Tadeusz Nowakowski nie żyje
Wczoraj (wtorek, 25 marca) zmarł Tadeusz Nowakowski – słupczanin „z krwi i kości”… Przeżył koszmar II wojny światowej, wywieziony do Niemiec, na przymusowe roboty w berlińskiej fabryce obuwia… Ekonomista, nauczyciel, działacz rad narodowych… Współtwórca generalnego rozwoju Spółdzielni Inwalidów Przyjaźń… Niestrudzony działacz Towarzystwa Walki z Kalectwem…
Urodził się 27 października 1925 roku w Słupcy, jako syn Kazimierza – szewca i Marianny z Sędeckich.
Po podstawówce w rodzinnym mieście, uczył się w Koedukacyjnym Gimnazjum Kupieckim Polskiej Macierzy Szkolnej (1938-39), maturę uzyskał w 1947, w Gimnazjum Handlowym. W 1950 ukończył studia w poznańskiej Akademii Ekonomicznej. Nauczyciel przedmiotów zawodowych w słupeckiej handlówce, później w ekonomiku.
W 1959 – na pięć lat – związał się z Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, był zastępcą przewodniczącego… Skarbnikiem Komitetu Budowy Szpitala.
Od 1 lipca 1965 roku, przez wiele lat kierował – z powodzeniem – Zarządem Spółdzielni Inwalidów „Przyjaźń”… Członek – założyciel Koła Sportowo-Turystycznego „Start” (1968)…
W działalności społecznej sprawdził się jako członek Wojewódzkiego Zarządu Towarzystwa Walki z Kalectwem,m Wojewódzkiego Zarządy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci; jako rajca miejski i powiatowy (kilka kadencji).
Za swoje wielkie zaangażowanie zawodowe i społeczno-polityczne otrzymał (m.in.) Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznaki Honorowe m.in. Herbową Tarczę Słupcy (jeden z pierwszych pięciu), odznakę Zasłużony Dla Powiatu Słupeckiego… Wpisany został do Złotej Księgi Ludzi Zasłużonych Dla Miasta Słupcy. Był także wyróżniony w naszym gazetowym plebiscycie „Słupczanin Roku”.
Pogrzeb †Śp. Tadeusza Nowakowskiego odbędzie się w piątek o godzinie 13:00
Wspomnienie o Wielkim Człowieku w najbliższym papierowym wydaniu Gazety Słupeckiej w najbliższy wtorek.