Przygotowania do egzaminu maturalnego

29 kwietnia, 2022

Przez cały okres edukacji na poziomie średnim wielokrotnie kładziony jest nacisk na egzamin maturalny. Rozpoczynając już od pierwszej klasy, wykonuje się typowe zadania maturalne z wielu przedmiotów, a także w formie testów rozwiązuje się arkusze matur z poprzednich lat. Nauka do matury trwa kilka lat, zdobywana wiedza na każdym etapie edukacji niezaprzeczalnie jest niezbędna podczas podchodzenia do egzaminu maturalnego. W jaki sposób można pomóc sobie w przygotowaniach do matury?

Przede wszystkim systematyczność

Próba przyswojenia dużego zakresu wymaganego materiału może okazać się nieudana, kluczem do sukcesu jest systematyczna i sumienna nauka, dzięki której wiele rzeczy w sposób naturalny pozostanie w pamięci. Nie warto dlatego kierować się zasadą „zapamiętaj, zdaj, zapomnij”, materiał, który zostanie przyswojony w porządny sposób, a przede wszystkim będzie zrozumiany, zostanie w pamięci i nie będzie konieczności ponownego uczenia się, wystarczy wtedy jedynie sobie go powtórzyć.

Plan i organizacja pracy

Rozpoczynając przygotowania do nauki, warto zacząć od ustalenia priorytetów oraz zaplanowania systemu nauki lub przypomnień, jak to wykonać?

Plan nauki

Najwięcej czasu oraz skupienia najlepiej poświęcić przedmiotom, które sprawiają najwięcej problemu. Jeżeli matematyka jest naszą słabą stroną, to właśnie od niej należy zacząć – czas w tym przypadku odgrywa bardzo dużą rolę, a rozplanowanie nauki konkretnych tematów sprawi, że nie zostanie pominięty żaden dział. Przedmioty, z którymi czujemy się pewniejsi i wymagają jedynie powtórzenia, zajmą zdecydowanie mniej czasu i nie będą wymagać głębokiej analizy.

Do wykonania planu pracy można wykorzystać spisy treści ze szkolnych książek oraz spis lektur wymaganych na maturze. Warto zapoznać się z treściami dostępnymi na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej, na której znaleźć można komplet informacji na temat matur, w tym miejscu są także dostępne arkusze maturalne z poprzednich lat, które mogą być również pomocne w planowaniu nauki.

Metody nauki oraz powtarzania

Metody należy dobrać do siebie indywidualnie, dla jednych sporządzenie pisemnych notatek będzie automatycznie formą nauki i zapamiętywania, inni będą woleli na głos wyczytywać informacje z podręczników i w ten sposób łatwiej przyswoją oni wiedzę.

Przygotowanie do matury warto zacząć od zakupu pomocy naukowych takich jak repetytoria, vademecum, zbiory zadań lub opracowania lektur. Pomoce tego typu są gotowymi planami nauki, zawierają najważniejsze informacje, a dzięki swoim szatom graficznym zwracają uwagę na najważniejsze zadania lub niezbędną wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *