Miasto da na szpital ponad 2 mln, mimo to rozbudowa stanęła pod znakiem zapytania…

7 czerwca, 2016

Niejednokrotnie już na łamach naszego tygodnika poruszaliśmy temat wielkiego zadania jakie stoi w najbliższym czasie przed powiatem słupeckim. Chodzi oczywiście o wartą 27 mln zł rozbudowę słupeckiego szpitala. Starosta zwrócił się do wszystkich samorządów gminnych o pomoc. Obowiązywać miałaby zasada- wszyscy albo nikt. Rada Miasta Słupca w ubiegłym tygodni zdecydowała się przeznaczyć na ten cel ponad 2 mln zł. Wszystko to jednak może pójść na marne, bo zdecydowanie przeciw przekazaniu pieniędzy z budżetu jest jeden z wójtów naszego powiatu…

Na ostatnim posiedzeniu rady miasta gościła dyrektor słupeckiego szpitala, Iwona Wiśniewska. Przedstawiła wtedy radnym jak na przestrzeni lat funkcjonował szpital oraz jak ważne zadanie teraz przed nimi stoi. Jej wystąpienie radnych chyba przekonało, ponieważ jednogłośnie zagłosowali za tym, że miasto na rozbudowę zabezpieczy w swoim budżecie 2.334.773 zł.

,,Z wyliczeń pani skarbnik wynika, że jesteśmy w stanie to zadanie udźwignąć, choć oczywiście odbędzie się to kosztem rezygnacji z pewnych inwestycji miejskich” – mówił w czasie ubiegłotygodniowego posiedzenia rady burmistrz Michał Pyrzyk. Miasto Słupca jako pierwsze podjęło taką uchwałę i niejako powinno to dać przykład innym gminom… ,,Chciałabym bardzo podziękować, w imieniu przede wszystkim pacjentów i nas wszystkich. W dniu dzisiejszym Państwa decyzja jest, mam nadzieję, wielkim krokiem w realizację tego przedsięwzięcia” – powiedziała tuż po głosowaniu radnych dyr. słupeckiego szpitala Iwona Wiśniewska.

Już od jakiegoś czasu dyrektor Wiśniewska i starosta Mariusz Roga objeżdżają wszystkie gminy, próbując przekonać samorządowców na sesjach, żeby wspólnie dołożyli 10 mln do rozbudowy. Już niejednokrotnie słyszeć się dało, że tylko jeśli wszystkie gminy solidarnie się do tegoż zadania przyłączą, to ma ono szansę na realizację. Kwestia przystąpienia do projektów wszystkich gminy naszego powiatu, to przysłowiowe być albo nie być dla szpitala. Do końca czerwca mają być znane odpowiedzi poszczególnych samorządów. Starosta podkreślał już nieraz, że teraz potrzebuje tylko deklaracji z formie uchwały intencyjnej, a fizycznie pieniądze potrzebne będą w przyszłym roku.

Miasto Słupca jako pierwsze ową uchwałę podjęło, ale czy za nim pójdą inni? Pojawiły się już pewne wątpliwości. Otóż nieoczekiwanie wójt gminy Orchowo- Jacek Misztal (która miałaby dołożyć 662.582,03zł) złożył niedawno oficjalne oświadczenie w tej sprawie i zdecydowanie określa swoje stanowisko na nie. Wójt Misztal jednoznacznie powiedział, że

,,Analizując możliwości finansowe budżetu naszej Gminy oświadczam, że nie wyrażam zgody na wsparcie rozbudowy Szpitala Powiatowego w Słupcy”. Według niego problem szpitala nie jest problemem gminy Orchowo. ,,Rozbudowa szpitala jest zadaniem własnym powiatu, a problem ten znany był władzom już od kilku lat. Gmina Orchowo zadłużając się w celu wsparcia samorządu powiatowego nie będzie mogła tym samym wywiązać się z realizacji zadań własnych. Poniesienie dodatkowych zobowiązań uniemożliwi dalsze ubieganie się przez Gminę Orchowo o fundusze zewnętrzne, zablokuje drogę do jej dalszego rozwoju oraz poprawy warunków życia jej mieszkańców” – wyjaśnił Jacek Misztal.

Jest to jednak wyłącznie opinia wójta Orchowa, a tak naprawdę decyzja w tej sprawie należy do Rady Gminy Orchowo. Ci po podczas ostatniej dyskusji na ten temat w czasie jednego z posiedzeń byli zdecydowanie bardziej przychylni rozbudowie. Miasto Słupca pieniądze na rozbudowę słupeckiego szpitala już zadeklarowało czy w ślad za nim pójdą i inne gminy? Dowiemy się tego najpóźniej do końca czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *