Profilaktyka onkologiczna dla kobiet

28 stycznia, 2019

W trosce o zdrowie mieszkanek Wielkopolski zachęcamy Panie w wieku 25-59 lat do regularnego wykonywania bezpłatnych profilaktycznych badań cytologicznych, a Panie w wieku 50-69 lat do udziału w badaniach mammograficznych. Badania te są bezpieczne, skuteczne, trwają jedynie kilka minut i pozwalają wykryć nawet niewielkie zmiany, które nie dają jeszcze żadnych objawów.
Badanie cytologiczne (tzw. wymaz lub rozmaz cytologiczny) pozwala na ocenę szyjki macicy pod kątem stanów zapalnych, przednowotworowych
i nowotworowych. Wykonywane jest za pomocą wziernika ginekologicznego oraz szczoteczki cytologicznej jednorazowego użytku. Lekarz lub położna pobiera komórki znajdujące się na tarczy i w kanale szyjki macicy, a następnie nakłada rozmaz na szkiełko cytologiczne. Badanie to odbywa się na fotelu ginekologicznym.
Przed przystąpieniem do badania należy zwrócić uwagę na odpowiedni sposób przygotowania:
– na badanie nie należy zgłaszać się w trakcie trwania miesiączki,
– badanie można wykonać nie wcześniej niż 4 dni od ostatniego dnia miesiączki oraz nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki (najlepiej w  pierwszej połowie cyklu miesiączkowego),
– co najmniej 4 dni przed badaniem należy odstawić leki/preparaty dopochwowe,
– w dniu badania nie należy stosować płukania dopochwowego oraz maści,
– co najmniej 1 dzień przed umówionym badaniem cytologicznym nie należy wykonywać badania ginekologicznego/USG przezpochwowego,
– w przypadku pojawienia się stanu zapalnego w narządach rodnych należy zastosować leczenie, a dopiero później zgłosić się na badanie w celu pobrania wymazu.
Odpowiednie przygotowanie pozwala wykonać badanie w prosty, bezbolesny i szybki sposób.
Warto pamiętać, aby przed badaniem przygotować informacje dotyczące terminu ostatniej miesiączki, długości cyklu miesiączkowego, przyjmowanych leków, stosowanych metod antykoncepcyjnych, przebytych lub przewlekłych chorób oraz ciąż i porodów.
W celu ułatwienia mieszkankom Wielkopolski dostępu do badań bezpłatne badania prowadzone są w mobilnych gabinetach na terenie całego województwa – w cytobusie – gabinecie ginekologicznym, w którym pobierany jest wymaz z szyjki macicy oraz w mammobusie, w którym można wykonać mammografię. O przyjeździe do danej miejscowości będą informowały specjalne plakaty.
Najbliższe bezpłatne badania w powiecie słupeckim:

Mammobus: Słupca – 26.02.2019 r., Strzałkowo – 26.02.2019 r.

Bezpłatną edukację zdrowotną z zakresu profilaktyki onkologicznej dla kobiet w wieku 25-69 lat w powiecie słupeckim prowadzą lekarze rodzinni w Przychodni Rodzinnej „Salus” w Zagórowie.
Szczegółowe informacje o profilaktyce, terminach i miejscach warsztatów edukacyjnych, wydarzeń lokalnych oraz postojach mammobusu lub cytobusu – www.openbadania.pl
Wszystkie Panie, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w cytobusie lub mammobusie, ale nie mają z kim zostawić dziecka lub osoby dorosłej, którymi się opiekują proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rejestracji na badanie. Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnej opieki nad osobą zależną na czas badania, którą będzie sprawować pielęgniarka lub położna.
Rejestracja telefoniczna na badania w mammobusie i cytobusie: 61 855 75 28, 61 851 30 77 oraz 609 000 082.
Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonać od poniedziałku do soboty w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna: 61 851 86 31), a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1 (rejestracja telefoniczna: 61 847 87 27).

Zapraszamy i zachęcamy do wykonywania badań!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *