Przemiana materii

27 sierpnia, 2013

Przemiana materii to całość reakcji biochemicznych, zachodzących w komórkach naszego organizmu. Procesy te umożliwiają przekształcanie składników odżywczych (węglowodanów, tłuszczów, białek) w energię, niezbędna do podtrzymania podstawowych czynności życiowych, a co za tym idzie prawidłowego funkcjonowania organizmu. W tych procesach uczestniczą hormony oraz enzymy, a także witaminy, minerały i inne składniki bioaktywne dostarczane z jedzeniem.

Tempo przemiany materii jest inne u poszczególnych osób i zależy od wielu czynników. Na szybkość przemiany materii mają wpływ m.in.: geny (szybki lub wolny metabolizm), wiek (wraz z wiekiem spowalnia metabolizm), płeć (zwykle u kobiet procesy przebiegają wolniej) oraz ilość tkanki mięśniowej (im więcej mięśni, tym lepszy metabolizm). Chociaż tempo przemiany materii w sposób naturalny obniża się z wiekiem, jednak przy pomocy niewielkich zmian w naszym sposobie życia możemy mieć wpływ na to jak szybko to nastąpi i w jakim stopniu. Oto kilka ważnych zasad, jak poprawić metabolizm:

1. ĆWICZENIA – uprawiaj regularnie aktywność fizyczną np. trening aerobowy (rower, bieganie). Warto pod okiem trenera ćwiczyć wszystkie partie mięśni na siłowni, ponieważ czym mocniejsze mięśnie, tym szybsza przemiana materii.

2. ŚNIADANIE – jedz rano śniadanie, ponieważ dostarcza ono organizmowi wartościowych kalorii w postaci pełnowartościowego białka, witamin i składników mineralnych, które rozruszają twój metabolizm.

3. REGULARNE POSIŁKI – jedz mało, ale regularnie, ponieważ zbyt duże przerwy pomiędzy posiłkami spowalniają metabolizm, a organizm magazynuje tłuszcz na zapas. Zjadaj 4-5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny i nie podjadaj. Ogranicz tłuszcze, zwłaszcza zwierzęce, jedz dużo warzyw i owoców oraz błonnika, gdyż stymulują one przemianę materii.

4. WODA – pij przynajmniej 2 litry wody dziennie, gdyż odwodniony organizm zaczyna spowalniać metabolizm.

5. PRZYPRAWY – sięgaj po ostre papryczki chili, imbir, pieprz, gdyż łagodnie przyspieszają przemianę materii, więc warto doprawiać nimi potrawy.

6. WŁAŚCIWA DIETA – unikaj głodówek- restrykcyjnych diet. Wszystkie diety, w których jemy za mało spowalniają metabolizm i sprawiają, że organizm odkłada tłuszcz.

7. ODPOCZYNEK – śpij 7-8 godzin na dobę, gdyż za mało snu oraz stres zaburzają gospodarkę hormonami, które są odpowiedzialne za regulacje apetytu.

•••

Podsumowując, najlepszym sposobem na poprawę przemiany materii jest systematyczne uprawianie aktywności fizycznej i regularne spożywanie posiłków.
Warto o tym pamiętać i przy każdej okazji działać tak, aby utrzymywać tempo metabolizmu na jak najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *