Walka z nałogiem – nikotynizm
Nałóg to zakorzeniona dysfunkcja sprawności woli przejawiająca się chronicznym podejmowaniu szkodliwych dla organizmu decyzji, które są sprzeczne z przesłankami rozeznania intelektualnego (definicja wg WIKIPEDII).
Przyczyną nałogu jest mentalne uzależnienie od bodźca lub grupy bodźców przejawiające się dezintegracją władz psychicznych: intelektu i woli. Klasycznym przykładem obrazującym mechanizm nałogu jest nikotynizm, gdyż nałogowy palacz doskonale wie, że palenie szkodzi, jednak bagatelizuje dane dostarczane mu przez intelekt i wtedy sięga po papierosa.
Warunkiem pozbycia się nałogu jest silna wola oraz konsekwentne stosowanie określonych zasad. Tak więc przede wszystkim, aby pozbyć się tego nałogu potrzebna jest motywacja, czyli jakiś dobry powód dla którego chcemy rzucić palenie. Powód musi być na tyle silny, aby przeważył nad chęcią zapalenia papierosa.
Walka z nałogiem jest bardzo trudna, dlatego też silną wolę wspieramy często środkami farmakologicznymi.
Obecnie stosuje się dwie formy farmakoterapii:
• nikotynową terapię zastępczą
• preparaty psychotropowe ograniczające łaknienie nikotyny (wareniklina, bupropion).
Strategia nikotynowej terapii zastępczej to czasowe ograniczenie i stopniowe zmniejszanie dawek nikotyny, czyli głównego środka uzależniającego zawartego w tytoniu. Substancję tą przyjmuje się w różnej formie, np. gum do żucia, plastrów stopniowo uwalniających nikotynę czy tabletek do ssania. Taki sposób leczenia skupia się na łagodzeniu objawów zespołu abstynencyjnego oraz stopniowym uwalnianiu organizmu od uzależniających substancji. Polega to na zmniejszeniu dawek oraz rozłożeniu składowych uzależnienia, czyli eliminowanie oddziaływania samych substancji zawartych w dymie tytoniowym, co skutkuje całkowitym odstawieniem nikotyny. Zaletą tek metody jest je dostępność – większość tego typu preparatów dostępna jest nawet bez recepty.
Preparaty ograniczające łaknienie nikotyny z grupy środków przeciwdepresyjnych są bardziej skuteczne od nikotynowej terapii zastępczej lecz mogą być tylko zaordynowane przez lekarza.
Praktycznym elementem w walce z nałogiem jest pozbycie się wszelkich przedmiotów kojarzących się z paleniem papierosów: popielniczki, zapalniczki oraz wyeliminowanie w miarę możliwości czynności przy których sięgaliśmy po papierosa np. picie kawy.
Jeszcze jednym ważnym argumentem dla którego warto rzucić palenie są interakcje dymu tytoniowego z lekami, o czym więcej powiem w następnym artykule, a palaczy zdecydowanych, lecz nie radzących sobie z odstawieniem nałogu zapraszam do aptek.