Spotkanie z muzyką i obrazem
Muzeum Regionalne Słupca: V rocznica śmierci Jana Pawła II
Prace remontowe w słupeckim muzeum dobiegły końca. Po raz pierwszy, uroczyście swe podwoje dla zwiedzających muzeum otworzyło 8 kwietnia, w piątą rocznicę pogrzebu Ojca Świętego Jana Pawła II. Koncertem „Wokół liryki Fryderyka Chopina” w wykonaniu Joanny Kozłowskiej – sopran i Szymona Musioła – fortepian, włączono się w obchody śmierci papieża Polaka.
Zanim zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu, dyrektor muzeum Beata Czerniak otworzyła wystawę fotografii Karola Budzyńskiego „Kościoły i Klasztory Wielkopolski”. Autor osobiście opowiadał o swoich pracach, zdradził ciekawostki związane z powstawaniem prezentowanych zdjęć – Fotografowanie jest moim sposobem na życie. Pochodzę z Pyzdr, chociaż od prawie 30 lat mieszkam już w Poznaniu. Fotografuję Wielkopolskę, Polskę i świat.
Te fotografie powstały pod kątem albumów o kościołach barokowych i gotyckich, wydawanych m.in. przez Wojewódzką Bibliotekę i Muzę. Wykonałem kilka tysięcy zdjęć i trzeba było wybrać te najlepsze – nie było to proste. Te fotografie, które nie znalazły się w albumach postanowiłem pokazać szerszej publiczności. Fotografie kościołów mogą wydawać się nudne. Ja jednak skupiłem się na detalach. Wystawa powstała dzięki znajomości dyrektor muzeum z fotografikiem – Znamy się od dziesięciu lat. Pan Karol wówczas wykonywał zdjęcia na planie filmowym w Biedrusku, gdzie powstawał film “Ogniem i mieczem”.
Nasze muzeum miało przyjemność prezentować wybrane fotografie z planu filmowego. Dziś spotykamy się ponownie, zupełnie inny klimat, inne fotografie. Wystawa „Kościoły i Klasztory Wielkopolski” składa się z 64 fotografii. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię ekspozycyjną, w nowej odrestaurowanej sali, publiczności zaprezentowano 20 fotografii. Doboru obrazów dokonała dyr. Beata Czerniak. Publiczność nasycona pięknymi fotograficznymi obrazami przeszła do sali ekspozycyjnej na parterze budynku, gdzie wysłuchała wyjątkowego koncertu.
Trudno opisać walory głosowe sopranistki Joanny Kozłowskiej, która z towarzyszeniem Szymona Musioła dała fantastyczny koncert. W jej wykonaniu oklaskiwano pieśni Chopina, a także kompozycje w języku włoskim i rosyjskim. Na zakończenie, wraz publicznością, Joanna Kozłowska wykonała znaną pieśń „Czarna Madonna”. Czwartkowe spotkanie z muzyką i obrazem zapewne na długo pozostanie niezapomnianym przeżyciem, pełną piękna i zachwytu ucztą duchową i artystyczną, bo jak napisał Jan Paweł II „ (…) w obliczu świętości życia człowieka, w obliczu cudów wszechświata zachwyt jest jedyną adekwatną postawą”.