Miasto chce rozszerzyć system monitoringu – 6 kamer już jest, a będzie 20

15 marca, 2019

Na ostatnim posiedzeniu komisji oświaty i spraw społecznych RM padła propozycja, aby pochylić się nad pomysłem rozszerzenia systemu monitoringu w naszym mieście. Na razie mamy 6 kamer, ale w nieodległej przyszłości może ich być znacznie więcej.
Niestety, w Słupcy coraz częściej dochodzi do bezmyślnych aktów wandalizmu. Tylko w ostatnim czasie sporo mówiło się przecież o swastykach namalowanych na jednym z budynków na ul. Sienkiewicza, czy zniszczeniu kilku koszy na śmieci na promenadzie. Kamery mogłyby w takiej sytuacji nie tylko pomóc w ustaleniu sprawców, ale przede wszystkim sprawiłyby, że wandal zastanowi się dwa razy, zanim coś zniszczy.
Aktualnie w mieście rozlokowano 6 kamer – jedna na rynku (na budynku banku), dwie na Placu Szkolnym (na budynku PKS), jedna na budynku Szkoły Podstawowej nr 1, jedna na Mostostalowcu i jedna na budynku Miejskiego Domu Kultury.
Na posiedzeniu komisji radni dyskutowali, czy nie warto wrócić do starej koncepcji planowanego rozlokowania kamer, która zakładała, że będzie ich w mieście około 20. Słupecki magistrat pomysłem szybko się zajął. ,,Na razie system monitoringu w mieście wygląda tak, że jest centrum monitoringu zlokalizowane na Komendzie Powiatowej Policji w Słupcy, gdzie policjanci dyżurujący mają na bieżąco podgląd na te 6 kamer. Pierwotnie koncepcja monitorowania miasta przewidywała zamontowanie 22 kamer. Na taką liczbę kamer mamy wykupioną licencję i oprogramowanie. Na razie jest ich 6, ale w związku z tym, że nasiliły się w ostatnim czasie akty chuligańskie, postanowiliśmy że zajmiemy się koncepcją rozbudowy tej sieci. Do tego, aby ją rozbudować, ponieważ sygnał przesyłany jest droga radiową, potrzebna jest tak naprawdę jedna rzecz (choć kosztowna), czyli zamieszczenie anteny na wieży ciśnień. Pozwoli nam to rozprowadzić sygnał radiowy w kierunku promenady, w kierunku jeziora i w kierunku wyjazdu z miasta drogą K92. Przygotowujemy wstępne wyliczenie dla radnych. Powie ono nam za ile kamer, kiedy i gdzie te będą one rozplanowane” – powiedział nam burmistrz Michał Pyrzyk.
Dodał, że wkrótce wyliczenia te powinny już być gotowe do przedstawienia Radzie Miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *