VIN – co to takiego? Dlaczego warto?

1 października, 2021

Chcąc kupić używany samochód, musimy dokładnie ocenić jego stan. Czasem to nie jest łatwe, bo nie wszystko widać gołym okiem. Wiele tajemnic odkryje numer VIN. Co to takiego? Dlaczego warto z niego skorzystać?

Używane auto – jak kupić mądrze?

Kupując nowe auto, nie musimy za bardzo zastanawiać się nad tym, jaki jest jego stan, bo auto zeszło dopiero co z linii produkcyjnej, więc z zasady jest niezawodne, bez żadnych usterek. Wiadomo, zdarzają się przypadki, że taki pojazd obarczony jest pewnymi błędami, które pojawią się w trakcie eksploatacji, lecz dzieje się tak niezwykle rzadko. Takiego komfortu nie mają nabywcy samochodów używanych. Muszą dokładnie sprawdzić, czy interesujący ich samochód rzeczywiście jest wart swojej ceny i nie zawiedzie w trakcie codziennej eksploatacji. 

Aut z drugiej ręki jest bardzo dużo, ale musimy być uważni, by nie dać się “zrobić” i nie kupić trefnego modeli, z którym będziemy mieć ciągłe kłopoty. Najgorsze są pojazdy powypadkowe. Z pozoru prezentują się dobrze, ale tak naprawdę są nic niewarte. Inną kategorią, jakich należy unikać, są auta z kradzieży. Niezależnie, od tego, jakie auto chcemy kupić, w jakim wieku i jakiej marki, powinniśmy wcześniej się upewnić, że nasza inwestycja jest opłacalna. Wymiernie pomoże nam w tym sprawdzenie numeru VIN – najlepiej na stronie CarVertical

CarVertical – dlaczego warto?

Choć w internecie znaleźć można wiele wyszukiwarek numerów VIN, lecz nie wszystkie zapewniają to, co najważniejsze, czyli dostęp do szeregu najważniejszych informacji, na podstawie których możemy ocenić, z jakim pojazdem mamy do czynienia. Korzystając z CarVertical, zyskujemy pewność, że poznamy dokładnie historię pojazdu, dowiadując się, czy w przeszłości nie było ono uszkodzone, kradzione lub zbyt często zmieniało właścicieli. Dowiemy się też o tym, czy przebieg jest prawdziwy, czy może został sztucznie zaniżony. Ale to nie wszystkie cenne informacje, bo przekonamy się też, w jakich krajach samochód był uprzednio zarejestrowany. To również wskazówki dotyczące nadchodzącej konserwacji, na podstawie których łatwiej nam będzie podjąć decyzję o tym, czy warto w niego inwestować, czy jednak przyszłe wydatki mogą być za duże dla naszego budżetu. Warto jednocześnie odwiedzić stronę https://bestvin.pl/, gdzie mamy dostęp do listy najlepszych dekoderów VIN. 

VIN – z czego się składa? Gdzie go znajdziemy?

Numer VIN złożony jest z 17 liter i cyfr. Podzielone są na sekcje: WMI, VDS i VIS. World Manufacturer Identifier (WMI) to pierwsze trzy znaki, które określają region i nazwę producenta pojazdu, kolejne – od 4 do 9 Vehicle Descriptor Section definiują typ pojazdu, ostatnie – od 10 do 17 są ustalane indywidualnie dla każdego pojazdu (VIS – Vehicle Identifier Section). 

Nim go zweryfikujemy, musimy najpierw go zlokalizować. Znajdujemy go w dokumentach – dowodzie rejestracyjnym (pole E), ale też we wnętrzu pojazdu. W tym drugim przypadku bywa różnie, gdyż numer VIN (w zależności od marki samochodu) może znajdować się w różnych miejscach – w okolicach obudowy deski rozdzielczej, prawego amortyzatora, podłogi bagażnika, podszybia auta, obok fotela pasażera, na nadwoziu. 

Jak widzimy, sprawdzenie VIN to podstawa, by zyskać pewność, że interesujący nas pojazd nie ma trudnej przeszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *