Moja przygoda z haftem krzyżykowym

27 sierpnia, 2013

Haft krzyżykowy jest rodzajem haftu, w którym na materiale w formie siatki o jednakowej na całej powierzchni gęstości oczek (kanwie) wykonuje się tzw. „krzyżyki”. Są to podstawowe elementy haftu krzyżykowego. Nie ulega wątpliwości, że haftowanie jest zajęciem czasochłonnym i wymaga cierpliwości. Efekty jednak, często długomiesięcznej pracy są zaskakująco piękne i potrafią zrobić ogromne wrażenie.

Mieszkanka Skokumia, Małgorzata Pruszyńska jest właśnie jedną z osób, która zaraziła się pasją haftowania. Na co dzień Gosia jest opiekunem w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym w Zagórowie. Z wykształcenia jest pracownikiem socjalnym, jak również tarapeutą zajęciowym. To właśnie w czasie studiów rozpoczęła się jej przygoda z haftem. Tam dowiedziała się na czym to polega. W ramach zajęć terapii zajęciowej zapoznała się wieloma technikami rękodzieła artystycznego, między innymi z rzeźbiarstwem, papieroplastyką, malarstwem, a także z haftem. Nie ukrywa jednak, że najbardziej zainteresowało ją haftowanie. Na obronę studiów wylosowałam właśnie haft krzyżykowy i byłam bardzo zadowolona z tego faktu- opowiada Gosia.

Wykonałam wówczas krajobraz. Zaczęłam w ogóle haftowanie od wykonywania krajobrazów- doprecyzowuje. W kolekcji prac Małgosi, która jest już bardzo liczna znajdują się głównie obrazy z motywami roślinnymi, zwierzęcymi, krajobrazy. Zdarza się też, że pojawiają się postacie, między innymi wizerunek papieża Jana Pawła II, który był prezentem dla mamy, jak również ostatnio wykonany obraz pary zakochanych na tle zachodzącego słońca. Prace są tak piękne, że nie można oderwać od nich wzroku. Informacja o tym, jak dużo czasu potrzeba na wykonanie obrazu powoduje jeszcze większy podziw. Gosia przyznaje, że najbardziej lubi haftować krajobrazy zimowe. Opowiada, że co chwilę ma kolejne pomysły na nowy obraz.

Często jest tak, że jednego nie skończę, a już pojawia się myśl o następnym obrazie.- przyznaje. Prace Małgosi można było już niejednokrotnie oglądać. Między innymi podczas wystawy Produktów Tradycyjnych, zoorganizowanej przez Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska” , a także na Festynie Jaglanym, który miał miejsce w Skokumiu w 2009 roku.

Małgosia przyznaje, że bardzo by chciała, żeby jej pracę były wystawione na widok publiczny np., by została zorganizowana wystawa w Publicznej Bibliotece Miasta i Gminy Zagórów, po to, by jeszcze większa liczba osób mogła obejrzeć jej dzieła, może nawet zechciałaby któreś zakupić, albo po prostu zainteresować się haftem krzyżykowym. Miejmy nadzieję, że kiedyś uda się te plany zrealizować. Gosia jest niewątpliwie osobą, która interesuje się wieloma rzeczami. Jakiś czas temu uczestniczyła w warsztatach z zakresu papieroplastyki, które dotyczyły techniki określanej jako quiling. Polega ona na tworzeniu ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Małgosia wykonała tą techniką do tej pory mnóstwo kartek okolicznościowych. – W ubiegłym roku przygotowałam kartki na święta wielkanocne i wysłałam do rodziny – opowiada.

Jest to niewątpliwie bardzo oryginalna pamiątka, która powoduje uśmiech na twarzy osoby, która ją otrzymuję. Małgosia przyznaje, że uwielbia również gotować. Ta ogromna liczba zajęć powoduje, że niewątpliwie nie ma czasu na nudę. Ważne jest dla niej to, że zarówno mąż Michał, jak i pozostali członkowie rodziny cieszą się, że ma takie zainteresowania i wspólnie podziwiają wykonane przez nią pracę. Miejmy nadzieję, że coraz więcej osób zainteresuje się haftowaniem, a Małgosi życzymy żeby jej kolejne prace były jeszcze piękniejsze, o ile to w ogóle możliwe.

PRZEPIS, KTÓRY POLECA MAŁGOSIA: SZYBKA ZAPIEKANKA ZE SZPINAKIEM!

Składniki: Filet z kurczaka, 1 opakowania makaronu rurki, 4 ząbki czosnku, opakowanie mrożonego szpinaku, 10 dag startego żółtego sera, 3 łyżki oleju, sól, pieprz,

SOS: 1 kostki masła, łyżka mąki, 1 szkl. Mleka

PRZYGOTOWANIE: Makaron gotujemy al. Dente i odcedzamy. Fileta kroimy w kostkę, smażymy na oleju i doprawiamy według uznania do smaku. Posiekany szpinak smażymy z czosnkiem i doprawiamy. Sos: w rondelku roztapiamy masło, dodajemy mąke, mieszamy dokładnie i krótko smażymy. Powoli dolewamy mleko i energicznie mieszamy, aż sos się zagotuje Na koniec doprawiamy. Makaron mieszamy ze szpinakiem i kurczakiem. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, zalewamy sosem. Pieczemy 30 minut w temperaturze 200 stopni po czym posypujemy serem i jeszcze 10 min zapiekamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *