Niczym posiedzenie BBN

16 kwietnia, 2013

Ostatnie spotkanie Mariusza Roga – starosty naszego powiatu z użytkownikami ogródków działkowych (czyli mieszkańcami bloku przy strzałkowskim „Rolniku”) było niczym obrady Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Mediom wstęp wzbroniony…

Informowaliśmy już o konflikcie dotyczącym chęci sprzedaży tych terenów (na których obecnie mają swe ogródki działkowe nauczyciele, także ci emerytowani) przez zarząd powiatu, a działkowcami przeciwnymi tej decyzji. Na ostatniej sesji rady Gminy Strzałkowo (gościli na niej zarówno działkowcy, jak i starosta) było gorąco. Starosta miał co słuchać, jednak wówczas stwierdził, że jest otwarty na rozmowy w tejże kwestii.

O poświątecznym spotkaniu (3.04) poinformowali nas działkowcy, zapraszając na tę dyskusję. Jak się później okazało druga strona była innego zdania. Starosta wyraźnie zaskoczony widokiem mediów jasno stwierdził, że albo on wychodzi i koniec spotkania, albo wychodzą media i wtedy będzie rozmawiał z działkowcami. Choć działkowcy byli całkowicie zdziwieni zachowaniem Mariusza Roga chcieli, by media zostały w sali. Starosta był nieugięty. Postawił na swoim. Argumentował, iż odmówił części mediów, które zwróciły się do niego z pytaniem o możliwość udziału w tym spotkaniu, a poza tym będą tu omawiane sprawy majątkowe.

Co prawda bardzo zaskoczyło mnie postawa starosty, gdyż do tej pory nigdy się w tej sposób nie zachowywał… Cóż sprawa ta pewnie starostwo przerosła, albo zwyczajnie nie chcą, by media o niej pisały. Może byli zaskoczeni, że ich decyzja o sprzedaży tych gruntów (tylko i wyłącznie w celach komercyjnych) spotka się z takim sprzeciwem, a ci ludzie nie poddadzą się tak łatwo i będą oponować.

Po raz pierwszy także spotykam się z tym (a w gazecie pracuję już kilka lat), iż włodarza lub radnego jakiegokolwiek samorządu interesuje, jakie media są na spotkaniu, a jakich nie ma. Ustrój, w których media pytały się władz o pozwolenie uczestniczenia w spotkaniach, też już dano minął. Co do majątku powiatu, to on jest nas wszystkich, zatem każdy z nas, mieszkańców tego powiatu, ma prawo wiedzieć, co się z nim dzieje…

Dla porównania: kilka tygodni temu w strzałkowskiej gminie pojawił się problem z kotłowniami trzech wspólnot mieszkaniowych (komunalnych), których mieszkańcy otrzymali do uregulowania wysokie rachunki za ogrzewanie. Zrobił się szum. W zaplanowanych spotkaniach z wójtem gminy ludzie ci także prosili media o uczestnictwo w spotkaniu. Nikt z władz gminy nie robił żadnych problemów, a wójt wręcz jasno powiedział, że media są jak najbardziej miele widziane, bo gmina wszystkie sprawy załatwia przy otwartej kurtynie.

Po tym spotkaniu poprosiliśmy o komentarz działkowców, którzy jasno stwierdzili, że trudno im będzie wygrać walkę ze starostwem, bowiem ich zdaniem starosta i tak sprzeda te tereny. Co prawda proponuje im w zamian inny teren pod ogródki działkowe. Obiecał też, że im ten obszar zagospodaruje. O dalszych posunięciach w tym temacie i tak będziemy (mimo niechęci starostwa) informować.

•••

Komunikat

Starosty Słupeckiego ze spotkania z użytkownikami ogródków działkowych na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Strzałkowie:

Zgodnie z ustaleniami z dnia 18 marca z przedstawicielem użytkowników ogródków działkowych p. Zbigniewem Idzikowskim 3 kwietnia, Starosta Słupecki spotkał się ze wszystkimi użytkownikami ogródków działkowych bez udziału przedstawicieli mediów. Spotkanie poświęcone było przedstawieniu stanu formalno – prawnego spornej części nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Słupeckiego, zaprezentowaniu koncepcji gospodarowania posiadanym mieniem przez samorząd powiatowy a także wysłuchaniu roszczeń poszczególnych użytkowników ogródków.

Początkową „gęstą” atmosferę spotkania, wynikającą z nieoczekiwanej obecności mediów i niepełną wiedzą na temat formalno – prawnych uregulowań, zastąpiła, w moim przekonaniu, bardzo merytoryczna wymiana argumentów.

Czas do kolejnego spotkania, którego termin zaproponować mają użytkownicy działek, ma być spożytkowany na ustosunkowanie się do propozycji Zarządu Powiatu, polegającej na przyjęciu przez zainteresowanych zamiennie innego obszaru działki (usytuowanego nieopodal) wraz z formalno – prawnym uregulowaniem tytułu użytkownika i zapewnieniem wszechstronnej pomocy w doprowadzeniu nowego areału do stanu oczekiwanej kultury agrarnej.

Użytkownicy uzyskali także gwarancje nieingerencyjnego zasiewu i zbioru tegorocznych upraw.

Obecni na spotkaniu (wcześniej awizowani przedstawiciele Gminy Strzałkowo, Przewodniczący Rady Powiatu oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Strzałkowie) deklarowali daleko idące wsparcie dla sposobu załatwienia sprawy przez Starostwo Powiatowe.

O dalszym postępie rozmów miedzy stronami i podjętych ustaleniach będziemy państwa informować na bieżąco.

Starosta Słupecki – Mariusz Roga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *