Oczyszczacz powietrza jako idealny prezent pod choinkę

18 listopada, 2020

Na liście najczęściej składanych życzeń świątecznych znajduje się to dotyczące zdrowia. Jak możemy przyczynić się do jego realizacji? Na przykład poprzez podarowanie najbliższym oczyszczacza powietrza. Odpowiednio dobrane urządzenie skutecznie usuwa wiele groźnych zanieczyszczeń, chroniąc zdrowie, a nawet życie.

Ochrona przed zabójczym smogiem

W Polsce oczyszczacze powietrza kupowane są głównie z myślą o ochronie przed smogiem. O smogu mówi się w naszym kraju dużo, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Niestety nie idzie to w parze z działaniami, które zapewniłyby realną poprawę jakości powietrza. W efekcie wdychane zanieczyszczania zabijają w Polsce każdego roku 40 tysięcy osób.

Główny składnik smogu stanowią pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10. Zastosowany tutaj podział wynika z rozmiarów cząsteczek, tworzących poszczególne frakcje pyłu.

Pył PM1 złożony jest z cząsteczek o średnicy do 1 μm, PM2,5 do 2,5 μm a PM10 do 10 μm. Dla porównania średnica ludzkiego włosa to około 60 μm. Oznacza to, że cząsteczki pyłu zawieszonego są bardzo małe, zwłaszcza w przypadku frakcji PM1.

Powodem wysokiej szkodliwości pyłu są właśnie maleńkie wymiary cząsteczek (zapewniające dostęp do krwioobiegu) w połączeniu z ich składem. W pyle zawieszonym znajdują się m.in.:

  • metale ciężkie,
  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne,
  • dioksyny,
  • furany.

Wdychanie pyłu zawieszonego przyczynia się m.in. do rozwoju chorób nowotworowych, schorzeń układu nerwowego (m.in. choroby Parkinsona i Alzheimera), zawałów serca, udarów mózgu. Nierzadko dochodzi także do zaostrzenia już występujących schorzeń, np. astmy albo przewlekłej obustronnej choroby płuc.

 Na negatywnie działanie smogu narażeni są przede wszystkim:

  • seniorzy,
  • dzieci,
  • osoby z osłabioną odpornością,
  • osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

Skuteczna eliminacja rakotwórczych LZO

Szkodliwe zanieczyszczenia nie zawsze napływają do naszych domów z zewnątrz. Produkty obecne niemal w każdym budynku zawierają bowiem lotne związki organiczne, z których znaczna część ma potwierdzone działanie rakotwórcze.LZO mają także inne negatywne skutki dla zdrowia, np. podrażniają drogi oddechowe, uszkadzają układ nerwowy i organy takie jak wątroba czy nerki.

Oto kilka popularnych związków z grupy LZO wraz z przykładowymi źródłami ich występowania:

  • formaldehyd – lakiery do paznokci, dezodoranty, odświeżacze powietrza, tapety ścienne, meble z płyt wiórowych,
  • aceton – zmywacze do paznokci, farby, rozpuszczalniki, preparaty odtłuszczające
  • toluen – barwniki, perfumy, tworzywa sztuczne,
  • octan butylu – linoleum, farby i lakiery nitrowe, tusze i tonery do drukarek, środki do ochrony przed szkodnikami,
  • dichlorobenzen – środki do czyszczenia toalet, preparaty do ochrony przed pleśnią.

Ulga w alergii i astmie

Smog i lotne związki organiczne stanowią zagrożenie dla każdego człowieka. W przypadku alergenów wziewnych sytuacja wygląda trochę inaczej.Dla wielu osób ich obecność w powietrzu nie ma znaczenia, natomiast u innych kontakt z nimi prowadzi do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. 

Alergeny roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni znajdują się też na liście czynników, które mogą doprowadzić do wystąpienia ataku astmatycznego u osób cierpiących na astmę. Taki skutek może mieć także kontakt z innymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu oraz z drażniącymi zapachami.

Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków ogranicza ryzyko zaostrzenia choroby poprzez zatrzymywanie szkodliwych zanieczyszczeń

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza na prezent? 

Aby oczyszczacz powietrza dobrze chronił zdrowie, musi spełniać dwa warunki:

  • być wyposażony w odpowiednie technologie oczyszczania,
  • wyróżniać się wydajnością adekwatną do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracował.

Technologiami, które współdziałając ze sobą, wykazując najwyższą skuteczność w walce z zanieczyszczeniami, są filtr HEPA oraz filtr węglowy. Pierwszy zatrzymuje pyły zawieszone, alergeny wziewne, bakterie i wirusy, natomiast drugi zanieczyszczenia gazowe, czyli m.in. lotne związki organiczne, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Ponadto podczas wyboru oczyszczacza powietrza warto wziąć pod uwagę takie parametry jak głośność pracy, obecność i jakość działania trybu automatycznego oraz koszty eksploatacji. Te ostatnie uzależnione są od ceny i żywotności filtrów wymiennych oraz od zużycia prądu. Oczywiście w miarę możliwości dobrze byłoby uwzględnić także wygląd urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *