Poznaliśmy najbezpieczniejsze gospodarstwa w regionie i województwie

4 października, 2021

W sali herbowej w Starostwie Powiatowym w Słupcy (04.10) odbyło się podsumowanie etapu regionalnego i wojewódzkiego XVIII Ogólnopolskiego Konkursu ,,Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2021”. Uroczystość była także okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

– Spotykamy się, aby podsumować etap wojewódzki i regionalny naszego sztandarowego konkursu. Bardzo się cieszę, że w tym roku w Wielkopolsce wzięło w nim udział 101 gospodarstw rolnych. W całym kraju wzięło 906. Udział rolników z Wielkopolski był dosyć istotny. Dzięki tym naszym działaniom prewencyjnym obserwujemy stały spadek wypadków w rolnictwie. Na przestrzeni lat przeprowadzane są badania. Od 1993 r. obserwujemy spadek o ponad 200% zgłaszanych wypadków w rolnictwie. To wielki sukces i zasługa naszych prewencjuszy, którzy cały rok prowadzą szkolenia, pogadanki w szkołach, świetlicach, spotykają się z KGW, zebraniach sołeckich. To jest kawał dobrej roboty powiedział Łukasz Grabowski, Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu.

– Jubileusz to podsumowanie. Dzięki 30-lat naszej pracy to rolnicy mogą czuć się bezpieczni. Musimy myśleć o pracy w gospodarstwie rolnym każdego dnia. Jedna chwila nieuwagi zmienia nasze życie. Dziękuje Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, że inwestuje w właśnie w takie przedsięwzięcia jak ten konkurs. To daje efekty. Laureaci są przykładem dla wszystkich rolników. Zasługujecie na uznanie i słowo wdzięczności. Wspieramy rolników i dążymy do lepszego życia, również tego bezpiecznego – mówił poseł Leszek Galemba.

– Bardzo się cieszymy, że powiat słupecki ma zaszczyt być gospodarzem tak znamienitej uroczystości – mówił starosta, który na ręce dyrektora Grabowskiego wręczył OR KRUS w Poznaniu odznakę ,,Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego”. – Placówka KRUS w Słupcy jest jedną z najstarszych w Polsce i chyba najstarszą w Wielkopolsce. Pamiętam jak jeszcze byłem małą dziewczynką jak odbywało się uroczyste otwarcie tej placówki w 1991 r. to wtedy gościliśmy przedstawicieli Centrali KRUS z Warszawy. Lata mijają i placówka jest nadgryziona zębem czasu. Standard w jakim przyszło pracować pracownikom tej placówki nieco odbiega o standardów XXI wieku. Mamy taką inicjatywę z panem dyrektorem Grabowskim, aby te warunki pracy poprawić. Władze naszego powiatu chcą udostępnić działkę w bardzo dobrym miejscu w Słupcy pod budowę nowej placówki. Bym był bardzo szczęśliwy, aby przed końcem tej kadencji udało nam się ten plan zrealizować – zapowiedział starosta Jacek Bartkowiak.

Od 2003 r. konkurs ,, Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (następca prawnym Agencji Nieruchomości Rolnych). Od 2018 roku współorganizatorem jest również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. XVIII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym Konkursu jest Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. W siedemnastu dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 20 tysięcy gospodarstw indywidualnych.

Laureatami konkursu w naszym regionie zostali: Dawid Kaźmierczak (pow. gnieźnieński), Henryk Bajer (pow. nowotomyski), Magdalena i Michał Jaśkowiakowie (pow. średzki). Na najniższym stopniu na podium w naszym regionie stanęła Karolina i Bartosz Śniadeccy z powiatu gnieźnieńskiego. II miejsce zajęła Danuta i Jacek Wielińscy (pow. średzki), a etap regionalny wygrała Katarzyna i Paweł Duda z pow. gnieźnieńskiego. Na szczeblu wojewódzkim laureatami zostali: Anna i Norbert Sieczka (pow. koniński), Katarzyna i Paweł Duda. Maximilian Reitzig z pow. czarnkowsko-trzciańskiego zajął III miejsce w Wielkopolsce, II miejsce przypadło Violettcie i Marianowi Krzekotowskim z pow. gostyńskiego. Najbezpieczniejszym gospodarstwem w naszym województwie okazało się państwa Anny i Krystiana Jakóbczyków z pow. ostrzeszowskiego. Rolnicy ci zostali także wyróżnieni na etapie centralnym przez Głównego Inspektora Pracy Katarzynę Łażecką-Hrycko ,,Za stosowanie udogodnień i rozwiązań technicznych zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *