Póki co szalejemy inaczej

26 października, 2009
Nowo przyjęci słuchacze słupeckiego oddziału KUTW
Nowo przyjęci słuchacze słupeckiego oddziału KUTW

Już po raz trzeci słuchacze słupeckiego oddziału Stowarzyszenia Konińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowali rok akademicki. 15 października w sali MDK spotkali się słuchacze i liderzy KUTW z władzami miasta i powiatu słupeckiego oraz władzami Stowarzyszenia z Konina.

Spotkanie rozpoczęła Irena Wojciechowska, witając zebranych. Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych niedawno słuchaczek KUTW śp. Jadwigi Szymańskieji śp. Marii Cwudzińskiej. – Maryla Rodowicz śpiewa piękną i mądrą piosenkę „Poszalej mała, poszalej masz przecież … -dziesiąt lat, nie siedź w domu wieczorami kiedy kusi bal”.

Zatem szalejmy, co prawda nie na balach, ale może kiedyś, kto wie. Póki co szalejemy inaczej, rozwijamy swoje talenty i zainteresowania, na które nie było czasu, gdy mieliśmy -naście lat. Bo jak mówił Jarosław Iwaszkiewicz „Plejady to gwiazdozbiór już październikowy (…) Przechodzi i o świcie drży nad moim domem, Posyła promień cichy, ale przenikliwy, i głosem mówi do mnie, i takim znajomym, że może jest kto jeszcze na świecie szczęśliwy. Szczęśliwy, kto kocha; szczęśliwy, kto wierzy; szczęśliwy… albo tylko tak jemu się zdaje… szczęśliwy, który łąką o świtaniu bieży i na jesiennym niebie widzi gwiazdy maja”.

Te gwiazdy maja na jesiennym niebie dostrzegają słuchacze KUTW, biorąc aktywny udział w różnorakich zajęciach, w aż 11. sekcjach. Słupecki oddział w swojej ofercie akademickich zajęć ma 2 sekcje rekreacyjno-ruchowe z gimnastyką korekcyjną, 2 sekcje języka angielskiego, sekcję języka niemieckiego, 3 sekcje informatyczne, sekcję turystyczną i nowość Nordic Walking, sekcję plastyczną i kolejną nowość – sekcja kosmetologii, zdrowia i urody. Uroczyste, pisemne podziękowania odebrali sekcyjni liderzy: sekcja informatyczna – Alicja Leśnik, Genowefa Kosmalska, Danuta Wilczewska; sekcja rekreacyjno-ruchowa – Teresa Zielińska, Maria Paprzycka; sekcja języków obcych – Maria Ziemska, Elżbieta Kapturska, Wojciech Rajewicz; sekcja plastyczna – Zenobia Strugalska, Teresa Więckowska i Stefan Miętkiewicz; sekcja turystyczna – Bożena Golimczak, Bogusław Renkiel, Bronisław Kawa.

Podziękowano również Małgorzacie Karpińskiej i Halinie Miętkiewicz, które prowadzą zajęcia na zasadzie wolontariatu, Wojciechowi Rajewiczowi, który bezinteresownie prowadzi księgowość komputerową słupeckiego oddziału, Bronisławowi Kawie za wszelkie kontakty oddziału z władzami Stowarzyszenia, władzami miasta i powiatu, mediami, Elżbiecie Gwóźdź za skrupulatne prowadzenie list słuchaczy oraz Irenie Wojciechowskiej i Katarzynie Klemańskiej.

Nowi słuchacze (12 osób) złożyli uroczyste ślubowanie, które odebrała Prezes Stowarzyszenia Urszula Adamska. Złożono także podziękowania władzom miasta i powiatu za wszelką życzliwość, pobłażliwość oraz nieodpłatne przekazanie lokum na prowadzanie biura Uniwersytetu III wieku. Koniński oddział Uniwersytetu, na zakończenie 4. letniej kadencji, przyznał odznaczenia dla wyróżniających się liderów i słuchaczy. Wśród 13. wyróżnionych osób znalazła się Katarzyna Klemańska, nazywana mózgiem słupeckiego oddziału. Obecnie słupecki oddziała KUTW liczy 103. słuchaczy, z różnych przyczyn losowych skreślono 31 osób.

Miłe słowa skierował także do „studentów” starosta słupecki Mariusz Roga – Upływający czas, który zwykliśmy traktować jako przeciwnika, tu ma prawdziwie terapeutyczne i twórcze znaczenie. Niech on biegnie bo i tak jego upływu nie dostrzegacie. Niech żyje, dziś tak popularna, idea permanentnego uczenia się. (…) Rozważamy możliwość rozszerzenia formuły konkursowej, pozwalającej finansowanie statutowych potrzeb Waszego Stowarzyszenia, z wyodrębnionych środków powiatu. Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Kazimiera Król – pracownik naukowy UAM Poznani i wykładowca PWSZ w Koninie, nt. Ewolucja zjawiska żebractwa.

Po wykładzie można było nabyć książkę autorstwa dr Król „Żebractwo we współczesnej Polsce, jako kwestia społeczna”. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Słupcy oraz młodzież Studia Piosenki MDK. Władze Uniwersytetu serdecznie zapraszają tych, którzy już zakończyli swoją pracę zawodową i chcą wolny czas poświęcić rozwijaniu sprawności intelektualnej i ruchowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *