Opowieść o Wielkim Jabłku

24 marca, 2023

23 marca odbyła się w sali konferencyjnej MGOK prelekcja Małgorzaty Podgórnej, absolwentki historii sztuki UAM Poznań i projektantki wnętrz, o Nowym Jorku zatytułowana „Opowieść o Wielkim Jabłku”.

Wcześniej miały miejsce spotkania o Irlandii i Francji z udziałem Beaty Niesobskiej i Moniki Ławniczak. Tym razem przyszedł czas na lepsze poznanie Stolicy Świata.

Słuchacze – jedząc jabłka, bo to była opowieść o Wielkim Jabłku- mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o Nowym Jorku. Gościni przybliżyła rys historyczny miasta oraz zabrała audytorium na spacer po poszczególnych dzielnicach, m.in. Manhattanie, Broadwayu (długość ulicy 240 km!), Chinatown i Williamsburgu. Podzieliła się wrażeniami z udziału w koncercie jazzowym, co było jej marzeniem, i spektaklach teatralnych. Wizyta w metrze okazała się również niesamowitą przygodą.

– Nowojorskie metro to państwo w państwie. Jest w nim mnóstwo dzieł sztuki, od malarstwa po rzeźbę, a co najważniejsze, daje możliwość świetnej obserwacji mieszkańców tego wspaniałego miasta-opowiadała. Jako historyczka sztuki dużą uwagę poświęciła architekturze.- To zadziwiające, ale ulice znajdujące się obok siebie, zupełnie różnią się zabudową. Wnętrza wielu budynków są z marmuru. Nowojorczycy kochają marmur. Nawet znajdował się w pokoju hotelowym, w którym mieszkałam – mówiła.

Prelegenta zaprezentowała także książki o Nowym Jorku. Prelekcję zakończył slajd z obrazem Edwarda Hoppera „Poranne słońce”, przedstawiający kobietę wpatrzoną w okno. – Będąc w Nowym Jorku zastanawiałam się nad samotnością jego mieszkańców. Miasto tętni, ludzie pędzą. Tak naprawdę nowojorczycy mogą spokojnie siebie obserwować z okien swoich mieszkań-tymi słowami zakończyła wykład.

Organizatorzy dziękują bardzo Małgorzacie Podgórnej za ciekawą prelekcję oraz uczestnikom za wzięcie udziału w spotkaniu.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *