W Rosji lansuje się fałszywe tezy

26 maja, 2011

Z Janem Dąbkiem historykiem, mieszkańcem gminy Strzałkowo rozmawia Władysław Filipczak

Jak odebrał pan sytuację, do której doszło w ubiegłym tygodniu w Słupcy, kiedy to nieznani sprawcy powiesili tablicę o kontrowersyjnej treści, że pod Strzałkowem brutalnie zamęczono 8 tysięcy radzieckich żołnierzy.

Jako mieszkańca gminy Strzałkowo, działacza społecznego i historyka prowokacja jaką było umieszczenie tablicy z kłamliwą treścią bardzo mnie poruszyła. Dla historyka liczą się fakty, a te są inne. Obóz pod Strzałkowem zbudowali Niemcy w1914roku dla jeńców wziętych do niewoli na frontach I wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku obóz miał być zlikwidowany, ale kiedy wybuchła wojna polsko – bolszewicka zaczęli tam trafiać wzięci do niewoli czerwonoarmiści. Takich obozów było w Polsce kilka, ale największy z nich był właśnie pod Strzałkowem.

Zatem jak napis „Tutaj spoczywa 8000 radzieckich czerwonoarmistów brutalnie zamęczonych w polskich obozach śmierci w latach 1919 – 1921” ma się do faktów?

To prawda, że w obozie zmarło kilka tysięcy jeńców radzieckich, powtarzam zmarło 0 a nie jak głosił napis zostało „brutalnie zamęczonych”. Jeńcy umierali głównie z powodu epidemii, odniesionych ran i częściowo głodu. Na tablicy znalazło się też określenie „polskie obozy śmierci”. To nie przypadek. W Rosji lansuje się tezę stawiającą znak równości między śmiercią jeńców pod Strzałkowem a zamordowaniem polskich oficerów w Katyniu. To kompletna niedorzeczność i oczywiste fałszowanie historii. Jeńcom radzieckim nikt w tył głowy nie strzelał. Zresztą nie tylko o “rodzaj” śmierci tu chodzi, ale to już inny temat.

A więc była to prowokacja?

Wszystko na to wskazuje. Sprawcy umieszczenia tablicy w oczywisty sposób pomylili miejsca. Tablicę przyklejono na obelisku upamiętniającym 90. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. A cmentarz jeniecki znajduje się 2 kilometry dalej. Celowo się tak pomylili?

  1. Przestańcie udawać świętoszków trzeba było ich do granicy odtransportować wypędzić i nie byłoby problemu a byli trzymani w warunkach gorszych od zwierząt i padali jak muchy, taka jest prawda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *