Obiecujący I nabór

5 sierpnia, 2014

pwsz_rekrutacja_2014Zarządzanie, filologia angielska, pedagogika i fizjoterapia – to kierunki, które od kilkunastu lat cieszą się największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie. Ale to nie koniec. W czołówce pożądanych kierunków znalazły się również nowości: logistyka, bezpieczeństwo wewnętrzne i dietetyka.

Koniec lipca to czas na podsumowanie I-go naboru na rok akademicki 2014/2015.

Pierwsze cztery wymienione kierunki (I st.) są „stare”, a jednak młodzi ludzie uważają, że nie tylko spełniają ich oczekiwania, ale też dają nadzieję na znalezienie pracy po ich ukończeniu, mimo że specjalistów w tych dziedzinach nie brakuje ani w Koninie, ani w całym kraju. Na pewno dyplomy z zarządzania, fizjoterapii lub filologii angielskiej czy germańskiej zwiększają ich szanse na pracę poza Polską szczególnie jeśli ukończą studia magisterskie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że o tytuł magistra filologii angielskiej albo filologii germańskiej można się już starać w PWSZ w Koninie, ponieważ od października tego roku ruszają studia II stopnia na tych kierunkach.

Duże zainteresowanie nowościami wskazuje, że polityka zmian się sprawdza. W ostatnich latach kilka kierunków trzeba było wygasić, a w ich miejsce powołać nowe. Zupełnie nowym kierunkiem na poziomie licencjackim jest logistyka z dwiema specjalnościami: logistyka handlu i spedycja oraz logistyka i organizacja produkcji. Dietetyka i bezpieczeństwo wewnętrzne działają od ubiegłego roku. Na tym drugim kierunku od października pojawi się nowa specjalność: formacje umundurowane i uzbrojone.

Nowe specjalności ruszą także na innych kierunkach i ich obecność zwiększa znaczenie atrakcyjność tego nawet trochę „wyeksploatowanego”. I tak, na filologii germańskiej są to: filologia germańska z komunikacją interpersonalną, na której, w dodatkowym module językowym, prowadzona jest nauka języka niemieckiego od podstaw(!) oraz filologia germańska z elementami logistyki. Pedagogika jako nowość proponuje pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą z poradnictwem pedagogiczno-psychologicznym, natomiast zarządzanie – business management.

Wśród kierunków inżynierskich w tym naborze prym wiedzie inżynieria środowiska.

Nieco gorzej niż w latach poprzednich wypada na razie mechanika i budowa maszyn oraz niegdyś oblegana praca socjalna.

Na wszystkich polskich uczelniach od kilku lat silnie odczuwalny jest niż demograficzny, który ma duży wpływ na rekrutację. W tym roku, szczególnie na I-go nabór, ma też wpływ liczba zdanych, a raczej niezdanych matur. Jeszcze nigdy nie było tak źle – niemal 30% abiturientów (w skali kraju) nie zaliczyło jej w pierwszym podejściu. To przekłada się na liczbę podań o przyjęcie na studia. Mimo to liczba chętnych zarejestrowanych w PWSZ w Koninie pod koniec lipca 2013 i 2014 niewiele się różni.

Drugi nabór rozpoczyna się 1 sierpnia i potrwa do 19 września. Spóźnieni maturzyści będą mieli tydzień na złożenie dokumentów, po tym jak 12 września odbiorą swoje świadectwa dojrzałości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *