„Uzdrowią“ Mostostal?

2 października, 2018

Naprawa trudnej sytuacji finansowej Mostostalu rozpoczęła się. Proces wprowadzenia szeregu działań, ktore mają skutkować wyjściem słupeckiej firmy z kryzysu, według jej prezesa – Roberta Ruszkowskiego stanowi obecnie dla Mostostalu najlepsze możliwe rozwiązanie. Na konferencji, ktorą Zarząd zorganizował 27 września, podkreślano wielokrotnie, że sanacja nie oznacza upadłości przedsiębiorstwa i jest alternatywą dla likwidacji zakładu.

We wtorek 25 września sąd wyznaczył w rozpoczętym postępowaniu sanacyjnym dla Mostostalu zewnętrznego zarządcę – Kancelarię Prawną Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A., którego zadaniem jest nadzorowanie i kontrolowanie działań restrukturyzacyjnych. Zarządcę reprezentować będzie mecenas Anna Michalska. Czy uda się polepszyć stan finansowy firmy bez zwolnień kadry pracowniczej? Czy prawie pół tysiąca pracowników może stracić pracę? Odpowiedź na te pytania dla zatrudnionych w Mostostalu to ich zawodowe „być albo nie być“. Na razie Zarząd uspokaja nastroje, odpowiadając, że nie przewiduje żadnych istotnych zwolnień.

– Niezbędne jest zwiększenie produkcji, więc nasza kadra również jest niezbędna, aby firma mogła funkcjonować oraz rozwijać się – zapewniał podczas konferencji prezes Robert Ruszkowski.

Paniki wśród pracowników na razie nie ma, ale obawy są. I na pewno nie zmaleją przez najbliższe 3 miesiące, podczas których firma wraz z zarządcą sądowym będzie pracować nad planem przyszłej „uzdrawiającej” strategii prowadzenia przedsiębiorstwa. Wtedy właśnie zapadną oficjalne decyzje związane z ewentualną redukcją zatrudnienia. Niestety, otwarcie postępowania sanacyjnego wpływa na stosunki pracy i wywołuje w zakresie praw i obowiązków pracowników i pracodawcy takie same skutki, jak ogłoszenie upadłości. Oznacza to, że w okresie trwania postępowania sanacyjnego, pracodawca między innymi nie będzie zobowiązany do przeprowadzania konsultacji zamiaru wypowiedzenia z zakładową organizacją związkową, przestrzegania ochrony przedemerytalnej i ochrony w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, spowodowanej np. urlopem lub chorobą oraz będzie mógł skracać okres wypowiedzenia do 1 miesiąca pracownikowi zatrudnionemu na umowę zawartą na czas nieokreślony, a za pozostały okres wypowiedzenia wypłacać odszkodowanie. Dodatkowymi uprawnieniami pracodawcy będą między innymi możliwość rozwiązywania umów terminowych z dwutygodniowym wypowiedzeniem nawet wtedy, gdy nie przewidziano takiej możliwości w umowie oraz możliwość rozwiązywania umów o pracę w okresie ciąży, urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego. Postanowienia te dotyczą także mężczyzn wychowujących dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego. Osobą uprawnioną do kontroli powyższych uprawnień przysługujących pracodawcy będzie sędzia – komisarz. Do jego uprawnień będzie należało między innymi ograniczenie skali redukcji zatrudnienia, zmiana zasad zwalniania pracowników i zakazanie zwolnienia określonej grupy osób. Po zatwierdzeniu przez sędziego – komisarza oraz pozytywnym zaopiniowaniu przez rade wierzycieli planu restrukturyzacyjnego, zarządca niezwłocznie przystąpi do jego realizacji. W toku realizacji plan może jednak ulegać zmianom. Cały okres naprawczy będzie trwał przynajmniej rok. Czy Mostostalowi się uda? Dziś chyba nikt tego nie wie. Miny członków Zarządu były minorowe, pomimo zapewnień, że wszystko jest do naprawienia i nie będzie masowych zwolnień pracowników…

  1. Komu ten bełkot sprzedają prezesi i właściciel? Od lat największy pracodawca miasta a robią co chcą. Żadnego pomysły czy kierunku. Najpierw było wszystko robione aby Mostostal popadł w problemy finansowe wieloma nieodpowiedzialnymi zagraniami… To co obserwujemy to tylko „sztuczka” księgowa I OSZUSTWO DOSTAWCÓW ot cała prawda… Pierwsze co będzie to zamrożenie płac dla produkcji w ramach pakietu oszczędnościowego i nadal zwykły pracownik będzie kopany…

  2. Proponuję zacząć ponownie interesować się inwestycją dewelopera WECHTA na ul. Morzyczańskiej! Portal slupca.pl zdaje się celowo ignorować sprawę, pomimo wielu zgłoszeń! Skandal! Też jesteście opłaceni, żeby o tym nie wspominać?

  3. A czemu nikt nie mówi, że trwają zwolnienia z Mostostalu ? No i że Magda został nowym dyrektorem dzień przed sanacją i ma raptem koło 7 osób pod sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *