Przyjaciółki – ten film trzeba zobaczyć

18 lutego, 2010
Kadr z filmu „Przyjaciółki”. Zosia Kuletny i Iza Marszałek – odtwórczynie ról Danusi i Grażynki
Kadr z filmu „Przyjaciółki”. Zosia Kuletny i Iza Marszałek – odtwórczynie ról Danusi i Grażynki

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego filmu.
Na premierę filmu „Przyjaciółki” zapraszają Burmistrz miasta Słupcy, Muzeum Regionalne w Słupcy i Studio Filmowe Satchwell Warszawa.
Uroczysta premiera odbędzie się 19 lutego o godz. 17.00 w kinie Sokolnia w Słupcy.

Losy dwóch dziewcząt, mieszkanek Słupcy i ich przyjaźni w tragicznych latach okupacji niemieckiej zostały pokazane (po raz pierwszy) na wystawie pt.„Przyjaciółki” w Muzeum Regionalnym w Słupcy w roku 2000. Wystawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, w tym ludzi młodych.

– Wanda Różycka-Zborowska napisała scenariusz do filmu, który powstał w oparciu o prezentowane na wystawie niezwykle wzruszające, pełne emocji listy pisane przez Danutę Rozental do Grażynki Harmacińskiej z wysiedlenia (Rrzgów i Izbica na Lubelszczyźnie) z lat 1940 – 1942. Ocalone listy (unikatowy dokument) przechowywane przez Grażynę do dnia dzisiejszego – w zamyśle scenarzystki i reżysera filmu Wandy Różyckiej – Zborowskiej są swoistym przewodnikiem po wspomnieniach, które w filmie przywoływać będzie ta, która przeżyła okupację w Słupcy – Grażyna Harmacińska.

Mimo upływu lat zachowała ona w sercu pamięć o swojej przyjaciółce, która podzieliła losy milionów polskich Żydów, zamordowana przez hitlerowców wiosną 1942r. Historia przyjaźni dwóch dziewczynek została opowiedziana na nowo językiem filmu, który dotykając spraw ponadczasowych i uniwersalnych może przemówić do szerokiego grona odbiorców – mówi Beata Czerniak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Słupcy.

Wszyscy mieszkańcy Słupcy i regionu mogą a nawet powinni udać się do kina i obejrzeć ten wyjątkowy film: Projekcja filmu “Przyjaciółki” od 20 lutego do 23 lutego b.r. godz.18.00 w Kinie ,,Sokolnia’’ w Słupcy, cena biletu to jedyne 8 zł. Twórcom obrazu zależy na tym, aby tę opowieść obejrzeli młodzi ludzie – uczniowie szkół z terenu miasta, ale i całego powiatu.

Młodzież będzie miała taką możliwość, ponieważ dla nich będą specjalne projekcje filmu (po wcześniejszym uzgodnieniu – bilet 5 zł). Dyrektor słupeckiego Muzeum, kieruje ogromną prośbę do dyrekcji szkół, o możliwie jak największy udział ich wychowanków w tym wydarzeniu, którego bohaterkami są rówieśniczki uczniów.

• • •

„Przyjaciółki”
(Dokument fabularyzowany, czas trwania ok. 60 minut.)

Zdjęcia: Krystian Matysek, muzyka: Michał Kulenty,
scenografia i kostiumy: Barbara Rzemyk,
montaż: Mateusz Rogala,
dźwięk: Jacek Niewadzi,
udźwiękowienie: Arkadiusz Namysłowski,
animacja: Rafał Pijański,
obsługa techniczna: Robert Matuszewski,
konsultacja historyczna: Beata Czerniak,
kierownik produkcji: Wanda Kubrakiewicz,
scenariusz i reżyseria: Wanda Różycka-Zborowska,
współpraca produkcyjna: Muzeum Regionalne w Słupcy,
producent: Mirosław Słowiński Studio Filmowe Satchwell Warszawa.

W filmie występują: Grażyna Harmacińska – Nyczka, Zosia Kulenty, Iza Marszałek, Marysia Czerniak, Maciej Stawowy i Michał Stawowy. Film współfinansowany jest przez Samorząd Miasta Słupcy i Samorząd Powiatu Słupeckiego oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Poznaniu.

„Istotą poetyki filmu – jak napisała w scenariuszu W. Różycka – Zborowska – jest przyjaźń i miłość, która łamie wszelkie bariery, uprzedzenia i różnice kulturowe. To właśnie jest powód, dla którego ten film w czasach obecnych powinien powstać”.

Wspólnie z Muzeum Regionalnym, Samorządem Miasta i Powiatu zapraszamy do obejrzenia tego wyjątkowego filmu.

  1. Witam!
    Film obejrzaem barzo fajny i ciekawy ale jak jechal pociąg leciała piosenka w której slowa to „szalom” morzecie podac mi tytul tej piosenki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *