materiały pościelowe i wszystko co warto o nich wiedzieć

Wiele osób, wybierając pościel, sprawdza nie tylko kolor, rozmiar czy wzór, ale też jakość. W tym celu weryfikują wybrany produkt pod względem gramatury, ale również wrażeń dotykowych. W zależności od wybranej tkaniny, pościel 160×200 może być ciepła bądź zimna, miękka bądź też nieco sztywniejsza. Wśród podstawowych tkanin pościelowych znajdują się: bawełna, wełna, len i jedwab. Na rynku można znaleźć komplety pościelowe w wielu wariantach, co znacznie ułatwia dokonanie właściwego wyboru.

Stawiając na naturalne tkaniny, stawiasz równocześnie na maksymalny komfort snu. W takich warunkach ciało doskonale odpoczywa, gdyż ma zapewnioną właściwą wentylację. W konsekwencji ciało ani nie zmarznie, ani się nie przegrzeje. Dzięki temu, szkodliwe drobnoustroje, bakterie i roztocza również się nie rozwijają. Efektem jest łatwiejsze utrzymanie skóry w zdrowej kondycji. Niestety, sztuczne materiały pościelowe blokują dostęp powietrza, skóra się poci, rozwijają się drobnoustroje, a w konsekwencji pojawiają się wypryski i inne choroby skóry. Co warto wiedzieć o poszczególnych tkaninach? Wyjaśniamy poniżej.

Bawełna

Najpopularniejszą tkaniną pościelową jest oczywiście bawełna. Jest ona nie tylko przyjemna w dotyku, lecz przede wszystkim łatwa w utrzymaniu czystości. Nie sprawia również problemów z prasowaniem – wszelkie zagniecenia dość łatwo powstają, aczkolwiek tak samo łatwo się je usuwa. Największą jej zaletą jest przewiewność – pozwala skórze oddychać i doskonale odprowadza wilgoć.

Len

Kolejną tkaniną pościelową jest len. Zapewnia on skuteczną ochronę przed chłodem, stąd też może być stosowana o każdej porze roku. Jest też odporna na wysokie temperatury, stąd też może być regularnie prana, bez obaw o pojawienie się uszkodzeń. Jedynym minusem lnu są trudne do usunięcia zagniecenia. Warto jednak pamiętać, że właściwości antyalergiczne i antystatyczne czynią ją doskonałym produktem dla alergików.

Wełna

Wśród zdrowych tkanin pościelowych znajduje się również wełna. Można ją stosować nie tylko podczas zimnych nocy, ale również tych ciepłych. Zapewnia bowiem nie tylko doskonałą izolację, ale też bardzo dobrą wentylację. Dzięki temu dostosowuje się do temperatury ciała. Jest również łatwa w utrzymaniu czystości – nie przyciąga kurzu. Do produkcji pościeli najczęściej jest wykorzystywana w formie kaszmiru.

Jedwab

Doskonałym materiałem do produkcji pościeli jest także jedwab. Jest on wyjątkowo delikatny i chłodny w dotyku, dlatego najczęściej jest polecany w okresie letnim. Nie przyciąga kurzu i doskonale przepuszcza powietrze, stąd też jest zalecany alergikom. Specjaliści zauważają, że struktura tej tkaniny pozytywnie wpływa również na układ nerwowy i działa relaksacyjnie.

Mikrofibra

Ostatnią prezentowaną tkaniną pościelową jest mikrofibra. Jest miła dla skóry, zapewnia właściwy przepływ powietrza i nie podrażnia. Dodatkowo, posiada ona właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, a przy tym hamuje rozwój roztoczy. Materiał ten nie musi być prany w wysokich temperaturach, ale też nie wymaga prasowania.

Jaki jest idealny komplet pościeli? Warto wziąć pod uwagę wiele czynników – nie tylko własne upodobania, ale też właściwości materiałów, panującą temperaturę w pomieszczeniu i porę roku. Co ważne, wszystkie wspomniane można nabyć w wielu wariantach – zarówno jednokolorowych, jak i wypełnionych ciekawymi wzorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *