Święty zdjęty… ale powróci na kolumnę

25 maja, 2010
Słupeccy strażacy demontują figurę Św. Wawrzyńca ze ściany redakcji Gazety Słupeckiej.
Słupeccy strażacy demontują figurę Św. Wawrzyńca ze ściany redakcji Gazety Słupeckiej.

14 maja w godzinach dopołudniowych, ze wschodniej ściany budynku, w którym mieści się nasza redakcja, zdjęto figurę świętego Wawrzyńca. Nieomylny to znak, że już niebawem święty Wawrzyniec (po kolejnej renowacji) wróci na swoje pierwotne miejsce, tj. na skrzyżowanie dzisiejszych ulic Traugutta i Alei 1000-lecia. Znów będzie spoglądał z kolumny, której konstrukcja powstaje w słupeckim „Mostostalu”.

Po raz pierwszy nasi rajcowie umieścili świętego przed budynkiem, w którym mieści się nasza redakcja – 83 lata temu. 10 sierpnia 1927 roku, w obecności ówczesnego burmistrza miasta, Tadeusza Parysa i radnych, ksiądz prałat Franciszek Szczygłowski poświęcił figurę świętego. Kolumnę zniszczyli Niemcy w okresie okupacji (wcześniej jeszcze zmieniono jej lokalizację), ale nieco uszkodzona cementowa figura patrona miasta ocalała. Przez wiele lat przechowywana była w kościółku św. Leonarda. Trafiła też na wystawę „Skarby słupeckiej fary” w Muzeum Regionalnym.

W 1992 roku redakcja „Gazety Słupeckiej” zaproponowała, by na „Wawrzynki 1993” (których pomysł też zrodził się wśród naszej redakcyjnej braci) kolumnę odbudować. Poprosiliśmy też wtedy Czytelników, o propozycje jej lokalizacji. Mniej więcej rok później, w 1993 roku, przeprowadziliśmy się do budynku, w którym jesteśmy do dziś. W roku 2002, z inicjatywy Michała Czerniaka, jednego ze współtwórców „Gazety Słupeckiej”, niestrudzonego „patrona” figury świętego Wawrzyńca, postanowiliśmy wyeksponować figurę świętego Wawrzyńca na jednej ze ścian.

Zamiar ten zaakceptował ksiądz dziekan Wojciech Kochański. Renowacji figury dokonał właśnie Michał Czerniak, a ozdobną kratę, atrybut świętego męczennika wykonał pan Andrzej Król. 9 sierpnia 2002 roku figura została umocowana na ścianie budynku naszej redakcji. Nazajutrz 10 sierpnia, niemal w samo południe, w obecności starosty Kazimierza Kazimierczaka, burmistrza Jerzego Mikołajewskiego, księdza kanonika Wojciecha Kochańskiego i licznie zgromadzonych Słupczan – ksiądz biskup Bronisław Dembowski uroczyście poświęcił figurę świętego Wawrzyńca na nowym miejscu.

W roku 2007 Zarząd ROD „Róża” wspólnie z naszą redakcją „odkurzył” inicjatywę odbudowy kolumny. 15 maja 2007 roku odbyło się w tej sprawie spotkanie u burmistrza miasta, w którym m.in. uczestniczyli, oprócz burmistrza: Tadeusz Nowakowski, Tadeusz Wiśniewski, ksiądz proboszcz Józef Warga, Maciej Nowacki, Władysław Szymański, Maciej Fiszer i „kolejni” inicjatorzy odbudowy, w tym, autor „Spacerku…”.

Wtedy to została zaakceptowana myśl odbudowy kolumny, a także rozważono warianty jej lokalizacji. Po rozpatrzeniu wszelkich za i przeciw, po konsultacjach z Michałem Czerniakiem konserwatorem figury, swoistym „mężem opatrznościowym” i po przeanalizowaniu warunków technicznych zapadła decyzja o odbudowie kolumny tam, gdzie po raz pierwszy była zlokalizowana.

W sierpniu 2007 roku, na narożniku skrzyżowania ulicy Traugutta z Aleja 1000- lecia, w części chodnikowej został wmurowany kamień węgielny pod odbudowę kolumny z figurą świętego Wawrzyńca. Odtąd w tej sprawie dalsze przedsięwzięcia „spadły” na władze miasta. W roku bieżącym radni podjęli stosowną uchwałę, pozwalającą na sfinalizowanie przedsięwzięcia. W tegoroczne „Wawrzynki” kolumna ze świętym Wawrzyńcem powróci na swoje pierwotne miejsce.

Film z tej akcji możecie zobaczyć tutaj »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *