Soczewki miesięczne – wszystko co musisz wiedzieć

30 czerwca, 2022

Korzystanie z soczewek miesięcznych to rozwiązanie, które jest znacznie bardziej opłacalne finansowo niż używanie soczewek jednodniowych. Jak je nosić? W jaki sposób należy o nie dbać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak nosić soczewki miesięczne? 

Soczewki miesięczne to rozwiązanie, z którego można korzystać przez 30 dni liczonych od daty pierwszego zastosowania. Jak je nosić? Oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta, okulisty lub optometrysty. W tym miejscu warto również podkreślić, że dobrym rozwiązaniem może być przetestowanie kilku rodzajów soczewek miesięcznych, ponieważ pozwala to dopasować ich rodzaj do własnych preferencji. Dla jednych bowiem zdecydowanie lepsze będą modele hydrożelowe, a u innych silikonowo-hydrożelowe. Czy soczewki miesięczne należy nosić codziennie? Oczywiście, że nie, ponieważ w sytuacji, gdy oczy są podrażnione lub występuje alergia zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przerwa w noszeniu soczewek. Oczywiście potem nadal można używać tego samego kompletu, ale jedynie pod warunkiem, że nie minęło jeszcze 30 dni od daty otwarcia soczewek. Istotne jest również to, że w takiej sytuacji soczewki nie powinny być przechowywane w tym samym płynie, ale należy go wymieniać.

W jaki sposób dbać o soczewki miesięczne?

Soczewki miesięczne to rozwiązanie, z którego jak sama nazwa wskazuje można korzystać przez cały miesiąc. Istotna jest jednak ich właściwa pielęgnacja, dzięki której można nosić te same soczewki nawet przez 30 dni. Przede wszystkim należy zadbać o to, by soczewki po wyjęciu nie miały kontaktu z brudnymi palcami, żadnymi przedmiotami, czy wodą. Najlepiej więc jest je przechowywać w specjalnym pojemniku, który nie zajmuje wiele miejsca, a co za tym idzie jego stałym miejscem może być kosmetyczka. Sam pojemnik musi być oczywiście czysty, ponieważ soczewki wymagają przechowywania w sterylnych warunkach. W związku z tym należy go wymienić maksymalnie po upływie 90 dni. Do pielęgnacji soczewek należy natomiast używać specjalnego preparatu czyszczącego, który powinien być dopasowany do konkretnego rodzaju soczewek. Zagwarantuje to, że będą one nie tylko czyste, ale również zapewnią doskonałą widoczność nawet pod koniec okresu przydatności. W efekcie wybór soczewek miesięcznych może być znacznie bardziej opłacalny niż korzystanie z modeli jednodniowych.

Soczewki miesięczne – czyszczenie

Każdy, kto nosi soczewki miesięczne powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że ich czyszczenie należy przeprowadzić bezpośrednio po zdjęciu. Wynika to z faktu, że w ten sposób zminimalizowane zostaje ryzyko przedostania się do soczewek kolejnych zabrudzeń. Jest to również wygodne i praktyczne, ponieważ chcąc ponownie założyć soczewki mamy pewność, że zostały one już wyczyszczone, a co za tym idzie są gotowe do użycia. W jaki sposób skutecznie czyścić soczewki miesięczne? Niezbędny jest w tym celu dedykowany pojemnik oraz specjalny płyn czyszczący do soczewek, który usuwa zabrudzenia oraz osad białkowy. Wyjmując soczewki należy więc umieścić je w zagłębieniu dłoni, a następnie wlać na nią kilka kropel płynu. Następnie okrężnymi ruchami palca oczyścić powierzchnię szkła, co zaleca się robić przez około 15 sekund. Kolejnym krokiem jest opłukanie soczewki świeżym płynem oraz umieszczenie jej w pojemniku. Na koniec trzeba pamiętać o szczelnym zamknięciu pojemnika. Pozwala to mieć pewność, że soczewki są właściwie przygotowane do kolejnego użycia. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w przypadku soczewek miesięcznych całodobowych tego typu pielęgnacja może być nie wymagana, a same szkła można nosić nieprzerwanie nawet przez okres od 15 do 30 dni.

Podsumowując należy stwierdzić, że właściwa pielęgnacja soczewek miesięcznych pozwala korzystać z nich przez ten okres bez narażania oczu na podrażnienia. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze w tym przypadku jest zapoznanie się z zaleceniami producenta, a w przypadku jakichkolwiek problemów zrobienie sobie przerwy w noszeniu soczewek oraz konsultacja z okulistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *