Portret urodzinowy Janusza „Jasia” Rewersa – kabareciarza i aktora

19 listopada, 2019

Janusz „Jasiu” Rewers urodził się 22 listopada 1969 roku w Słupcy. Na studia wyjechał do Zielonej Góry i obecnie jest dość mocno związany z tym miastem – został niedawno radnym. To jednak tylko takie dodatkowe zajęcie, bo główną fuchą Rewersa jest bycie kabareciarzem, aktorem, pomysłodawcą satyrycznych i artystycznych projektów. Bywał też czasem prezesem, ale nie partii…Z okazji okrągłych 50. urodzin przybliżmy sylwetkę tego człowieka orkiestry.

Kabareciarz pełną gębą

Janusz Rewers kojarzony jest przede wszystkim z kabaretu – najpierw Ciach, a obecnie Rewers. Aktywność kabaretową koncentruje w Zielonej Górze, gdzie zainicjował tzw. Kabaretobranie z telewizją Polsat oraz gdzie pełnił rolę dyrektora Festiwalu Kabaretu. W kabarecie i formach satyrycznych Rewers czuje się najlepiej – a że jest w tym dobry, to także widzowie jego występów czują się świetnie. Podobną frajdę można mieć obstawiając u bukmachera zakłady – wygram czy nie wygram? A przy okazji coś zarobić, jeśli się uda trafić. Sprawdź strony oferujące bonus w STS i ciesz się chwilą.

Człowiek orkiestra

Podsumujmy, czym Janusz Rewers się zajmował – czy zajmuje nadal – w swojej długoletniej karierze scenicznej:

 • Inicjator Kabaretobrania w Zielonej Górze z Polsatem, prowadzonego na żywo od roku 2009.
 • Założyciel i manager kabaretu Ciach i autor wielu tekstów grupy – w latach 1994-2014.
 • Od roku 2014 jest współtwórcą kabaretu Rewers.
 • W latach 2005-2010 był prezesem Stowarzyszenia ZZK.
 • W latach 2005-2009 był dyrektorem generalnym Festiwalu Kabaretu w Zielonej Górze.
 • Do roku 2006 był właścicielem kultowego klubu studenckiego Karton w Zielonej Górze.

Spadkobiercy

Szerszej publiczności, nie tylko kabaretowej, Rewers kojarzy się głównie z rolą w pewnym programie telewizyjnym, a konkretnie w improwizowanym serialu kabaretowym Spadkobiercy, który jest emitowany przez Polsat oraz TV4. Rewers wciela się tam w postać Franka Dealeya palącego cygaro w folii. Także na przeglądach kabaretowych odtwarza tę rolę i wtedy nie jest to nagrywane dla telewizji.

Kabaret Rewers

Pod koniec roku 2014 Rewers założył kabaret firmowany własnym nazwiskiem. Kabaret Rewers działa przy Zielonogórskim Ośrodku Kultury, blisko mu pod względem mentalnym do kultowego klubu Gęba oraz Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Kabaret zaczął działalność z przytupem – już w pierwszym roku istnienia miał dwa premierowe programy. Wystąpił także w licznych wydarzeniach telewizyjnych jak słynna Płocka Noc Kabaretowa w 2015 roku w TVP2, jako gospodarz Kabaretobrania 2015 z Polsatem oraz w Latającym Klubie Dwójki w TVP2. W programach kabaretu Rewers wystawiane są też skecze wcześniej prezentowane przez kabaret Ciach, ale to też zupełnie nowa jakość.

Wybuchowe połączenie

Kabaret Rewers powstał jako połączenie ponad dwóch dekad doświadczenia kabareciarzy Janusza Rewersa i Andrzeja Kłosa z młodocianą energią i talentem Anny Olechnowicz-Lachowskiej i Macieja Wojciechowskiego. Olechnowicz-Lachowska jest aktorką z dyplomem PWST w Krakowie i doświadczeniem scenicznym w występach m.in. w Tetrze Piiip czy Teatrze Klinika Lalek. Wojciechowski to członek grupy FRUUU, geniusz improwizacji kabaretowej, także z doświadczeniem w Teatrze Piiip. Kłos nie występuje na scenie, ale pisze teksty, kreuje skecze, czasem nawet tworzy piosenki czy rysuje. Był związany z kabaretem Potem, a także tworzył hitowe skecze kabaretu Ciach. To właśnie z taką barwną ekipą Rewers powołał swój kabaret.

Filmografia

Janusza Jasia Rewersa widywać można było też na dużym ekranie, choć nieczęsto i raczej w rolach drugoplanowych. Jego filmografia obejmuje:

 • 1997: Robin Hood
 • 2003: Baśń o ludziach stąd 
 • 2004: Dzień, w którym umrę
 • 2007: Ryś
 • 2007: Zamknięci w celuloidzie.

Nowa rola: radny

Od 2018 roku Rewers podjął się nowej roli – poszedł w lokalną politykę. Startował w wyborach samorządowych z ramienia Koalicji Obywatelskiej, z miejsca szóstego. Zdobył 455 głosów, co wystarczyło na mandat radnego miasta Zielona Góra. Rewers zapowiada, że będzie starał się o to, by pula finansowa na wydarzenia kulturalne była co roku większa. Chce także zabiega o przywrócenie kultowego Festiwalu Kabaretu i remont amfiteatru oraz o powołanie imprezy o nazwie Festiwal Wina.

Autor: Ana L.
Fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2007_FoC,_Janusz_Rewers_001.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *