Póki co szalejemy inaczej

Już po raz trzeci słuchacze słupeckiego oddziału Stowarzyszenia Konińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowali rok akademicki. 15 października w sali MDK spotkali się słuchacze i liderzy KUTW z władzami miasta i powiatu słupeckiego oraz władzami Stowarzyszenia z Konina.
Spotkanie rozpoczęła Irena Wojciechowska, witając zebranych. Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych niedawno słuchaczek KUTW śp. Jadwigi Szymańskieji śp. Marii Cwudzińskiej. – Maryla Rodowicz śpiewa piękną i mądrą piosenkę „Poszalej mała, poszalej masz przecież … -dziesiąt lat, nie siedź w domu wieczorami kiedy kusi bal”.
Zatem szalejmy, co prawda nie na balach, ale może kiedyś, kto wie. Póki co szalejemy inaczej, rozwijamy swoje talenty i zainteresowania, na które nie było czasu, gdy mieliśmy -naście lat. Bo jak mówił Jarosław Iwaszkiewicz „Plejady to gwiazdozbiór już październikowy (…) Przechodzi i o świcie drży nad moim domem, Posyła promień cichy, ale przenikliwy, i głosem mówi do mnie, i takim znajomym, że może jest kto jeszcze na świecie szczęśliwy. Szczęśliwy, kto kocha; szczęśliwy, kto wierzy; szczęśliwy… albo tylko tak jemu się zdaje… szczęśliwy, który łąką o świtaniu bieży i na jesiennym niebie widzi gwiazdy maja”.
Te gwiazdy maja na jesiennym niebie dostrzegają słuchacze KUTW, biorąc aktywny udział w różnorakich zajęciach, w aż 11. sekcjach. Słupecki oddział w swojej ofercie akademickich zajęć ma 2 sekcje rekreacyjno-ruchowe z gimnastyką korekcyjną, 2 sekcje języka angielskiego, sekcję języka niemieckiego, 3 sekcje informatyczne, sekcję turystyczną i nowość Nordic Walking, sekcję plastyczną i kolejną nowość – sekcja kosmetologii, zdrowia i urody. Uroczyste, pisemne podziękowania odebrali sekcyjni liderzy: sekcja informatyczna – Alicja Leśnik, Genowefa Kosmalska, Danuta Wilczewska; sekcja rekreacyjno-ruchowa – Teresa Zielińska, Maria Paprzycka; sekcja języków obcych – Maria Ziemska, Elżbieta Kapturska, Wojciech Rajewicz; sekcja plastyczna – Zenobia Strugalska, Teresa Więckowska i Stefan Miętkiewicz; sekcja turystyczna – Bożena Golimczak, Bogusław Renkiel, Bronisław Kawa.
Podziękowano również Małgorzacie Karpińskiej i Halinie Miętkiewicz, które prowadzą zajęcia na zasadzie wolontariatu, Wojciechowi Rajewiczowi, który bezinteresownie prowadzi księgowość komputerową słupeckiego oddziału, Bronisławowi Kawie za wszelkie kontakty oddziału z władzami Stowarzyszenia, władzami miasta i powiatu, mediami, Elżbiecie Gwóźdź za skrupulatne prowadzenie list słuchaczy oraz Irenie Wojciechowskiej i Katarzynie Klemańskiej.
Nowi słuchacze (12 osób) złożyli uroczyste ślubowanie, które odebrała Prezes Stowarzyszenia Urszula Adamska. Złożono także podziękowania władzom miasta i powiatu za wszelką życzliwość, pobłażliwość oraz nieodpłatne przekazanie lokum na prowadzanie biura Uniwersytetu III wieku. Koniński oddział Uniwersytetu, na zakończenie 4. letniej kadencji, przyznał odznaczenia dla wyróżniających się liderów i słuchaczy. Wśród 13. wyróżnionych osób znalazła się Katarzyna Klemańska, nazywana mózgiem słupeckiego oddziału. Obecnie słupecki oddziała KUTW liczy 103. słuchaczy, z różnych przyczyn losowych skreślono 31 osób.
Miłe słowa skierował także do „studentów” starosta słupecki Mariusz Roga – Upływający czas, który zwykliśmy traktować jako przeciwnika, tu ma prawdziwie terapeutyczne i twórcze znaczenie. Niech on biegnie bo i tak jego upływu nie dostrzegacie. Niech żyje, dziś tak popularna, idea permanentnego uczenia się. (…) Rozważamy możliwość rozszerzenia formuły konkursowej, pozwalającej finansowanie statutowych potrzeb Waszego Stowarzyszenia, z wyodrębnionych środków powiatu. Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Kazimiera Król – pracownik naukowy UAM Poznani i wykładowca PWSZ w Koninie, nt. Ewolucja zjawiska żebractwa.
Po wykładzie można było nabyć książkę autorstwa dr Król „Żebractwo we współczesnej Polsce, jako kwestia społeczna”. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Słupcy oraz młodzież Studia Piosenki MDK. Władze Uniwersytetu serdecznie zapraszają tych, którzy już zakończyli swoją pracę zawodową i chcą wolny czas poświęcić rozwijaniu sprawności intelektualnej i ruchowej.