Powołania na Euro 2024 – kto może zostać powołany i do kiedy jest termin?

23 maja, 2024

Rozpoczęcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024 jest coraz bliżej, a polscy kibice wciąż zastanawiają się, kto tym razem wybiegnie na murawę niemieckich stadionów. Reprezentacja Polski jest bowiem jednym z kilkudziesięciu uczestników prestiżowego turnieju, w ramach którego zmierzy się z drużyną Austrii, Francji oraz Holandii. Jak widać, przed zawodnikami ogromne wyzwanie, co jeszcze bardziej podkreśla konieczność powołania przygotowanych sportowców. Zatem, kiedy Michał Probierz zaspokoi ciekawość rodzimych pasjonatów piłki nożnej?

Kiedy poznamy skład reprezentacji Polski podczas turnieju Euro 2024?

Należy podkreślić, że każdy selekcjoner reprezentacji zobowiązany jest do zadeklarowania finalnego składu przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Według doniesień prasowych, Michał Probierz zamierza ogłosić listę piłkarzy 29 maja, co zapewnia pewien bufor bezpieczeństwa w procesie selekcji. Dlaczego?


Ogłoszenie listy akurat w tym dniu gwarantuje wyczekiwane informacje jeszcze przed samym rozpoczęciem zgrupowania kadry, które zaplanowane zostało na 2 czerwca. Jednocześnie, taki termin oferuje kilka dodatkowych dni do definitywnego określenia składu reprezentacji piłkarskich. Finalny termin ustalony jest bowiem na dzień 7 czerwca.

Kto zostanie powołany na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024?

Powyższe informacje pokazują, że jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest jeszcze możliwa. Jednak, same wypowiedzi selekcjonera Polski pozwalają na wysnucie pewnych wniosków w kontekście ostatecznego składu. 

Zgodnie z komunikatami szkoleniowca, sztab reprezentacji rozpoczął już pracę nad sformułowaniem ostatecznego składu drużyny. W rezultacie, ogólna lista branych pod uwagę piłkarzy, została skrócona do końcowej ilości 50 sportowców. Jednak, również to zestawienie musi zostać znacznie skrócone.

Na szczęście, Unia Europejskich Związków Piłkarskich, czyli UEFA wprowadziła w tym zakresie pewne ułatwienie, zwiększając dopuszczalną liczbę kandydatów. W praktyce oznacza to, że kadry poszczególnych drużyn mogą obejmować aż 26 zawodników, a nie jedynie 23.


I chociaż Michał Probierz nie określił dotychczas kształtu reprezentacji, wypowiedział słowa, które są bardzo wartościową wskazówką dla osób realizujących zakłady sportowe. Selekcjoner wyraził bowiem negatywny stosunek do strategii bazującej na drastycznych zmianach wewnątrz zespołu. Biorąc to pod uwagę, finalny skład reprezentacji Polski może zatem przypominać zestawienie podczas przeszłych wydarzeń sportowych.


Wówczas warto zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ówczesny skład był złożony z 3 bramkarzy, których reprezentował Marcin Bułka, Łukasz Skorupski i oczywiście Wojciech Szczęsny. Do ekipy obrońców należał Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński, Paweł Dawidowicz, Jakub Kiwior, Tymoteusz Puchacz, Bartosz Salamon oraz Sebastian Walukiewicz.

Sekcja pomocników zawierała takie nazwiska, jak Przemysław Frankowski, Kamil Grosicki, Jakub Piotrowski, Taras Romanczuk, Bartosz Slisz, Damian Szymański, Sebastian Szymański, Nicola Zalewski i Piotr Zieliński. Poziom napastników bazował wówczas Robercie Lewandowskim, ale nie tylko. Do tego składu należy dołączyć Adama Buksa, Krzysztofa Piątka i Karola Świderskiego. 

Czy właśnie taki zespół będzie walczył o tytuł mistrza Europy w piłce nożnej? Bez względu na ostatecznych reprezentantów, typy na euro z pewnością przyniosą wiele ekscytacji oraz emocji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *