Słupeccy gimnazjaliści odwiedzili Kraków
48 uczniów słupeckiego gimnazjum brało udział w trzydniowej wycieczce do Krakowa i Wieliczki, która odbyła się w ramach projektu „Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Wycieczka rozpoczęła się od przyjazdu na teren Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie uczniowie mieli okazję podziwiać różnorodne formy krasowe np. Maczugę Herkulesa, zwiedzili także zamek w Pieskowej Skale i Grotę Łokietka, w której według legendy ukrywał się Władysław Łokietek.
Najważniejszym punktem drugiego dnia wycieczki było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, gdzie spacerując podziemnymi korytarzami można podziwiać groty i kaplice solne, a także zobaczyć rekonstrukcję starych urządzeń służących do wydobywania soli. W drodze powrotnej do Krakowa uczniowie odwiedzili również Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Ukoronowaniem wycieczki było zwiedzanie samego Krakowa, gdzie uczniowie poznali historię miasta i jego zabytki. Podczas zwiedzania Wzgórza Wawelskiego podziwiali dziedziniec zamku, Katedrę Wawelską i Dzwon Zygmunta. Niepowtarzalny klimat Krakowa dało się odczuć spacerując uliczkami Starego Miasta m.in. Floriańską kończącą się Barbakanem czy ulicą Franciszkańską ze słynnym Oknem Papieskim, a także odwiedzając dziedziniec Collegium Maius – najstarszy z budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Spacerując po Rynku Głównym wszyscy podziwiali Sukiennice i Ratusz, mieli również okazję usłyszeć na żywo hejnał z wieży Kościoła Mariackiego. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też wspaniałą lekcją historii. Wszyscy zmęczeni ale zadowoleni wrócili późnym wieczorem do Słupcy.
Tekst i fot: Gimnazjum Słupca