Powiedzieli TAK elektrowniom wiatrowym

11 lutego, 2010

Orchowo
W minioną niedzielę na terenie gminy Orchowo przeprowadzone zostało referendum dotyczące opinii mieszkańców, czy chcą, aby na terenie gminy powstały fermy siłowni wiatrowych. Frekwencja wyniosła 34,98 %, a na 1095 głosujących mieszkańców 689 opowiedziało się ZA inwestycją.

Przeprowadzenie konsultacji społecznych w formie referendum zostało zarządzone przez Radę Gminy Orchowo na wniosek grupy osób sprzeciwiających się powstaniu na terenie gminy elektrowni wiatrowych. Termin ustalono na dzień 31 stycznia. I właśnie w minioną niedzielę społeczeństwo gminy Orchowo wyraziło swoją opinię na ten temat. W gminie Orchowo uprawnionych do głosowania jest 3 130 mieszkańców. W referendum wzięło udział niemal 35 % .

W poszczególnych obwodach głosy rozłożyły się następująco
• Orchowo (sołectwa: Bielsko, Linówiec, Orchowo, Wólka Orchowska, Myślątkowo, Orchówek, Szydłowiec) – 496 głosów ZA i 278 głosów PRZECIW;
• Skubarczewo (sołectwo Słowikowo i Skubarczewo) – 82 głosy ZAi 35 PRZECIW;
• Osówiec – 59 głosów ZA i 40 PRZECIW;
• Różanna – 52 głosy ZA i 41 PRZECIW. Łącznie za inwestycją opowiedziało się 689mieszkańców, a przeciw 394, co stanowi ponad 63 % poparcia (12 głosów było nieważnych).

– Na przeprowadzenie referendum w gminnym budżecie zabezpieczono kwotę 7 200 zł. Diety członków komisji wyniosły 4 700 zł, do tego dojdą jeszcze koszty biurowe, druk kart itd. Myślę, że cały koszt zamknie się w granicach 6 tys. zł, a więc mniej niż było planowane. Jestem bardzo zadowolony, że referendum było rozstrzygające, bo porównując z innymi samorządami, w sprawach innych niż odwołanie wójta trudno osiągnąć wymagana 30 % frekwencję.

Mieszkańcy mieli prawo zdecydować i zdecydowali. Zdali egzamin z demokracji -powiedział nam sekretarz gminy Orchowo Grzegorz Matkowski. W związku z takim wynikiem głosowania mieszkańców, o odpowiedź na kilka pytań poprosiliśmy także wójta Teodora Prykę. – Jeśli chodzi o frekwencję jestem bardzo zadowolony. Zwłaszcza, że warunki pogodowe znacznie ograniczały możliwość dojazdu do siedzib komisji obwodowych, a nawet niektórym osobom całkowicie to uniemożliwiały.

Trudno było przewidzieć wynik referendum, jak i frekwencję. W sprawie dalszych losów budowy wiatraków – prowadzone będzie przygotowanie planów zagospodarowania przestrzennego. Do budowy wiatraków jest jeszcze daleka droga i trudno na dzień dzisiejszy stwierdzić kiedy to nastąpi. Możliwe jest też wycofanie się inwestora z naszego terenu i wtedy tej inwestycji może w ogóle nie być.

Co do udziału mieszkańców w referendum to uważam, że trzeba wszystkim serdecznie podziękować. Przede wszystkim za to, że sprawy lokalne są dla nich tak ważne – powiedział wójta Pryka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *