Psy w skandalicznych warunkach

20 kwietnia, 2017

Kilka dni temu w internecie pojawił się apel o przygarnięcie kilku szczeniaków znalezionych w gminie Zagórów. Psiaki mieszkają bez opieki w strasznych warunkach. Okazało się, że na terenie gminy nad Wartą są trzy osoby, nazywane zbieraczami. Jedna z nich ma 27 psów… Apel o pomoc pojawił się na stronach schroniska dla zwierząt w Katarzynowie. Jak przeczytaliśmy

– Dramat! Potrzebne domy dla szczeniaków, budy i fundusze na sterylizacje. 11 kwietnia przeprowadziłyśmy kontrolę warunków bytowych stada psów w gminie Zagórów. To, co zastałyśmy na miejscu pozostawia wiele do życzenia. Na miejscu spotkałyśmy opiekunki z MOPSu, które opiekują się schorowaną leżącą starszą panią – właścicielką psów – pani sama sobie nie poradzi, musimy pomóc jej psom! Panie z MOPSu naliczyły 27 psów, do nas przyszło kilkanaście – reszta albo się pochowała albo porozchodziła po okolicznych polach. Podwórko nie jest ogrodzone. Psy nie mają bud, nie było widać misek ani jedzenia (panie przywożą psom chleb, my przywiozłyśmy worek karmy), wokół pełno brudu, do dyspozycji psów „pomieszczenie gospodarcze” – zawalający się budynek bez połowy dachu. Psy nieufne, trzymały nas na dystans, niektóre warczały, niektóre się cieszyły, ale na odległość. Nie widziałyśmy żadnych staruszków czy psów chorych, kalekich, niedołężnych. Biegały natomiast dwa podrostki kilkumiesięczne. Wszystkie psy małe lub średnie. Co najgorsze – mnożą się między sobą. Na koniec weszłyśmy do komórki, a tam… MALUTKIE SZCZENIAKI. Było ich 5 lub 6, ale szybko uciekły pod stertę śmieci dlatego nie mamy ich dokładnych zdjęć. Nad nimi na stercie leżały trzy kolejne dorosłe psy, przytulone do siebie i przerażone naszą obecnością. Dramat.

W Łazińsku potrzebne są przede wszystkim: domy tymczasowe lub stałe dla szczeniaków (zapewnimy transport), budy wszelkiej maści, żeby psy miały gdzie schronić się przed deszczem czy zimnem, fundusze na sterylizacje! Niestety związek gmin, który zajmuje się bezdomnością na terenie powiatu nie zapewnia sterylizacji psów osób prywatnych (być może znajdą się fundusze, ale najszybciej we wrześniu, a do tego czasu stado może się powiększyć kilkukrotnie).

Wolontariusze ze schroniska w Katarzynowie mogą jednak sami wyłapywać i sterylizować psy, jednak potrzebują do tego wsparcia finansowego. Zbiórka prowadzona jest w internecie, wszystkie szczegóły są do znalezienia na facebooku „Psy do adopcji” prowadzone przez wolontariuszy ze schroniska w Katarzynowie. O całej sprawie wiedzą władze związku gmin jak i samego Zagórowa. Burmistrz Wiesław Radniecki mówi nam, że na terenie gminy Zagórów znajdują się trzy gospodarstwa domowe, w których można znaleźć tak dużą ilość psów.

– My cuda robimy, by te psy przejąć do schroniska, dwoimy się i troimy. Szczepimy te psy, żeby nie zachodziły w ciąże, próbujemy negocjować, ale są to przypadki powiedziałbym patologiczne. Te panie nie chcą się za żadne skarby wyzbyć tych psów i mamy problem. Jak jest 15, 20 tych psów to są straszne warunki. Z panią w Łazińsku jest najmniejszy problem akurat, bo ma bardzo małe te pieski. Znacznie poważniejszy problem mamy u innych osób. To jest pod stałą kontrolą zespołu opieki społecznej. Pani w Łazińsku mieszka akurat w niezwartej zabudowie, to nie przeszkadza nikomu aż nadto. W Zagórowie i w Osinach są większe problemy – jest uciążliwość dla sąsiadów, kwestia zapachu, ciągłego szczekania, jest ogromna. To nie jest takie proste, żeby psy odebrać. Trzeba mieć wyrok sądowy, opinie biegłych, lekarzy. Póki co, z naszej strony są negocjacje, by doprowadzić do rozsądnego stanu ilości tych psów. Psy mają co jeść, panie zbierają po sklepach przeterminowane produkty. Psy są w dobrych kondycjach.

Gdyby warunki i stan zdrowia psiaków był zły, powiatowy inspektor weterynarii mógłby nakazać tymczasowe zabranie psów do schroniska, bądź gospodarstwa zastępczego, a zająć tym musiałaby się gmina, w której stwierdzono taki przypadek. Przewodnicząca związku gmin powiatu słupeckiego wójt Grażyna Kazuś powiedziała nam, że w tym roku w budżecie związku gmin nie ma przewidzianych środków na sterylizację psów z takich zbiorowisk jakie ujawniono w gminie Zagórów.

– Panie wolontariuszki obiecały nam, że postarają się o jakieś dodatkowe środki, które pomogą rozwiązać ten problem. Okazuje się, że ten problem powstaje coraz częściej, coraz więcej się słyszy o tym. W przyszłym roku będziemy chcieli zabezpieczyć jakieś środki na sterylizację. – mówi Grażyna Kazuś.

Ania Szmydt, wolontariuszka ze schroniska w Katarzynowie dodała nam, że w Łazińsku problem jest naprawdę duży, ze względu na stan zdrowia właścicielki psów. – Panie z MOPSu mają co robić przy tej pani, a my zajmujemy się psiakami. Te małe szczeniaczki są naprawdę w skandalicznych warunkach. – mówiła nam Ania Szmydt.

•••

Przed samą publikacją materiału wolontariuszka z Katarzynowa przekazała nam bardzo dobrą wiadomość. Dzięki szybkiej akcji poszukiwania nowego domu dla szczeniaków z Łazińska znalazła się osoba, która przygarnie i szczeniaki i ich mamę.

– Mamy dom tymczasowy dla szczeniaków i ich mamy! Jak się uda, to w czwartek po świętach je wyłapiemy i zawieziemy do Łodzi. Umówimy się z pracownikiem gminy, żeby asystował, żeby nikt nie powiedział, że kradniemy szczeniaki. Uff… kamień z serca – mówi Anna Schmydt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *