Naczelny „Słupeckiej” napisał książkę

31 października, 2017

W ubiegłym tygodniu ukazała się książka pt. „Element Socjalistyczny. Samorząd studentów na UAM w latach 1980-1989”. Jej autorem jest historyk Jacek Bartkowiak, wieloletni redaktor naczelny Gazety Słupeckiej, były dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Słupcy. Jest to pierwsza książka, w której wymienieni są z imienia i nazwiska, tajni współpracownicy SB.

Książka, opisuje historię antykomunistycznego buntu studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach osiemdziesiątych. W ubiegłym tygodniu miała ona swoją premierę w ubiegłym tygodniu. Żeby ją napisać Jacek Bartkowiak musiał przejrzeć kilka tysięcy stron akt.

– W samym Instytucie Pamięci Narodowej było ich około 3 tysięcy stron. Do tego dochodzi archiwum uniwersyteckie, archiwa wydziałowe i archiwum państwowe. W sumie półtora roku pracy. Zacząłem pisać tę książkę, na początku ubiegłorocznych wakacji, a skończyłem w pierwszym tygodniu października, kiedy nanosiłem ostatnie poprawki – Do napisania „Elementu Socjalistycznego” Jacka Bartkowiaka natchnął znany poznański polityk Zbigniew Czerwiński , z którym Bartkowiak znał się jeszcze przed studiami.

– Miał on taką wielką torbę. W tej torbie miał materiały wyniesione w lipcu 1985 roku, kiedy „czerwoni” zmienili ustawę o szkolnictwie wyższym. Dokumenty w 1985 wyniesiono z biura likwidowanego samorządu i były przechowywane w różnych miejscach, aż trafiły do Zbyszka Czerwińskiego. On mi je dał z tą myślą, żeby na ich podstawie napisać historię samorządu studenckiego. Akta te obejmowały lata 1980 – 1985. Gdy zobaczyłem ogrom materiału, pomyślałem, żeby napisać o całych latach 80-tych – opowiada słupczanin.

To pierwsza taka publikacja, w której opisana jest historia Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Poznaniu. O tworzeniu samorządu studenckiego na poznańskich uczelniach, przede wszystkim na uniwersytecie w latach 80-tych. W roku 1980 po powstaniu Solidarności, zaczął się tworzyć niezależny ruch studencki. Czy są w tej książce ujawnione jakieś sensacyjne materiały. Jacek Bartkowiak mówi, że jest to pierwsza książka, w której z imienia i nazwiska są wymienieni tajni współpracownicy SB na Uniwersytecie w latach 80-tych.

– Jest to kilkadziesiąt nazwisk donosicieli. Dla ludzi, o których jest ta książka, to na pewno ważna publikacja. To książka pionierska, o której ludzie mówią dobrze. Zobaczymy jednak co będzie jak ją przeczytają, bo to naprawdę sporo materiału – mówi Jacek Bartkowiak.

„Element Socjalistyczny. Samorząd studentów na UAM w latach 1980- 1989” była już promowana podczas spotkania autorskiego, na którym pojawiło się ponad 100 osób, wśród których był jej patron, czyli rektor UAM w Poznaniu Andrzej Lesicki. Jacek Bartkowiak opowiadał o niej w Radiu Poznań i na antenie poznańskiej telewizji. Książkę będzie można kupić w poznańskiej księgarniach uniwersyteckich i kilku innych miejscach w Poznaniu. Na pewno będzie ja można kupić internetowo przez stronę Fundacji św. Benedykta, która jest wydawcą tej pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *