Pożegnali proboszcza parafii p.w. św. Leonarda

28 lipca, 2020

We wtorek (21.07) w kościele p.w. Św. Leonarda odbyło pożegnanie wieloletniego proboszcza tej parafii ks. Zbigniewa Szyka, który zmarł nagle w nocy z 18 na 19 lipca br. na terenie plebanii. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego odbyły się dzień później 22 lipca w Poznaniu.

– Pan przyszedł, przyszedł Pan w 70 – roku życia i w 44 roku kapłaństwa, przyszedł Pan i zastał go śpiącego, nie budził, przyszedł i nie pytał o lata, nie pytał o plany. Przyszedł i zawołał swojego sługę(…) 19 maja 1976r. Zbigniew przyjął święcenia kapłańskie, poszedł na służbę Pana. Odbył służbę wojskową w Brzegu, godzinami mógł opowiadać o wojsku, od prezydenta Andrzeja Dudy przyjął nominacje oficerską, ks. porucznik- powiedział m.in. ksiądz Andrzej Jaczewski żegnający proboszcza śp. ks. Zbigniewa Szyka. Proboszcza słupeckiej parafii pożegnali również przedstawiciele władzy samorządowej miasta i gminy Słupca;

„To niezwykle przejmująca i zapadająca głęboko w pamięć chwila, kiedy dowiadujemy się, że proboszcz parafii tak niespodziewanie umiera. W takim momencie jakiekolwiek słowa wydają się być nietrafione. Śp. ks. Zbigniew Szyk sprawował swoją posługę w parafii, sąsiadującej z urzędem gminy, dlatego w wielu sytuacjach uciekaliśmy się do niego. Realizował dzieło CARITAS, w którym i my mieliśmy swój niewielki udział. Parafia skupia zarówno mieszkańców wiosek z terenu gminy Słupca, jak i mieszkańców miasta, którzy od lat są wierni swojemu maleńkiemu sanktuarium świętego Krzyża. Osobiście poznałem ks. proboszcza, kiedy udzielał sakramentu chrztu moim dzieciom, kiedy to dał się poznać jako skromny i życzliwy człowiek. W dniu, w którym przyszło nam pożegnać ks. proboszcza, pragniemy zapewnić o swojej wdzięczności za dzieło jego życia. Żegnam dziś zmarłego kapłana w imieniu wspólnoty samorządowej gminy i miasta Słupca z Wójtem Gminy Słupca i Burmistrzem Miasta Słupca, radą gminy oraz radą miasta z przewodniczącymi na czele, żegnam w imieniu stroskanych parafian i przyjaciół, którzy żegnają go swoją własną historią. Drogi księże Zbigniewie. Szczególne miejsce wybrał Pan, abyś dokonał żywota. Niech Chrystus, który cicho spogląda z tego słynącego łaskami krzyża, przygarnie Cię do siebie” – powiedział zastępca wójta gminy Słupca Cezary Przybylski.

Proboszcza pożegnała również w imieniu parafian, rady parafialnej oraz Żywego Różańca Jadwiga Nowak, oraz reprezentujący działające przy parafii stowarzyszenie Św. Brata Alberta – jego wiceprezes Eugeniusz Krajewski.

Agnieszka Wojcińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *