Słupeckie dzieci zagrożone?

9 października, 2014

Czy bransoletki z gumek są toksyczneKolorowe bransoletki, które stały się hitem tegorocznego lata, podbiły serca niejednego dziecka. Ostatnio jednak świat obiegła wiadomość, że niektóre są szkodliwe dla zdrowia. Wiadomość ta zasmuciła wielu małych słupczan. Szał robienia bransoletek z gumek był ogromny. Robiono je na szkolnych przerwach, świetlicach, czy placach zabaw.

Hitem minionego lata stały się kolorowe bransoletki, które bardzo szybko przypadły do gustów dzieci i dorosłych oraz stały się wyznacznikiem modowych trendów. Na ulicach, plażach a teraz także w szkołach, można zauważyć je na rękach pociech. Na pierwszy rzut oka zwykłe gumeczki we wszystkich kolorach tęczy nie wydają się groźne. Ale nic bardziej mylnego.

W ubiegłym tygodniu świat obiegła wiadomość, że część z nich jest niebezpieczna. Eksperci alarmują o szkodliwych związkach zawartych w podróbkach popularnych zestawów do robienia ozdób Rainbow Loom. Jak się okazuje, tylko jedna firma na świecie produkuje bezpieczne gumki do bransoletek, a pozostałe- dużo tańsze, są groźne dla zdrowia. W produktach wykryto bardzo niebezpieczne substancje, które wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. Ftalany, bo o nich mowa, mogą dawać objawy alergii kontaktowej, czyli zmiany na skórze w postaci rumienia, obrzęku, wysięku, strupów i złuszczania skóry oraz towarzyszącego im świądu.

A jak sprawa wygląda w Słupcy? Przez okres wakacji dzieci pokochały kolorowe bransoletki z gumek. Na chwilę obecną są one tak popularne, że absorbują ich czas nawet na przerwach w szkole. Przechadzając się po korytarzach, można zauważyć grupki pociech plecących ozdoby, dla których to także niesamowita możliwość rozwinięcia sprawności manualnych…

Więcej we wtorkowym (7.10) wydaniu „Gazety Słupeckiej”.

  1. Ludzie!Ogarnijcie się, bo ile artykułów chcecie pisać o toksycznych bransoletkach.Zapewne jest wiele bardziej szkodliwych substancji w naszym otoczeniu lecz kto je badał. W tv to przebrzmiały temat.Uspokajano,że niewielka część dostępna na rynku mogła zawierać szkodliwe substancje I co zakazać noszenia dzieciom gumek.A swoją drogą może gumki dla dorosłych też szkodliwe.Ktoś je badał.Sory wrażliwy temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *