Pierduśnik 22-2011

7 czerwca, 2011
Każde atrakcyjne turystycznie miasto chce mieć własną fontannę
Każde atrakcyjne turystycznie miasto chce mieć własną fontannę

Gazeta Słupecka nr 22/2011
Każde atrakcyjne turystycznie miasto chce mieć własną fontannę. Takie budowle posiadają Barcelona, Madryt, Rzym a nawet Kraków. Fontannę przez ostatnie kilkanaście lat buduje się także w Słupcy. Każdy następny burmistrz chce mieć w swoim dorobku jeszcze piękniejszą. Trudno się przecież dziwić, mamy piękne ulice i chodniki, ludzie opływają w dobrobyt, to nadmiar pieniędzy miasto rzeczywiście może przeznaczyć na takie fanaberie. Tylko od czasu do czasu okropni wandale niszczą nowo powstałe dzieła sztuki.

I wtedy znów sytuacja się powtarza i na gruzach starej, zniszczonej fontanny powstaje nowa, jeszcze piękniejsza. Jak tak dalej pójdzie to za 25 lat będziemy mieli tak ogromną i efektowną fontannę, że wieża ciśnień nie będzie już najwyższym obiektem w mieście. Dookoła sikawki stać będą posągi naszych wodzów naturalnej wielkości, obiekt otoczony będzie przez sprzedawców lodów, romanse czytać będą tam początkujący poeci a gladiatorzy walczyć będą ze sobą niczym w rzymskim koloseum w czasach panowania Juliusza Cezara. Tylko chichot śp. Mariana Jareckiego, który przed laty w tym miejscu zaprojektował jako pierwszy podobny obiekt, zagłuszy sikającą z fontanny wodę.

W dzień poprzedzający wydanie naszego pierduśnika dowiedzieliśmy się jeszcze więcej o tej priorytetowej inwestycji w naszym mieście. Choć nie jesteśmy jedyną redakcją zainteresowaną tematem (jak zresztą powiedział nam jeden z budujących ten wspaniały przybytek), wiemy jakie nowelizacje przeszedł projekt M. Jareckiego. Otóż z tej nowej fontanny oprócz wody tryskać będą także strumienie światła mieniące się w bulgocącej wodzie. To ci dopiero atrakcje!

 1. Jezusie Nazarejski co to za szkaradztwo? Czy to może dzieło tego słynnego Pana Lepiszcze z ulicy Kościuszki?
  Nawiasem mówiąc piękny tekst 😉

 2. Jasne lepiej opluwać niż chwalić.

  Dzieci z Misia bardzo lubią tą fontannę i bardzo przeżywały że ją ktoś zniszczył..

  Może czas spojrzeć dalej niż tylko na potrzeby gazety i tematów do niej? Mieszkańcom się fontanna podoba:)

 3. Mnie też podoba się fontanna! Nie widzę tu powodu do śmiechów. Przyjemnie posiedzieć sobie przy niej w upalny dzień.

 4. Droga Isabelle przedstawicielko tysięcy mieszkańców Słupcy (ja.. naród).
  Wolałbym jednak abo „dzieci z Misia” uczyły się estetyki na nieco innym przykładzie. Tak w ogóle miś na Misiu jest całkiem miły, to mówię ja, absolwent Misia.
  Poza tym, tak jak w Tobie owo dzieło wywołuje zapewne piękne i miłe ciału i duszy wrażenia tak mnie spać nie daje, tym bardziej iż w pobliżu onegdaj pomieszkiwać było mi dane i mimo iż obecnie patrzę z nieco dalszej perspektywy to jednak estetyka lub jej brak w moim mieście rodzinnym jest dla mnie jakoś ważna…
  A tak nawiasem mówiąc to słynna „dama z jajkiem”, zdobiąca poprzednią wersję skweru była w tym miejscu bardziej na miejscu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę Gierkowsko socrealistyzną zabudowę okoliczną.
  Ubolewam że miasto nie ma architekta… albo jeżeli ma to ubolewam tym bardziej… bo ta inwestycja nie wyszła.
  Zapewniam Cię Szanowna Isabelle iż gdy tylko rajcy miejscy lub nawet obywatel któryś wybuduje coś godnego pochwały, nie omieszkam tego uczynić i nawet dokumentacji fotosubiektywnej dokonać.
  Tym czasem, nie wyszło na całej linii.
  Niestety.

 5. Fotosubiektywny szanuję Twoje zdanie!

  Byc może jestem bezguściem i nie mam tak wyrafinowanego gustu jak Twój…ale to moje zdanie i mój gust:)Nawet jeżeli daleko mu do Twojego:)

  Architekt miasta mówisz? A w jakim to 15-tysięcznym mieście jest takowy zatrudniony.
  Juz widzę jak tabloidy opisywałyby, ze to wyrzycanie publicznych pieniedzy jeżeli Słupca by go posiadała!

  Myślę, że doceniać należy to co mamy!
  I oczywiście pracować na to by kolejne rzeczy robić lepiej! Narzekaniem jeszcze nikt świata nie zawojował!
  Jeżeli masz uwagi to warto moze zwrócić się do Urzędu Miasta i tam je zgłosić.
  Może przy kolejnych inwestycjach uwagi zostaną uwzględnione?:)
  Z pozdrowieniami dla czytelników:)

 6. Dla czego wszyscy się sprzeczacie o (głupią)fontannę?
  Ja mam takie pytanie,co z naszym pięknym niegdyś jeziorem?
  Czy nie uważacie że miasto właśnie na nim straciło?

 7. Fotosubiektywny jesteś przeintelektualizowany jedź sobie oglądać di Trevi dla wrażeń estetycznych a wychowanie przedszkolaków zostaw primo; rodzicom, secundo: wychowawcom, tertio: fontannom na ich poziomie. Żegnam bo Pan już się pewnie do Włoch wybiera.

 8. @ isabelle ja także szanuję Twoje zdanie, dla mnie fontanna jest brzydka, dla Ciebie piękna, tak samo jak dla włodarzy Słupcy wydarzeniem kulturalnym jest koncert Boys a dla poznaniaków Ethnoport czy MaltaFestival. Wobec powyższego nie wiem skąd, skoro szanujesz moje zdanie, taka w Tobie chęć narzucenia mi Twojego…
  A architekt miasta czy jakkolwiek by się nie nazywał… uważam że w każdym mieście jest potrzebna osoba z odpowiednią wiedzą ( naciskiem na wiedzą a nie widzimisię czy „jestem tu bo znam tego czy tamtego”) która pilnowałaby żeby powyższe kwiatki estetycznie nie występowały, Od kiedy to tabloidy (Kurier?) mają decyzyjne zdanie w polityce miejskiej aby się z ich wątpliwej jakości redakcjami zgadzać?
  O docenianiu… czyli mam chwalić za to że chwast nie rośnie na skwerku (bo nawiasem mówiąc nie ma gdzie tyle tam betonu)?
  O pracowaniu na kolejne lepsze rzeczy… wierz mi podatki płacę i to nie najmniejsze, na wybory chadzam i znam tych na których głosuję… brzydotę potępiam, piękno wychwalam.
  A co do urzędu… uważam że urząd jako poddany mój i Twój zresztą też powinien sam wpaść na to aby projekty konsultować ze społeczeństwem… to raz, a dwa strona www urzędy nie zezwala na oddawanie komentarzy, żadnej platformy dialogu urząd-ludność nie ma, o przepraszam raz jeden urzędnik zapukał mi do domu poinformować że kandyduje w wyborach… sama oceń czy to dobry urząd.

  @była supczanka … nie martw się, idą wybory zapewne pan senator-poseł-minister Eugeniusz już szykuje ulotki z obietnicą oczyszczenia jeziora i stawku i smródki i w ogóle wszystkiego (oczywiście jeśli kolejna kadencja mu się trafi)

  @Mieszko
  Nie gustuję w krajach, których premier maluje sobie siwiznę…
  Skoro mam zostawić wychowanie przedszkolaków fontannom na ich poziomie to wszystkie fontanny powinny mieć kształt różowego jajka-sikawki (takiej na smigus dyngus) co nawet byłoby ciekawym pomysłem, na pewno fajniejszym niż obecny potworek.

  @wszyscy
  Nie szkopuł w tym że fontanna jest brzydka, szkopuł w tym że jest brzydka w tej konkretnej lokalizacji.

  Dziękuje za uwagę i złośliwości też.
  Piotr, ależ żem sie rozpisał…

 9. Jeśli będę mógł zarobić takie pieniądze jakie zarabiam w normalnej firmie to chętnie zostanę architektem miejskim ale z tego co wiem to za pieniądze które można zarobić w urzędzie można zatrudnić co najwyżej sprzątaczkę. Ale z tego co wiem to już problem regulowany ustawą a więc do Donalda z tym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *