Rajd szlakiem Puszczy Olędrów

11 kwietnia, 2011
XII Ekspedycja Nadwarciańska 3-5 czerwca 2011
XII Ekspedycja Nadwarciańska 3-5 czerwca 2011

XII Ekspedycja Nadwarciańska 3-5 czerwca 2011
Zapraszam na pierwszy weekend czerwca w dolinę Warty na 3-dniowy rajd szlakiem Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego Do tej pory szlaki będą już suche, ale trochę wody też do przeprawy nie zaszkodzi. Chętni mogą już się zapisywać. Tegoroczna XII Ekspedycja Nadwarciańska odbywać się będzie pod hasłem: „Szlakiem Puszczy Olędrów”.

Organizacja Turystyki Nadwarciańskiej zaprasza wszystkich miłośników turystyki pieszej do wzięcia udziału w 3-dniowym rajdzie szlakiem Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Od dwunastu lat staramy się, aby nasza impreza była coraz bardziej atrakcyjna, a aktywny wypoczynek w dolinie Warty przyniósł pożytek wszystkim wędrowcom. Wędrówka skierowana jest do grupy turystów indywidualnych oraz do grup zorganizowanych (szkoły, gimnazja, kluby, organizacje).

W ciągu trzech dni pokonamy całą długość Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Noclegi pod namiotami i w gospodarstwie agroturystycznym. Rajdowi towarzyszyć będą takie atrakcje jak: pikniki staropolskie, biesiady przy ognisku, turniej strzelecki, zwiedzane muzeum, loteria fantowa, zabawa dyskotekowa i wiele innych ciekawostek. Jednak gwoździem programu jest trasa wyprawy, która wiedzie przez dzikie zakątki nadwarciańskiej doliny. Często są to lasy, łąki, trzcinowiska, a także podmokłe tereny.

Organizatorzy zapewniają profesjonalne przewodnictwo, ubezpieczenie dla każdego uczestnika ekspedycji, a ponadto: transport bagaży ciężkich do miejsc noclegowych, wyżywienie (pikniki przy ognisku), napoje chłodzące, udział w loterii (główna nagroda – rower turystyczny), staropolska biesiada. Koszt uczestnictwa to 45 zł/osoba. (Rabat dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób). Impreza ma charakter otwarty i kierowana jest zarówno do turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Z doświadczeń wynika, że najchętniej w rajdzie bierze udział młodzież szkolna oraz gimnazjalna. Przedział wiekowy turystów jest jednak zróżnicowany, od 9 do 65 lat.

Ekspedycja jest doskonałą formą aktywnego wypoczynku, przeznaczona dla miłośników turystyki pieszej i dzikiej przyrody. Staramy się łączyć wędrówkę z elementami edukacji ekologicznej oraz formami ekoturystyki i agroturystyki. Trzy dni spędzone w Parku to aktywny wypoczynek, integracja środowisk turystycznych, a także popularyzacja wiedzy o walorach przyrodniczych i kulturowych Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

Impreza organizowana jest w myśl przysłowia: ,,Cudzie chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie’’. Ekspedycja Nadwarciańska jest przygotowana także z myślą dla tych turystów, którzy za niewielkie pieniądze mogą miło spędzić wolny czas. Przygotowaliśmy kilka wariantów tras do wyboru, krótsze i dłuższe, łatwe i trudniejsze.

PROGRAM XII EKSPEDYCJI NADWARCIAŃSKIEJ
3 czerwca (piątek) 10.00
Spotkanie uczestników rajdu na Rynku Miejskim w Pyzdrach 10.30-11.00 – Zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Pyzdrach oraz klasztoru pofranciszkańskiego 11.30 – Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym „Wójtostwo”, spotkanie z autorami książki o Puszczy Pyzdrskiej, poczęstunek 13.00 – Wymarsz na trasę Pyzdry Białobrzeg (8 km). 15.30 – Dotarcie do pierwszego obozu ekspedycji – Gospodarstwo Agroturystyczne K. Pawlaka. 16.00 – Turniej strzelecki z broni pneumatycznej 18.00 – Ognisko i zabawa przy muzyce (grill, staropolski stół) 21.00 – Losowanie głównej nagrody w loterii fantowej (rower turystyczny)

4 czerwca (sobota) 10.00
Wymarsz na drugi odcinek trasy szlakiem nadwarciańskich starorzeczy Białobrzeg – Lądek (Białe Góry) 15.00-16.00 – Rozbicie obozowiska na wydmach nadwarciańskich 17.00 – Posiłek (grochówka „Władkówka”) 18.00 – Ognisko (pieczone kiełbaski)

5 czerwca (niedziela) 9.00
Wymarsz na trasę do Sługocina 11.00 – Przeprawa promowa przez rzekę Wartę 13.30 – Dotarcie do Rzgowa (plac przed gimnazjum; spotkanie z wójtem gminy, poczęstunek, zakończenie ekspedycji) Patronat nad imprezą sprawować będą nasi samorządowcy, w tym burmistrzowie Pyzdr i Zagórowa, a także wójt gminy Rzgów. Patronat medialny objęła Gazeta Słupecka. Zapraszam do wzięcia udziału w ekspedycji, życząc jednocześnie wielu mocnych wrażeń na łonie nadwarciańskiej przyrody. Do zobaczenia na szlaku!

  1. Jako Olędęrka z pochodzenia pytam jaki związek ma ten rajd z Olędrami-osadnikami z Holandii sprzed kilku wieków???

  2. Olędrami nie nazywano tylko osadników z Holandii, ale również z Niemiec, którzy osiedlali się na prawie tzw. olęderskim na terenie Puszczy Pyzdrskiej w XVIII wieku. Rajd ten odbywał się na tych terenach pewnie stad ta nazwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *