Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

29 maja, 2012

Mięta pieprzowa
Należy do najwszechstronniejszych i najczęściej stosowanych ziół w Polsce. Roślina pochodzi z Anglii, a obecnie uprawiana jest w całej Europie i Ameryce Północnej. Wydziela ona lekko pierzowy zapach, stąd nazwa „mięta pieprzowa”. Surowcem leczniczym mięty jest liść, którego głównymi składnikami są: olejki eteryczne (m.in. mentol i jego estry), garbniki, flawonoidy oraz kwasy organiczne. Z liści otrzymuje się olejek miętowy, który działa podobnie jak surowiec, ale znacznie silniej.

Działanie i zastosowanie
Lecznicze właściwości liści mięty wykorzystywane są najczęściej w łagodzeniu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dzieje się tak dlatego, że zawarte w tym surowcu substancje zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, pobudzają wytwarzanie żółci, usprawniają pracę jelit. Jednocześnie działają rozkurczowo, zmniejszając napięcie mięśni gładkich (głównie mięśnie żołądka i jelit). Stąd też surowiec jest stosowany jako środek wiatropędny, przy zaburzeniach trawienia, w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Ważne znaczenie praktyczne ma również działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne liści mięty. Surowiec jest skutecznym środkiem na udrożnienie górnych dróg oddechowych, gdyż rozrzedza śluz i zmniejsza stan zapalny śluzówki nosa. Ponadto zawarty w mięcie pieprzowej mentol ma istotne właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i chłodzące. Dzięki tym właściwością często jest stosowany jako dodatek do maści oraz pudrów o działaniu przeciwbólowym i przeciwświądowym.

Jak stosować preparaty z mięty pieprzowej
Napar z liści mięty- pić po 1/2 szklanki na 1 godz. przed jedzeniem w nieżytach żołądka i braku łaknienia, natomiast po posiłkach jako środek rozkurczowy, wiatropędny i żółciopędny.

Nalewka miętowa (krople miętowe), Tinctura Menthae piperitae
– stosować doustnie 20-40 kropli w kieliszku wody 2-5 razy dziennie na 30 min przed jedzeniem jako środek pobudzający trawienie, a po jedzeniu jako lek wiatropędny i żółciopędny.

Olejek miętowy
– stosować do inhalacji w łagodzeniu kataru i objawów przeziębienia oraz do płukania jamy ustnej w zapaleniu dziąseł (dodać 3-4 krople do gorącej wody); w celu złagodzenia bólu głowy wmasować w skronie i czoło kilka kropli olejku zmieszanego z łyżką oleju bazowego (np. oliwa z oliwek).

Przeciwwskazania
Preparatów z mięty nie powinny stosować osoby z zapaleniem dróg żółciowych, kamicą żółciową, refluksem żołądkowo – przełykowy oraz osoby nadwrażliwe na mentol. Nie należy również stosować preparatów z olejkiem miętowym u niemowląt i małych dzieci bezpośrednio w obszarze nosa oraz piersi, ze względu na możliwość wystąpienia skurczu krtani i oskrzeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *