Soczewki kontaktowe – gdzie kupić, jakie wybrać?

17 marca, 2022

Zastanawiacie się nad zakupem soczewek kontaktowych? Słusznie, w końcu w Polce setki tysięcy osób podjęły już taką samą decyzję, bardzo chwaląc sobie używanie ich zamiast okularów. Na które konkretnie rodzaje i marki zwrócić uwagę? Gdzie je kupić, by stanowiły najmniejsze obciążenie dla kieszeni? Postaramy się odpowiedzieć.

Jakie soczewki wybrać?

Na to pytanie należy sobie odpowiedzieć po konsultacji ze specjalistą w dziedzinie kontaktologii, czyli optometrystą. Wydawać by się mogło, że osoby z rozpoznaną wadą wzroku i noszące okulary, mogą po prostu kupić soczewki kierując się znanymi sobie parametrami. Nie do końca jest to prawda. Specjaliści zwracają uwagę, że w zasadzie do wartości 3,25 dioptrii korekcja będzie taka sama w okularach, jak i w soczewkach. Jednak dodają, że i tak warto zrobić badania pod kątem noszenia soczewek. Zwłaszcza w przypadku starczowzroczności czy astygmatyzmu – ten ostatni dotyczy zaś przynajmniej połowy Polaków.

Wizyta u optometrysty to również moment, gdy mogą zostać polecone konkretne modele i producenci. Dużym uznaniem cieszy się na przykład firma Bausch&Lomb, która oferuje soczewki do noszenia całodobowego Pure Vision (https://www.bezokularow.pl/soczewki-pure-vision) a także linię ekonomicznych soczewek Soflens (https://www.bezokularow.pl/soczewki-soflens) w wersji jednodniowej oraz miesięcznej. Co oznaczają te sformułowania? Już wyjaśniamy.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe różnią się między sobą między innymi materiałem, z jakiego są wykonane czy też trybem, w jakim mogą być noszone (obie te kwestie są zresztą w pewnym stopniu powiązane).

W skrócie – soczewki jednodniowe noszone są przez jeden dzień, od rana do wieczora, a następnie wyrzucane. Tu godną polecania marką są soczewki DAILIES od renomowanego producenta, firmy Alcon (https://www.bezokularow.pl/soczewki-dailies). Soczewki o dłuższym trybie noszenia to dwutygodniowe i miesięczne, które można nosić odpowiednio 14 lub 30 dni w trybie dziennym. To sformułowanie oznacza, że także są noszone od rana do wieczora. Jednakże możemy nabyć także soczewki całodobowe – wspomniana firma Alcon również oferuje ich pełny przekrój: https://www.bezokularow.pl/soczewki-i-plyny-alcon. Tryb całodobowy oznacza, że soczewki nie muszą być zdejmowanie na noc i można w nich spać. Rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością wśród osób pracujących na zmiany, w nocy, czy też muszących od razu po przebudzeniu być w pełnej dyspozycji i cieszyć się nienaganną jakością widzenia.

Wybór konkretnego rozwiązania zależy więc od trybu życia, możliwości finansowych (soczewki jednodniowe są wyraźnie droższe), ale też indywidualnych predyspozycji, które zostaną określone podczas wizyty u optometrysty czy też lekarza okulisty. Praktyka pokazuje, że czasem trzeba wypróbować kilka marek i modeli, zanim znajdziemy ten, który będzie odpowiadał nam najbardziej.

Kupujemy soczewki – czy coś jeszcze?

Koszt soczewek kontaktowych będzie znacznie różnił się w zależności od tego, czy zdecydujemy się na ich wersję jednodniową czy też miesięczną. Chcąc oszczędzić, część osób decyduje się na ich zakup w takich miejscach, jak serwis aukcyjny czy drogeria (np. soczewki b lens). Specjaliści rekomendują jednak zakupy w miejscach, które swoją działalność skupiają na pomocach optycznych i korekcji wzroku. Stacjonarne czy też wysyłkowe sklepy z soczewkami, jak BezOkularow.pl, są takim właśnie przykładem, a mnogość modeli i rodzajów soczewek, renomowanych producentów, pozwala wybrać każdemu coś dla siebie.

Jednak nie tylko na soczewkach kończą się zakupy. Modele jednodniowe nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, po zdjęciu są po prostu wyrzucane. Jednak do pozostałych zakupić należy płyn do pielęgnacji (wielofunkcyjny lub oksydacyjny) oraz pojemniczek do przechowywania. Część osób może zechcieć też skorzystać z pomocy pęsety w czasie czyszczenia soczewek. Natomiast niezależnie od wybranego rodzaju soczewek, warte polecenia są krople do oczu, pomagające radzić sobie z uczuciem zmęczenia, w tym światłem niebieskim, pieczenia czy podrażnieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *