Też zabójca

20 listopada, 2009

Henryk-JaniakGłosem Lewicy
AZBEST – naukowcy i lekarze jednogłośnie nazywają go „cichym zabójcą”. Działa powoli, niezauważalnie, ale podobno bardzo skutecznie pomaga w rozwoju komórek rakowych w organizmie człowieka.

Na co dzień występuje w płytach eternitu, którymi pokryte są nasze domy, garaże, budynki gospodarcze itp. Powstał program likwidacji tego truciciela i do 2030 roku azbest ma zniknąć z naszych dachów. Samorządy – i jest to słuszne rozwiązanie – pokrywają nawet część kosztów związanych z wymianą pokrycia dachowego. Zapomniano tylko o jeszcze jednym źródle trucizny AZBESTOWEJ.

Zapomniano o rurach wodociągowych. Fachowcy twierdzą, że w rurach jest o wiele więcej AZBESTU niż w płytach eternitu. Większość sieci wodociągowej z lat 50 i 60-tych była budowana z rur zawierających AZBEST. W gminie Strzałkowo na pewno z takich rur położono kilka kilometrów sieci wodociągowej, i do dnia dzisiejszego korzystamy z wody dostarczanej tymi właśnie rurami do naszych domów. W czasie ostatniej kampanii wyborczej do samorządu gminnego i powiatowego kandydaci na radnych z LEWICY bardzo mocno ten temat akcentowali, jednak w natłoku innych równie ważnych spraw ten problem jakoś zginął z pola widzenia naszych włodarzy.

Proponujemy, aby przy okazji też jakże ważnej kanalizacji Strzałkowa, przy jednych „wykopkach” przyjrzeć się wodociągom i tam gdzie występują szkodliwe rury AZBESTOWE wymienić je na nieszkodliwe. Jeśli chcielibyście Państwo wiedzieć, z jakich rur spożywacie wodę to wystarczy spytać, odpowiednie osoby. Z mojej wiedzy wynika, że mogą to być ulice – Szkolna, Gen. Sikorskiego, Ostrowska, Kościuszki i Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie.

Na pewno też główna sieć wodociągowa „przebiegająca” przez Paruszewo położona jest z rur AZBESTOWYCH. Jeżeli znacie inne przykłady proszę podzielić się tą wiedzą z innymi na łamach „Gazety Słupeckiej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *